My Favorite Movies


  crpmoore's Rating My Rating
1
2:37 2006,  Unrated)
2
24 Hour Party People 2002,  R)
3
28 Days Later 2002,  R)
4
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) 2001,  R)
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain)
There's a reason I chose an Amelie avatar...
5
Batman 1989,  PG-13)
6
Batman Begins 2005,  PG-13)
7
Batman Returns 1992,  PG-13)
8
Beetlejuice 1988,  PG)
9
Being There 1979,  PG)
10
Big Fish 2004,  PG-13)
Big Fish
Awwww... see, the deep south isn't just about sodomy and incest!
11
Brazil 1985,  R)
12
The Breakfast Club 1985,  R)
The Breakfast Club
Best movie from the 1980s!
13
Bride of the Monster 1955,  Unrated)
14
Casino Royale 2006,  PG-13)
Casino Royale
Friggin' awesome! Go fuck yourselves, craigisnotbond.com, or whatever you called yourselves!
15
Charlie and the Chocolate Factory 2005,  PG)
Charlie and the Chocolate Factory
Better than the original IMO. Yeah yeah, go cry me a river!
16
Chasing Amy 1997,  R)
17
Clerks 1994,  R)
18
Clerks II 2006,  R)
19
Dawn of the Dead 1978,  R)
20
Donnie Darko 2001,  R)
21
Dr. No 1962,  PG)
22
Ed Wood 1994,  R)
23
Empire Records 1995,  PG-13)
24
Fargo 1996,  R)
25
From Russia With Love 1963,  PG)
26
Garden State 2004,  R)
27
Girl, Interrupted 1999,  R)
28
GoldenEye 1995,  PG-13)
29
Goldfinger 1964,  PG)
30
The Graduate 1967,  PG)
31
Hot Fuzz 2006,  R)
Hot Fuzz
Really really friggin' funny! Better than Shaun of the Dead!
32
King Kong 1933,  Unrated)
33
The King of Comedy 1983,  PG)
34
Live and Let Die 1973,  PG)
35
The Living Daylights 1987,  PG)
36
The Man Who Would Be King 1975,  PG)
37
The Man with the Golden Gun 1974,  PG)
38
Mars Attacks! 1996,  PG-13)
39
Monty Python's Life of Brian 1979,  R)
Monty Python's Life of Brian
So funny I have sores where there shouldn't be!
40
The Neverending Story 1984,  PG)
41
Octopussy 1983,  PG)
Octopussy
Roger Moore's best
42
On Her Majesty's Secret Service 1969,  PG)
43
Plan 9 from Outer Space 1956,  Unrated)
44
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) 1981,  PG)
45
Shaun of the Dead 2004,  R)
46
The Shawshank Redemption 1994,  R)
The Shawshank Redemption
Brilliant! Fuck you if you disagree!
47
The Shining 1980,  R)
The Shining
Chilling music, creepy imagery, haunting premise. A good horror story these make!
48
Somersault 2004,  Unrated)
49
The Spy Who Loved Me 1977,  PG)
The Spy Who Loved Me
Probably the movie where Roger Moore finally became comfortable in his role as Bond.
50
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
51
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
52
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
53
Taxi Driver 1976,  R)
54
Three Colors: Blue (Trois Couleurs: Bleu) 1993,  R)
55
Three Colors: Red (Trois couleurs: Rouge) 1994,  R)
56
Three Colors: White (Trois Couleurs: Blanc) 2003,  R)
57
Thunderball 1965,  PG)
58
Trainspotting 1996,  R)
59
The World Is Not Enough 1999,  PG-13)
60
You Only Live Twice 1967,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments