Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  cremescent's Rating My Rating
1
Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2001,  PG)
Harry Potter and the Sorcerer's Stone
I particularly love Daniel when he was in this movie, and the acting of Dumbledore.
2
Harry Potter and the Chamber of Secrets 2002,  PG)
Harry Potter and the Chamber of Secrets
Snakes in the pipes are really scary. Love how Tom Felton looked at the beginning of the movie.
3
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004,  PG)
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban
A bit boring, don't you say? Not too much adventure.
4
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
Harry Potter and the Goblet of Fire
For those who have read the book before watching the movie would know that the movie has BIG holes here and there..
5
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl
I really really love Captain Jack Sparrow
6
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
7
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe 2005,  PG)
8
High School Musical 2006,  G)
High School Musical
Love the songs
9
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
10
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
11
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
12
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005,  PG-13)
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith
Excellent effects and such.. Another kind of magic.
13
Finding Nemo 2003,  G)
Finding Nemo
Just keep swimming.
14
A Cinderella Story 2004,  PG)
15
Shrek 2 2004,  PG)
Shrek 2
VERY funny.
16
Click 2006,  PG-13)
17
Jumanji 1995,  PG)
18
Garfield - The Movie 2004,  PG)
19
Garfield: A Tail of Two Kitties 2006,  PG)
Garfield: A Tail of Two Kitties
A VERY hillarious movie!
20
Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events 2004,  PG)
21
Catch That Kid 2004,  PG)
22
Spy Kids 2001,  PG)
23
Spy Kids 3-D - Game Over 2003,  PG)
24
Spy Kids 2: The Island of Lost Dreams 2002,  PG)
25
Eragon 2006,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments