My Favorite Movies


  cristeabobi's Rating My Rating
1
The Godfather 1972,  R)
The Godfather
Undoubtadely the greatest movie of all times. Perfect in every way.
2
One Flew Over the Cuckoo's Nest 1975,  R)
One Flew Over the Cuckoo's Nest
Besides the huge impression this movie made on me I can say only this: in my opinion it is the only picture that can match The Godfather
3
Requiem for a Dream 2000,  R)
Requiem for a Dream
Most grueling , most impressive and most realistic movie of all
4
Fight Club 1999,  R)
Fight Club
" The things you own end up owning you".
5
The Usual Suspects 1995,  R)
The Usual Suspects
"Well I believe in God , but the only thing that scares me is Kayser Soze"
6
Scarface 1983,  R)
Scarface
" You wanna fuck with me? Say hello to my little friend!"
7
GoodFellas 1990,  R)
GoodFellas
"As far back as I can remember, I've always wanted to be a gangster" -Henry Hill, Brooklyn, N.Y., 1955
8
Schindler's List 1993,  R)
Schindler's List
great...simply great...5 stars+
9
The Shawshank Redemption 1994,  R)
10
Carlito's Way 1993,  R)
Carlito's Way
"You ready? HERE COMES THE PAIN!"
11
Stalker 1979,  Unrated)
Stalker
This is one of those movies that after you see you're left wondering about everything.After I saw it I stood another 5 min in front of my monitor just thinking: WTF!
12
Pulp Fiction 1994,  R)
Pulp Fiction
3 great stories that form one BRILLIANT movie. Tarantino's masterpiece is certainly amongst the greatest movies ever.
13
The Dark Knight 2008,  PG-13)
The Dark Knight
"What were you hoping to prove? That, deep down, everyone's as ugly as you? You're alone!"
I just can't get enough of this movie! It has so much in it:the action, the suspense , Heath Ledger's fantastic acting, all you can want from an action movie.
14
The Shining 1980,  R)
The Shining
"Here's Johnny!" . Another brilliant movie by Stanley Kubrick. Jack Nicholson is fantastic and his performance gives the movie the essence of a real horror picture.
"Wendy? Darling? Light of my life. I'm not gonna hurt you. You didn't let me finish my sentence. I said I'm not gonna hurt you. I'm just going to bash your brains in. Gonna bash them right the fuck in!"
15
Iron Man 2008,  PG-13)
Iron Man
And to think that until now I refused to see this movie because I thought it would suck big time. Definitely one of the best action movies of 2008 (bettered only by The Dark Knight) and , personally, one of the biggest surprises.
16
Twilight 2008,  PG-13)
Twilight
I honestly don't know why I like this movie so much. I guess it just has that special something that many other romance movies lack.
17
The Others 2001,  PG-13)
The Others
I can't express how much I loved it. Fabulous suspense/ thriller movie , like none I have ever seen. Highly recommended for fans of the genre ( and Nicole Kidman ).

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments