My Favorite Movies


  CrimsonGhost's Rating My Rating
1
Natural Born Killers 1994,  R)
2
The Texas Chainsaw Massacre 1974,  R)
3
Dawn of the Dead 1978,  R)
4
Videodrome 1983,  R)
5
Ghost World 2001,  R)
6
Dead Man's Shoes 2004,  Unrated)
7
Taxi Driver 1976,  R)
8
I Drink Your Blood 1971,  R)
9
The Evil Dead 1981,  R)
10
The Sadist 1963,  R)
11
Fight Club 1999,  R)
12
Edmond 2005,  R)
13
True Romance 1993,  R)
14
The Thing 1982,  R)
15
Coffy 1973,  R)
16
Open Your Eyes (Abre los ojos) (Permanent Midnight) 1997,  R)
17
Half Baked 1998,  R)
18
Back to the Future 1985,  PG)
19
Mulholland Drive 2001,  R)
20
Thriller - A Cruel Picture (Thriller - en grym film) (Hooker's Revenge) (They Call Her One Eye) 1974,  R)
21
Street Trash 1987,  Unrated)
22
Blood Feast 1963,  Unrated)
23
Near Dark 1987,  R)
24
Plan 9 from Outer Space 1956,  Unrated)
25
Night of the Living Dead 1968,  R)
26
E tu vivrai nel terrore - L'aldilà (The Beyond) 1981,  R)
27
Evil Dead 2 1987,  R)
28
Napoleon Dynamite 2004,  PG)
29
High Tension (Switchblade Romance) 2003,  R)
30
Sick: The Life and Death of Bob Flanagan, Supermasochist 1997,  Unrated)
31
Lo Squartatore di New York (The New York Ripper) 1982,  Unrated)
32
The Devil's Rejects 2005,  R)
33
Sympathy for Mr. Vengeance (Boksuneun naui geot) 2002,  R)
34
Maniac! 1980,  R)
35
La Haine (Hate) 1995,  R)
36
Donnie Darko 2001,  R)
37
Army of Darkness 1993,  R)
38
Deranged 1974,  R)
39
Sin City 2005,  R)
40
The Devil and Daniel Johnston 2005,  PG-13)
41
Pulp Fiction 1994,  R)
42
Dazed and Confused 1993,  R)
43
The Return of the Living Dead 1985,  R)
44
Angel Heart 1987,  R)
45
Last House on Dead End Street 1977,  R)
46
SubUrbia 1997,  R)
47
Rabid Dogs (Cani arrabbiati) (Kidnapped) ( A Man and a Boy) 1974,  Unrated)
48
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
49
Kill Bill, Volume 2 2004,  R)
50
Pan's Labyrinth 2006,  R)
51
Reservoir Dogs 1992,  R)
52
Oldboy 2004,  R)
53
Shaun of the Dead 2004,  R)
54
They Live 1988,  R)
55
Bubba Ho-Tep 2002,  R)
56
The Big Lebowski 1998,  R)
57
Henry: Portrait of a Serial Killer 1986,  NC-17)
58
Secretary 2002,  R)
59
Unforgiven 1992,  R)
60
Boogie Nights 1997,  R)
61
Requiem for a Dream 2000,  R)
62
Bad Santa 2003,  R)
63
Frankenstein 1931,  Unrated)
64
Zombi 2 1979,  R)
65
I Spit on Your Grave (Day of the Woman) 1977,  R)
66
Day of the Dead 1985,  Unrated)
67
Mysterious Skin 2004,  NC-17)
68
Fear and Loathing in Las Vegas 1998,  R)
69
The Last House on the Left 1972,  R)
70
The Doom Generation 1995,  R)
71
Autostop rosso sangue (Hitch Hike) 1977,  Unrated)
72
A Clockwork Orange 1971,  R)
73
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.) 1966,  R)
74
Lik Wong (Riki-Oh - The Story of Ricky) 1991,  R)
75
The Manson Family 2004,  R)
76
Cannibal Holocaust 1979,  NC-17)
77
Memento 2000,  R)
78
The Princess Bride 1987,  PG)
79
The Candy Snatchers 1974,  R)
80
Nowhere 1997,  R)
81
Foxy Brown 1974,  R)
82
Waking Life 2001,  R)
83
Hated: G.G. Allin and the Murder Junkies 1993,  Unrated)
84
She-Devils on Wheels 1968,  Unrated)
85
August Underground 2002,  Unrated)
86
Cobra 1986,  R)
87
Faster, Pussycat! Kill! Kill! 1966,  R)
88
Falling Down 1993,  R)
89
Strange Days 1995,  R)
90
Silent Night, Deadly Night 1984,  R)
91
Switchblade Sisters 1975,  R)
92
Lightning Bug 2004,  Unrated)
93
Shivers (They Came from Within) (The Parasite Murders) 1975,  R)
94
Rabid 1977,  R)
95
Inglourious Basterds 2009,  R)
96
Frailty 2002,  R)
97
Christmas Evil (You Better Watch Out) 1980,  R)
98
Blood for Dracula 1973,  R)
99
Psycho 1960,  R)
100
Andy Warhol's Frankenstein (Flesh for Frankenstein) 1973,  R)
101
Nightbreed 1990,  R)
102
Martyrs 2008,  R)
103
Female Trouble 1975,  NC-17)
104
Inception 2010,  PG-13)
105
Machete 2010,  R)
106
Willard 2003,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments