My Favorite Movies


  cs127's Rating My Rating
1
28 Days Later 2002,  R)
28 Days Later
The music of this movie is marvelous. I got to see it in an empty movie theather at night and the first scene when he finds London abandoned is incredible... even if you are not a horror freak you will enjoy this.
2
28 Weeks Later... 2007,  R)
28 Weeks Later...
just impressive... keeps you on the edge of your seat! again the music is incredible and there are some very nice gore effects. The infected are just plain brutal.
I loved it.
3
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
4
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Two Towers
The battles are superb. The introduction to Gandalf the White is marvelous... and the trees...
5
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Return of the King
Fantastic movie... I could say a lot of things... but most of them has been said.
6
The Godfather 1972,  R)
The Godfather
wonderful... a great movie
7
The Godfather, Part II 1974,  R)
The Godfather, Part II
This movie has everything... drama, action, suspense and an impressive cast of actors. One of the best of all times.
8
The Godfather, Part III 1990,  R)
The Godfather, Part III
The last movie on the Godfather trilogy shows us the human and lost part of Al Pacino. Great movie is not as violent as the first two but has great moments.
9
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace 1999,  PG)
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace
I love the star wars saga... even I hated that jar jar thing, the duels in light saber and the fighting (plus seeing the finale) is a plus.
10
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones 2002,  PG)
11
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005,  PG-13)
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith
Enter Darth Vader, find out what really happened to Anakin and his true self.
12
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
Star Wars: Episode IV - A New Hope
One of the best sci-fi movies of all times.
13
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi
This movie has some of the best effects in the saga. Meeting Jabba, the demise of Bobba Fett...
14
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back
one of my favorites...
15
War of the Worlds 2005,  PG-13)
War of the Worlds
This one is good... nice tension during the start and the build up to the climax is very cool. You have to see it in the theathers to make the most of it.
16
Night of the Living Dead 1990,  R)
Night of the Living Dead
this is a remake of the original made by the special FX master: Tom Savini. Has great FX and a cheese plot... just the way I like it!
17
Dawn of the Dead 1978,  R)
18
Dawn of the Dead 2004,  R)
19
Land of the Dead 2005,  R)
Land of the Dead
Being a fan of the dead movies of romero i found this little bit dissapointing. Asia Argento rules... Simon baker... who is Simon baker?
20
Day of the Dead 1985,  Unrated)
Day of the Dead
Is a good movie. Period. The start of this movie was sampled by gorillaz.
21
Troy 2004,  R)
Troy
One of my favorites of all time... has everything one ever wanted. Diane Kruger is just the most beautiful girl.
22
The Green Mile 1999,  R)
The Green Mile
Of one my favorites. What would happen if someone has the power to heal?
23
Full Metal Jacket 1987,  R)
24
300 2007,  R)
300
A great action, drama, epic movie that involves the graphic novel ... this movie rocks!
25
Sin City 2005,  R)
Sin City
Perfect motion picture... the sound effects blow my mind, the actors are pretty slick and the photograpy is incredible. Thumbs up.
26
The Matrix 1999,  R)
The Matrix
One of the best movies ever made, join Neo in the search of the alternate reality... what lies behind your conciousness...
27
The Matrix Reloaded 2003,  R)
The Matrix Reloaded
All the Matrix Franchise is great. The first one is my fav but the next cant live up to the first.
28
The Matrix Revolutions 2003,  R)
The Matrix Revolutions
I don't care what they say but I love every matrix movie. But not the games ... not the games.
29
A Clockwork Orange 1971,  R)
30
Excalibur 1981,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments