My Favorite Movies
| crslapshot's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Syriana 2005, R)
If you like politics like i do this is a great movie its about oil terrisom and coruption Fantastic weavework of a film: angry, defiant and surprisingly apolitical (it argues that economic interests dictate politics, hence the details are irrelevant) it moves fiercely between countries and characters to expose a system which is rotten to the core. The cast all does fine work (Clooney is good, if ove here) but the real star is the editing: tight, controlled, yet blazingly fast. |
|
| 2 |
Jackass: Number Two 2006, R) |
|
| 3 |
Anchorman - The Legend Of Ron Burgundy 2004, PG-13) |
|
| 4 |
Saw II 2005, R) |
|
| 5 |
Date Movie 2006, PG-13) |
|
| 6 |
Little Miss Sunshine 2006, R) |
|
| 7 |
Hostel 2006, R) |
|
| 8 |
The Omen 2006, R) |
|
| 9 |
Scary Movie 4 2006, PG-13) |
|
| 10 |
Scary Movie 3 2003, PG-13) |
|
| 11 |
Scary Movie 2 2001, R) |
|
| 12 |
Scary Movie 2000, R) |












