Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  CrypticCyn's Rating My Rating
1
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
2
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
3
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Return of the King
Loved it
4
The Nightmare Before Christmas 1993,  PG)
The Nightmare Before Christmas
this movie rocks! love it to death!
5
Tim Burton's Corpse Bride 2005,  PG)
Tim Burton's Corpse Bride
loved this one too! another good movie!
6
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest
I loved it!
7
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl
loved it
8
The Ring 2002,  PG-13)
The Ring
loved it
9
X-Men 2000,  PG-13)
X-Men
cool movie
10
Van Helsing 2004,  PG-13)
11
My Chemical Romance - Life on the Murder Scene 2006,  Unrated)
My Chemical Romance - Life on the Murder Scene
omg! loved it!!! the best i've seen on a band's life.
12
Final Fantasy VII - Advent Children 2005,  PG-13)
Final Fantasy VII - Advent Children
omg this movie kicks butt!!!
13
Spider-Man 2002,  PG-13)
Spider-Man
loved it
14
Hangman's Curse 2003,  PG-13)
Hangman's Curse
great movie.
15
Cellular 2004,  PG-13)
16
The Faculty 1998,  R)
17
Hannibal Rising 2007,  R)
18
Scooby-Doo on Zombie Island 1998,  Unrated)
19
Street Fighter Zero (Street Fighter Alpha) 1999,  Unrated)
Street Fighter Zero (Street Fighter Alpha)
great movie. too bad his brother died.
20
Spider-Man 2 2004,  PG-13)
21
Teenage Mutant Ninja Turtles: The Movie 1990,  PG)
22
Teenage Mutant Ninja Turtles II - The Secret of the Ooze 1991,  PG)
23
Teenage Mutant Ninja Turtles III 1993,  PG)
Teenage Mutant Ninja Turtles III
This one is my favorite of all 3!
24
3 Ninjas 1992,  PG)
25
3 Ninjas Knuckle Up 1995,  PG-13)
26
3 Ninjas Kick Back 1994,  PG)
3 Ninjas Kick Back
my favorite of all 3!
27
Casper 1995,  PG)
28
George Lopez - Why You Crying? 2005,  R)
George Lopez - Why You Crying?
omg this guy is hilarious! everything he says is true about hispanics!
29
X2: X-Men United 2003,  PG-13)
30
Hannibal 2001,  R)
31
The Silence of the Lambs 1991,  R)
32
Armour of God (Long xiong hu di) (Operation Condor 2) 1987,  R)
Armour of God (Long xiong hu di) (Operation Condor 2)
i love this one! very funny and action packed.
33
The Princess and the Goblin 1994,  G)
The Princess and the Goblin
i like this movie. its so funny!
34
Happily Ever After 1993,  G)
Happily Ever After
omg this movie is just hilarious! the dwarfels make the movie fun!
35
Live Free or Die Hard 2007,  PG-13)
Live Free or Die Hard
omg kick ass movie!!!!
36
Spider-Man 3 2007,  PG-13)
Spider-Man 3
omg i love this movie! it was so kick butt! cant wait to get it on dvd!!
37
Constantine 2005,  R)
38
Little Nemo: Adventures in Slumberland 1992,  G)
39
Hostage 2005,  R)
40
Charlie and the Chocolate Factory 2005,  PG)
Charlie and the Chocolate Factory
love this version!!
41
Resident Evil - Apocalypse 2004,  R)
42
The Benchwarmers 2006,  PG-13)
The Benchwarmers
so funny!
43
Click 2006,  PG-13)
44
Resident Evil 2002,  R)
45
Ice Age 2002,  PG)
46
Ice Age 2: The Meltdown 2006,  PG)
47
Madagascar 2005,  PG)
48
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
Kill Bill: Volume 1
loved it
49
The Land Before Time 1988,  G)
The Land Before Time
one of my favorites. i cried when littlefoot's mother died!
50
Untraceable 2008,  R)
Untraceable
Omg! Now this was a good movie. Kept me at the edge of my seat!
51
The Mummy 1999,  PG-13)
52
The Mummy Returns 2001,  PG-13)
53
The Longest Yard 2005,  PG-13)
The Longest Yard
funny!!! loved it!
54
Indiana Jones and the Temple of Doom 1984,  PG)
Indiana Jones and the Temple of Doom
omg i love this movie!
55
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) 1981,  PG)
56
Indiana Jones and the Last Crusade 1989,  PG-13)
57
Red Eye 2005,  PG-13)
58
Spirited Away 2001,  PG)
59
Die Hard 1988,  R)
Die Hard
great action movie! i loved it.
60
Die Hard 2 (Die Hard 2: Die Harder) 1990,  R)
Die Hard 2 (Die Hard 2: Die Harder)
awesome movie. another great performance by Bruce.
61
Die Hard 3: With a Vengeance 1995,  R)
Die Hard 3: With a Vengeance
now this one is the best out of the first 3 i think. i like this one the most. but not as much as Live free or Die hard.
62
I Now Pronounce You Chuck and Larry 2007,  PG-13)
63
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street 2007,  R)
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street
omg! i love this movie! its so morbid and beautiful! all the actors did a great job!
64
The Dark Knight 2008,  PG-13)
The Dark Knight
The greatest movie of all time!!!! I love this movie!!!!! The Joker rules...love the "make the pencil disappear" bit :] so kick a$$!!!
65
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
Edward Scissorhands
Awwwwwww! This is just the most sweetest movie by Johnny I have ever seen!!!! Edward is just adorable!!!! He's waaaaay better than that other Edward lmao.
66
Coraline 2009,  PG)
Coraline
an awesome movie!!!! this is not for little kids lmao!!!! but i love it!!!! definitely a keeper :]
67
FernGully - The Last Rainforest 1992,  G)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments