My Favorite Movies


  1. crudgie95
  2. Kate

In no particular Order...The films I can watch over and over and never be bored of.

  crudgie95's Rating My Rating
1
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
2
Stand by Me 1986,  R)
Stand by Me
'You guys wanna go see a dead body?'

When 13 year olds Gordie, Chris, Teddy and Vern decide to go find the dead body of a missing local teenager, not only do they have the time of their lives, but they also discover new fears and an unbelievable strength they never knew they could possess. Equally as good-humoured as it is tragic, 'Stand By Me' is a rare cinematic experience that will probably never be equalled. Based on the brilliant Stephen Kings novella 'The Body' the films plot and script never loose focus or credibility, due to the talents of an amazing author, and an accurately translated screenplay by Raynold Gideon. Rob Reiner's direction is practically perfect; it's so simplistic and open, and manages to handle such sensitive material in a gentle and mature way, and is completely void of patronisation. Rather than trying to say to much with fancy camera angles or special effects, he simply lets the text speak for itself, making it all the more moving and powerful. His choice of iconic score also helps to create a heavily nostalgic atmosphere, and adds a real sense of fun and familiarity to the text. What really makes the film so perfect however, is the outstanding ensemble cast of young actors. Wil Wheaton plays Gordie in a sensitive, smart manner making him easy to identify with. Jerry O' Connell is hilarious as the hapless and dopey Vern. He brings so much to the film on a comedic scale, as does Corey Feldman who plays the crazed and eccentric Teddy Duchamp. It is River Phoenix however, who plays tough guy Chris, that really manages to perform on such a mature, adult level. His on screen friendship with Wheaton is so solid and complete, that it is impossible not to feel involved in the ensuing narrative. Each actor embodies an undeniable charm and charisma and a real sense of spirit that makes the film so much more realistic and enjoyable. 'Stand By Me''is essential viewing for everyone regardless of age, gender or film preference; and the tragedy of the film is heightened substantially with regards to the late River Phoenix, which ironically etches the film and its premise permanently on the memory. An absolute Classic, and totally unmissable.
3
The Secret Garden 1993,  PG)
The Secret Garden
This is a beautiful tale of change and growth that is very moving and very enjoyable. Newly Orphaned Mary Lennox is shipped from India to England to live under her Uncle's roof - the fore-boding Mistlethwaite Manor. The film follows her growth as a person and how she unlocks the secrets to the house, the garden and the people around her. Agnieszka Holland does a fantastic job directing this classic material. His choice of shot, colour, character and score blend so perfectly together. Kate Maberly and Maggie Smith give such superb performances and display their superb cting skills so vividly. 'The Secret Garden' is a moral tale that carries so much magic and enchantment it is sure to remain a classic piece of cinema. One of my personal favourites.
4
Donnie Darko 2001,  R)
Donnie Darko
If you're looking for something you've never seen before - and will probably never see again - then 'Donnie Darko' is an absolute must. Unique is an under-statement, this film is a masterpiece. It's Oddly comic, Sincerely Strange and often dark and disturbing, but the director handles the films premise in such a mature, sophisticated and unique way that it is never tedious - it is overwhelming, but in the best possible sense, and at all times it is highly entertaining. The intriguing, intense character of Donnie Darko is brought to life in full velocity through Jake Gyllenhaal. His performance in the eponymous role is focused, strong and profoundly entertaining. He is supported by the likes of Jena Malone, Drew Barrymore, and real life sister Maggie Gyllenhaal, each actress managing to bring a freshness and integrity to the lead characters life. What also compliments the films infectious, involving atmosphere is the score and soundtrack. From INXS to Joy Division, the directors use of atmospheric, alternative music gives the film a youthful, melo-dramatic atmosphere. Everything about 'Donnie Darko' is intelligent, intense and totally unique. Absolutely superb. Two hours you won't want to take back.
5
Romeo + Juliet 1996,  PG-13)
Romeo + Juliet
'Two households, both alike in dignity, in fair Verona where we lay our scene. From ancient grudge, break to new mutiny, where civil blood makes civil hands unclean. From forth the fatal loins of these two foes, a pair of star cross'd lovers take their life'.
Although Baz Luhrmann's version of Romeo & Juliet is a highly edited screenplay of Shakespeare's classic tragedy, it still exudes all the passion, charm and beauty of the original drama. With it's already eloquent and beautiful dialogue, and passionate, intriguing characters, Baz Luhrmann manages to adapt and modernise the dramas ancient premise through his sensational use of cinematography, painfully delicate attention to detail and perhaps most memorably an absolutely astounding soundtrack. Leonardo DiCaprio and Claire Danes were born to play Shakespeare's star cross'd lovers. Although both are very young, they still perform to an incredible standard and make a beautiful couple. They are supported by the likes of the exceptional John Leguizamo, who gives an unforgettable performance as the instigator Tybalt and also by the remarkable Harold Perrineau, as the marvellous, witty, Mercutio. This film is an unforgettable experience. With it's abstract settings and uniquely mixed soundtrack, Baz Luhrmann has managed to create a truly wonderful piece of cinema. This proves that Shakespeare's drama is un-deniably the best no matter how it is portrayed. Stunning.
6
Disco Pigs 2001,  Unrated)
Disco Pigs
Based on the play by Enda Walsh, 'Disco Pigs' is the story of Pig and Runt - two teens with a seemingly impenetrable friendship whose lives are spent causing trouble and disregarding the rules of the school, the family and the country. Their relationship becomes threatened however, by both inward and outward forces, leading to a horrible path of jealousy, confusion and violence. Cillian Murphy is frighteningly good as the psychotic 'Pig' - completely entranced and obsessed by 'Runt' in every manner. Elaine Cassidy is also excellent in the role of Runt' striving for independence, but torn between her love for 'Pig' and her desire for freedom. Kirsten Sheridan's interesting and unique direction also makes the film very entertaining. Through the use of flashback, slow-motion and electrifying score, she communicates a strange, but oddly beautiful story of love between two highly unpredictable people. A tale of madness and obsession, 'Disco Pigs' will not be to everyone's tastes, however for those who enjoy eccentric and one-of-a-kind pieces, it is essential viewing.
7
Saving Private Ryan 1998,  R)
Saving Private Ryan
'Saving Private Ryan' does not attempt to hide any of the physical or psychological horrors that many soldiers experienced during The Second World War - and that is what makes it such a powerful cinema experience. The film does not aim to glorify life on the battlefield in any way, it simply shows a band of extraordinarily brave men attempting to survive an incredibly hostile existence. Tom Hanks leads an outstanding cast - particularly Barry Pepper, Giovanni Ribisi and Matt Damon. Speilberg's direction is perfect. His choice of shot, edit and sound compliment the films context perfectly and assault all the senses in an extraordinary way. You'll only need to see it once, the effects will last a life-time. Truly Brilliant. Cinema that stands for something.
8
28 Days Later 2002,  R)
28 Days Later
To all those about to turn away from '28 Days Later' because of it's zombie/horror premise - DON'T. This offers so much more than usual horror flick. Jim wakes up from a coma in a deserted London hospital to find that he is completely alone. Wandering the desolate streets of London, he soon discovers that a terribly contagious infection of 'rage' has spread through the country, corrupting everyone that comes in to contact with it and sending them into violent madness. Along with 3 other vigilante survivors, Jim heads towards Manchester to seek the help of an Amry official who has broadcast via Radio that he has 'the answer to infection'. But upon their arrival, they soon realise who the real enemy is. Danny Boyle manages to direct, a slick, girtty Great British horror flick that has surprising emotional depth. He manages to portray mankinds instinct for survival so perfectly, often swinging the narratives focus to uproot the audience and raise moral and ethical questions. Through his use of extreme close ups, heart-pounding action sequences, and an electrifyingly modern soundtrack, he manages to keep the levels of taught intensity at their optimum at all times. The characters themselves also give the film a strong sense of focus. Although they embody aspects of 'The Hero' 'The Villain' or 'The Damsel in Distress' they are never melo-dramatic or cliché creations, they're very entertaining. Naomie Harris in particular gives a superb performance as Selena and Cillian Murphy is also very impressive in the lead role. '28 Days Later' is a focused, first-class british horror that'll keep you on the edge of your seat.
9
Pan's Labyrinth 2006,  R)
Pan's Labyrinth
Not all fairytales are for children. Set in 1940's Post-War Spain, 'Pan's Labyrinth' is the gothic, haunting story of young Ofelia who is sent along with her pregnant Mother to live with her new Step-father; The callous, fachist leader Captain Vidal. In the grounds of his residence however, Ofelia discovers a dark but enthralling world of fantasy and mystery which begins to affect and disrupt her destiny. What makes 'Pan's Labyrinth' so profound is the directors fantastic merge of harsh, gritty realism, and darkly beautiful air of fantasy. These two contrasting worlds slot so perfectly together, that we as an audience never question their credibility, we are entirely ready and willing to suspend all disbelief, and accept this truly compelling and unique concept. What also makes the film so enjoyable is its ensemble of brilliant characters. Ivana Baquero and Maribel Verdu shine in their deeply interesting roles. They embody so many courageous and hidden strengths that it is almost impossible to not like them. Their intense likeability is constantly undermined by both the eerie creatures of the fantasy world, and the haunting military repressors on the Battlefield, who are cruel, menacing and perfect oppositions for the heroic characters. The special effects and make-up are astonishing, some delicate and beautiful, others gross and terrifying. The delicate score and sublime cinematography again help add to the films gothic, post-war back-drop, and the directors careful consideration of shot, edit and pace compliments this perfectly. All this helps to establish 'Pans Labyrinth' as a true work of cinematic art. Absolutely Mesmerising.
10
La Vie en Rose (La Mome) 2007,  PG-13)
La Vie en Rose (La Mome)
I don't claim to know the ins and outs of Edith Piaf's life and career, and I cannot separate the fiction from the fact, but 'La Vie En Rose' is an absolutely beautiful film that paints a gloriously sad image of a woman with an extraordinary talent, and an even more extraordinary lifestyle. From the slums of Paris to the heights of New York, Edith Piaf and her wonderful voice captivate the attention of audiences and critics, propelling her in to the spotlight. A heavy drinker, a strong-headed woman, but most of all 'an artiste', Edith Piafs character is simply irresistable. Marion Cotillard's portrayl of 'The Little Sparrow' is simply fantastic, she deserved the Oscar and the BAFTA hands down. She truly immerses herself ino the role, giving so much heart and depth to a character you don't necessarily need to know lots about in order to enjoy. The supporting cast also perform to the highest standard. From her best freinds to her manager, each cast member manages to react and interact with Edith perfectly. Oliver Dahan's direction is fantastic. The films choppy narrative may appear dis-organised, but if you can see it as a recollection of memories, trials and errors, you'll enjoy it to its fullest extent. The use of cinematography gives the film an authentic, post-war feel, sometimes light and romantic, other times grey and drawn, it compliments the mood of the film perfectly. Finally, it would be impossible to review this film without commenting on its beautiful score and lyrics. It doesn't matter what language you speak, when you hear Edith Piaf's voice, it's so intense and heartfelt that you can't help but sit and listen. A genuinely moving biopic, epic in its goals and its exploration of a musical inspiration. Wonderful.
11
Apocalypto 2006,  R)
Apocalypto
Set in the 16th Century Mayan civilisations, 'Apocalypto' focuses around young Jaguar Paw, who lives a simple and honest life deep in the jungle with his Father's tribe. However, when rival Mayan menaces ravage their peaceful existence, the life of Jaguar Paw thunders towards a devastating destiny; leading him to a fate he cannot and will not avoid. Produced, directed and co-written by the talented Mel Gibson, 'Apocalypto' is a savagely brilliant piece of action cinema. From start to finish the film is absolutely mesmerising. The use of sensuous cinematography, beautiful tropical back-drop and inspiringly ornate costume make the film beautifully authentic and a true work of cinematic art. Gibson's precision and talents as a director are fully exposed during the films action sequences. They are heart-poundingly brilliant, due to fast-paced editing, rib-thumping score, jagged camera-work and on many occasions horrifically graphic violence. Each cast member excels in their portrayals of the Mysterious Mayan individuals, particularly Rudy Youngblood, who makes a memorable and charismatic lead character; embodying all the brave aspects of a modern 'action hero' but at the same time being entirely human and very vulnerable. Although the film has one slight pacing problem during the middle, 'Apocalypto' is still one of the best action flicks to grace the cinema screens in a long time. Its intense, dark and adrenaline-soaked atmosphere make it absolutely unforgettable, and highly unique. Fantastic.
12
The Village 2004,  PG-13)
13
Enter the Dragon 1973,  R)
Enter the Dragon
When martial artist Lee is recruited as an under-cover agent at an invitation only martial arts tournament on a private island, he manages to keep a low profile whilst trying to find evidence that the tournaments master, Han, is in fact a criminal and a drug lord. When his true identity becomes apparent however, a huge martial arts battle ensues on the private island, making for some truly super fight-sequences and electrifying one-on-one battles. The last film that Bruce Lee made before his untimely death, 'Enter The Dragon' is a fast, furious thrill-ride that combines both a credible plot and adrenaline-fuelled fight sequences; making it a hugely satisfying picture to watch. It may seem a little dated to some, but the stunts and energy of the film will remain timeless due to some truly excellent execution from director Robert Clouse. His creative use of colour, shot and score create a perfect back-drop for Bruce Lee's impeccable fighting skills. Whenever he is in shot, Lee dominates the screen and has an amazing presence and charisma. They actually had to slow some of Lee's fight footage down because he was just to fast for the camera; if that's not incentive to see the film then what is? 'Enter the Dragon' is a decent martial arts flick that will impress its intended audience and remain a classic for years to come. Excellent.
14
Terminator 2: Judgment Day 1991,  R)
Terminator 2: Judgment Day
The hugely successful sequel to 'The Terminator' 'Terminator 2: Judgement Day' opens with the arrival of two new Terminators, one programmed to protect the future leader of the human resistance (John Connor) and the other to Terminate him. What follows is a white-knuckle, action-fuelled race against time to save John Connor and re-write the future. Better than the original, 'Terminator 2' packs an astonishingly powerful punch on several levels. Its amazing stunts, special effects and superb sci-fi storyline make it one of the best action/sci-fi films to have ever graced the silver screen. What also makes it so entertaining is its impeccable cast of ultra-cool characters. Arnold Schwarzenegger and Robert Patrick are on top form as the futuristic Terminators. Their robotic mannerisms and brilliant execution of some truly fantastic one-liners make them equally as memorable and iconic. Edward Furlong is outstanding in the role of John Connor. His youth poses no problem for any of the more emotional scenes, and he too, delivers a very memorable performance. It is Linda Hamilton however who thumps a sizeable dent in to the memory. Her transformation from the previous film as a 'damsel-in-distress' in to an edgy, disciplined almost militant woman makes for some of the most gripping and interesting parts of the film. With its iconic score, super special effects and memorable cast, 'Terminator 2: Judgement Day' is sure to remain a classic piece of cinematic history for several years to come. Fantastic.
15
Robin Hood: Prince of Thieves 1991,  PG-13)
Robin Hood: Prince of Thieves
This may be historically incorrect, and Robin Hood has an American accent - but there is something about this film that means i can just watch it over and over again and I never get tired of it. The action sequences are great, so full-bodied and brassy, and Alan Rickman's portrayl of The Sheriff of Nottingham is quite simply unfogettable. He really is evil right down to the core. It's fun, it's fast and it's very very watchable.
16
Bill & Ted's Excellent Adventure 1989,  PG)
Bill & Ted's Excellent Adventure
This film is so silly. Alex Winters is hilarious as Bill - and the jokes are so stupid that you can't help but laugh. The rock sound-track and outrageous plot make this a really great teen comedy.
17
Bill & Ted's Bogus Journey 1991,  PG)
Bill & Ted's Bogus Journey
A really silly film that will entertain the whole family. Alex Winters and Keanu Reeves return as the loveable duo Bill + Ted and the plot, jokes and over-all theme are hilarious. Plus a great rock sound-track! Great teen fun.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments