My Favorite Movies
| crispydd's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
What Dreams May Come 1998, PG-13) |
|
| 2 |
Without A Paddle 2004, PG-13) |
|
| 3 |
You Got Served 2004, PG-13) |
|
| 4 |
Walk the Line 2005, PG-13) |
|
| 5 |
Varsity Blues 1999, R) |
|
| 6 |
Transformers 2007, PG-13) |
|
| 7 |
Toy Story 1995, G) |
|
| 8 |
The Transporter 2002, PG-13) |
|
| 9 |
The Sixth Sense 1999, PG-13) |
|
| 10 |
The Silence of the Lambs 1991, R) |
|
| 11 |
The Shining 1980, R) |
|
| 12 |
The Ring 2002, PG-13) |
|
| 13 |
The Pacifier 2005, PG) |
|
| 14 |
The Notebook 2004, PG-13) |
|
| 15 |
The Mask 1994, PG-13) |
|
| 16 |
The Lost Boys 1987, R) |
|
| 17 |
The Last Samurai 2003, R) |
|
| 18 |
The Lake House 2006, PG) |
|
| 19 |
The Italian Job 2003, PG-13) |
|
| 20 |
The Green Mile 1999, R) |
|
| 21 |
The Fifth Element 1997, PG-13) |
|
| 22 |
The Fast and the Furious: Tokyo Drift 2006, PG-13) |
|
| 23 |
The Fast and the Furious 2001, PG-13) |
|
| 24 |
The Crow 1994, R) |
|
| 25 |
The Breakfast Club 1985, R) |
|
| 26 |
The Break-Up 2006, PG-13) |
|
| 27 |
Sweet Home Alabama 2002, PG-13) |
|
| 28 |
Super Troopers 2002, R) |
|
| 29 |
Stomp the Yard 2007, PG-13) |
|
| 30 |
Step Up 2006, PG-13) |
|
| 31 |
Sixteen Candles 1984, PG) |
|
| 32 |
Sin City 2005, R) |
|
| 33 |
Signs 2002, PG-13) |
|
| 34 |
Shrek 2001, PG) |
|
| 35 |
Shrek 2 2004, PG) |
|
| 36 |
She's All That 1999, PG-13) |
|
| 37 |
Shaun of the Dead 2004, R) |
|
| 38 |
Shark Tale 2004, PG) |
|
| 39 |
Secret Window 2004, PG-13) |
|
| 40 |
Scream 1996, R) |
|
| 41 |
School of Rock 2003, PG-13) |
|
| 42 |
Saw 2004, R) |
|
| 43 |
Saw II 2005, R) |
|
| 44 |
Saw III 2006, R) |
|
| 45 |
Saving Private Ryan 1998, R) |
|
| 46 |
Resident Evil 2002, R) |
|
| 47 |
Resident Evil - Apocalypse 2004, R) |
|
| 48 |
Road Trip 2000, R) |
|
| 49 |
Remember the Titans 2000, PG) |
|
| 50 |
Queen of the Damned 2002, R) |
|
| 51 |
Pretty in Pink 1986, PG-13) |
|
| 52 |
Pretty Woman 1990, R) |
|
| 53 |
Pitch Black 2000, R) |
|
| 54 |
Old School 2003, R) |
|
| 55 |
Not Another Teen Movie 2001, R) |
|
| 56 |
Next Friday 2000, R) |
|
| 57 |
Never Been Kissed 1999, PG-13) |
|
| 58 |
My Best Friend's Wedding 1997, PG-13) |
|
| 59 |
Mrs. Doubtfire 1993, PG-13) |
|
| 60 |
National Treasure 2004, PG) |
|
| 61 |
Mr. & Mrs. Smith 2005, PG-13) |
|
| 62 |
Monsters, Inc. 2001, G) |
|
| 63 |
Monster-in-Law 2005, PG-13) |
|
| 64 |
Miss Congeniality 2000, PG-13) |
|
| 65 |
Million Dollar Baby 2004, PG-13) |
|
| 66 |
Memoirs of a Geisha 2005, PG-13) |
|
| 67 |
Mean Girls 2004, PG-13) |
|
| 68 |
Liar Liar 1997, PG-13) |
|
| 69 |
Kill Bill: Volume 1 2003, R) |
|
| 70 |
Kill Bill, Volume 2 2004, R) |
|
| 71 |
Just Like Heaven 2005, PG-13) |
|
| 72 |
Jay and Silent Bob Strike Back 2001, R) |
|
| 73 |
Jaws 1975, PG) |
|
| 74 |
Interview with the Vampire 1994, R) |
|
| 75 |
How to Lose a Guy in 10 Days 2003, PG-13) |
|
| 76 |
Honey 2003, PG-13) |
|
| 77 |
Home Alone 1990, PG) |
|
| 78 |
Harold & Kumar Go to White Castle 2004, R) |
|
| 79 |
Half Baked 1998, R) |
|
| 80 |
Gone in 60 Seconds (Gone in Sixty Seconds) 2000, PG-13) |
|
| 81 |
Gladiator 2000, R) |
|
| 82 |
Girl, Interrupted 1999, R) |
|
| 83 |
Ghost 1990, PG-13) |
|
| 84 |
Full Metal Jacket 1987, R) |
|
| 85 |
Friday 1995, R) |
|
| 86 |
Freaky Friday 2003, PG) |
|
| 87 |
Finding Nemo 2003, G) |
|
| 88 |
Final Destination 3 2006, R) |
|
| 89 |
Final Destination 2 2003, R) |
|
| 90 |
Final Destination 2000, R) |
|
| 91 |
Fight Club 1999, R) |
|
| 92 |
Ferris Bueller's Day Off 1986, PG) |
|
| 93 |
Face/Off 1997, R) |
|
| 94 |
Ever After: A Cinderella Story 1998, PG-13) |
|
| 95 |
Eurotrip 2004, R) |
|
| 96 |
Empire Records 1995, PG-13) |
|
| 97 |
Edward Scissorhands 1990, PG-13) |
|
| 98 |
E.T. The Extra-Terrestrial 1982, PG) |
|
| 99 |
Dumb and Dumber 1997, PG-13) |
|
| 100 |
Disturbia 2007, PG-13) |
|
| 101 |
Dirty Dancing 1987, PG-13) |
|
| 102 |
Die Hard 1988, R) |
|
| 103 |
Diary of a Mad Black Woman 2005, PG-13) |
|
| 104 |
Dead Poets Society 1989, PG) |
|
| 105 |
Cry-Baby 1990, PG-13) |
|
| 106 |
Cruel Intentions 1999, R) |
|
| 107 |
Coyote Ugly 2000, PG-13) |
|
| 108 |
Constantine 2005, R) |
|
| 109 |
Coach Carter 2005, PG-13) |
|
| 110 |
Clueless 1995, PG-13) |
|
| 111 |
City of Angels 1998, PG-13) |
|
| 112 |
Bruce Almighty 2003, PG-13) |
|
| 113 |
Bring It On 2000, PG-13) |
|
| 114 |
Bridget Jones's Diary 2001, R) |
|
| 115 |
Blade 1998, R) |
|
| 116 |
Blade: Trinity 2004, R) |
|
| 117 |
Blade II 2002, R) |
|
| 118 |
Big Daddy 1999, PG-13) |
|
| 119 |
Bend It Like Beckham 2002, PG-13) |
|
| 120 |
Beetlejuice 1988, PG) |
|
| 121 |
Bad Boys 1995, R) |
|
| 122 |
Bad Boys II 2003, R) |
|
| 123 |
Armageddon 1998, PG-13) |
|
| 124 |
American Pie 1999, R) |
|
| 125 |
American Pie 2 2001, R) |
|
| 126 |
American History X 1998, R) |
|
| 127 |
American Beauty 1999, R) |
|
| 128 |
Ace Ventura - When Nature Calls 1995, PG-13) |
|
| 129 |
Ace Ventura: Pet Detective 1994, PG-13) |
|
| 130 |
A Walk to Remember 2002, PG) |
|
| 131 |
A Knight's Tale 2001, PG-13) |
|
| 132 |
A Cinderella Story 2004, PG) |
|
| 133 |
10 Things I Hate About You 1999, PG-13) |
|
| 134 |
13 Going on 30 (Suddenly 30) 2004, PG-13) |
|
| 135 |
2 Fast 2 Furious 2003, PG-13) |
|
| 136 |
300 2007, R) |








































































































































