My Favorite Movies


  crzymmmy1997's Rating My Rating
1
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
Titanic (in 3D)
loved it can watch it all the time
2
Panic Room 2002,  R)
Panic Room
loved the performances in this movie... loved it so much when it came out on dvd i ran out right away and bought it
3
Hitch 2005,  PG-13)
Hitch
love will smith in this one
4
Out of Time 2003,  PG-13)
Out of Time
i love denzel but this is one of his best movies, I have seen just about all of his movies. and this i think is one of the best
5
John Q 2001,  PG-13)
John Q
THIS IS THE BEST PERFORMANCE I HAVE SEEN OUTTA DENZEL BETWEEN THIS ONE AND MAN ON FIRE I AM TORN BOTH ARE GREAT PERFORMANCES AND I WATCH THEM OVER AND OVER AND EACH TIME I CRY
6
Training Day 2001,  R)
Training Day
very good movie. at first could not believe denzel was playing a crooked cop but hey i had to look at the fact that this is the way the world is today..... love his work and he should keep it up!!!!!
7
Man on Fire 2004,  R)
Man on Fire
THIS IS THE BEST PERFORMANCE I HAVE SEEN OUTTA DENZEL BETWEEN THIS ONE AND JOHN I AM TORN BOTH ARE GREAT PERFORMANCES AND I WATCH THEM OVER AND OVER AND EACH TIME I CRY
8
Inside Man 2006,  R)
Inside Man
Great movie once again denzel pulled off a great performance. The plot is there and you are on the edge of your seat wondering what is gonna happen next... love it i love action films and mystery mixed in....
9
For Queen & Country 1989,  R)
For Queen & Country
This i have to say was not the best performance i have seen but still good . he does what he has to. To protect his loved ones . and takes care of his reputation. we all have to do that one time or another another real life situation and he pulled it off. and without a boring plot. i don't know how he does it but he has the talent to keep you interested in these movies.....
10
The Manchurian Candidate 2004,  R)
The Manchurian Candidate
I LOVE THIS MOVIE, THE BEST I HAVE SEEN OF DENZELS CAREER....
11
Save the Last Dance 2001,  PG-13)
Save the Last Dance
watched this one at least 50 times
12
XXX 2002,  PG-13)
XXX
I LOVE VIN DIESEL
13
xXx: State of the Union 2005,  R)
xXx: State of the Union
ICE CUBE COMES IN AND KEEPS THIS ONE ALIVE....
14
Volcano 1997,  PG-13)
Volcano
GOOD ONE I LOVE THE CHEMISTRY BETWEEN THE TWO IN THIS ONE
15
The Bodyguard 1992,  R)
The Bodyguard
I have always loved whitney houston as a singer, well she proved herself as a wonderful actress in this film starring with her is kevin costner, the two fall in love. Wonderful love story put together with an action plot love it........ I also have the soundtrack.....
16
Gothika 2003,  R)
Gothika
I have to say that this is a movie that keeps you on the edge of your seat throughout it , i love movies like that. Halle berry gives a stunning performance in gothika
17
Man of the House 2005,  PG-13)
Man of the House
funny
18
Bringing Down The House 2003,  PG-13)
Bringing Down The House
Queen Latifah and Steve Martin together give you nothing but laughs in this movie
19
Mickey's Magical Christmas - Snowed in at the House of Mouse 2001,  G)
Mickey's Magical Christmas - Snowed in at the House of Mouse
This is a great movie to watch at christmas time with the kids
20
House of the Dead 2003,  R)
House of the Dead
crazy horror
21
House of the Seven Corpses 1974,  PG)
House of the Seven Corpses
scared the hell outta me but don't take much lol had to give it a four on that fact,....
22
Riding in Cars with Boys 2001,  PG-13)
Riding in Cars with Boys
Love drew barrymore in this one she falls in love well because she gets pregnant well not gonna tell you everything watch it you won't regret it hilarious.........:)
23
Stephen King's Rose Red 2002,  PG-13)
Stephen King's Rose Red
Stephen king is the best mystery/horror writer i have ever read and now seen i love this one.... The movie is about a house that only comes to life when people are in it...... who is gonna watch it next ....... I have my copy ready.....lol i love it had to get the diary of ellen rimbauer as well it goes with the woman that owned that beautiful mansion.......
24
The Diary of Ellen Rimbauer 2003,  R)
The Diary of Ellen Rimbauer
first off i hope this is not a real diary, because it would be a real invasion of someones personal thoughts and feelings unless they left a letter wishing you to do so. but am sure it is fiction so we are ok lol..... ok good goes with rose red and because i like rose red like this one too
25
The Longest Yard 2005,  PG-13)
The Longest Yard
out of all of adam sandlers movies i like this one the most he actually played in a serious roll ... wow did not think he had it in him
26
Waiting to Exhale 1995,  R)
Waiting to Exhale
complete chick flick
27
Bruce Almighty 2003,  PG-13)
Bruce Almighty
loved it
28
Thirteen Days 2000,  PG-13)
Thirteen Days
a great history movie about president John F Kennedy And brother Bobby Kennedy... Well supposing you had to like them to want to watch this. But i highly recommend this one to anyone who wants there older children to learn history about president kennedy
29
X-Men: The Last Stand 2006,  PG-13)
X-Men: The Last Stand
love xmen
30
The Lost Boys 1987,  R)
The Lost Boys
almost a classic lol
31
Cocktail 1988,  R)
Cocktail
i love tom cruise in this film
32
Dirty Dancing 1987,  PG-13)
Dirty Dancing
A great film about a summer crush almost like a crush at summer camp.... love this movie will own it till i die......
33
Ghost 1990,  PG-13)
Ghost
love patrick swayze in this one too
34
Top Gun 1986,  PG)
Top Gun
I love tom cruise in this one too
35
Adventures in Babysitting 1987,  PG-13)
Adventures in Babysitting
This movie is funny involving a babysitter willing to do almost anything to protect the children she is babysitting for
36
The Many Adventures of Winnie the Pooh 1977,  G)
The Many Adventures of Winnie the Pooh
classic childrens cartoon
37
The Adventures of Ford Fairlane 1990,  R)
The Adventures of Ford Fairlane
funny
38
Willy Wonka and the Chocolate Factory 1971,  G)
Willy Wonka and the Chocolate Factory
cute movie to watch with your kids or the kid in you
39
Free Willy 1993,  PG)
Free Willy
heartfelt movie to show to your kids
40
Father of the Bride 1991,  PG)
Father of the Bride
about a father that does not like the guy his daughter is dating and is getting ready to marry to funny,,,,,,
41
Father of the Bride Part II 1995,  PG)
Father of the Bride Part II
ok they return this time the mom and daughter are both having a baby,,, they have around same time
42
The Jerk 1979,  R)
The Jerk
funny as hell
43
Planes, Trains and Automobiles 1987,  R)
Planes, Trains and Automobiles
hilarious
44
Throw Momma from the Train 1987,  PG-13)
Throw Momma from the Train
way to funny
45
She-Devil 1989,  PG-13)
She-Devil
too funny
46
The Devil Wears Prada 2006,  PG-13)
The Devil Wears Prada
hilarious must see
47
Daredevil 2003,  PG-13)
Daredevil
good movie
48
Elektra 2005,  PG-13)
Elektra
it is a good movie and elektra falls for someone she is not suppose to
49
Love Don't Cost a Thing 2003,  PG-13)
Love Don't Cost a Thing
a guy pays a girl to date him and gets caught in the end but after all that she really falls for him and he turns into a jerk....
50
Ferris Bueller's Day Off 1986,  PG)
Ferris Bueller's Day Off
hysterical
51
Can't Buy Me Love 1987,  PG-13)
Can't Buy Me Love
hysterical
52
Uptown Girls 2003,  PG-13)
Uptown Girls
funny but heartfelt
53
Girls! Girls! Girls! 1962,  PG)
Girls! Girls! Girls!
funny
54
Kangaroo Jack 2003,  PG)
Kangaroo Jack
too funny
55
Jack Frost 1998,  PG)
Jack Frost
good but sad
56
The Breakfast Club 1985,  R)
The Breakfast Club
good movie
57
The First Wives Club 1996,  PG)
The First Wives Club
hysterical
58
Road House 1989,  R)
59
Jumpin' Jack Flash 1986,  R)
Jumpin' Jack Flash
hysterical
60
Made in America 1993,  PG-13)
61
Real Women Have Curves 2002,  PG-13)
Real Women Have Curves
real life real story
62
Coming to America 1988,  R)
Coming to America
hysterical
63
See No Evil, Hear No Evil 1989,  R)
See No Evil, Hear No Evil
hysterical but then again richard pryor always was.. And always will be remembered for his comedy... and will be missed
64
Beverly Hills Cop 1984,  R)
Beverly Hills Cop
hysterical
65
Beverly Hills Cop II 1987,  R)
Beverly Hills Cop II
hysterical
66
Beverly Hills Cop III 1994,  R)
Beverly Hills Cop III
hysterical
67
National Lampoon's Christmas Vacation 1989,  PG-13)
National Lampoon's Christmas Vacation
hysterical
68
National Lampoon's European Vacation 1985,  PG-13)
National Lampoon's European Vacation
hysterical
69
National Lampoon's Vacation 1983,  R)
National Lampoon's Vacation
hysterical
70
National Lampoon's Animal House 1978,  R)
National Lampoon's Animal House
hysterical
71
National Lampoon's Van Wilder (Party Liaison) 2002,  R)
National Lampoon's Van Wilder (Party Liaison)
hysterical
72
National Lampoon's Senior Trip 1995,  R)
National Lampoon's Senior Trip
hysterical
73
National Lampoon's Class Reunion 1982,  R)
National Lampoon's Class Reunion
good
74
Joy of Sex (National Lampoon's The Joy of Sex) 1984,  R)
Joy of Sex (National Lampoon's The Joy of Sex)
hysterical
75
The Lake House 2006,  PG)
The Lake House
tearjerker
76
Road House 2: Last Call 2006,  R)
Road House 2: Last Call
awesome
77
Big Momma's House 2 2006,  PG-13)
Big Momma's House 2
hysterical
78
Big Momma's House 2000,  PG-13)
Big Momma's House
hysterical
79
Monster-in-Law 2005,  PG-13)
Monster-in-Law
gotta love this movie it is good for alot of laughs...

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments