My Favorite Movies


  1. CreamyRacoon
  2. Vincent

Give list a short description

  CreamyRacoon's Rating My Rating
1
2001: A Space Odyssey 1968,  G)
2
American Beauty 1999,  R)
3
Backbeat 1994,  R)
4
Gattaca 1997,  PG-13)
5
Being There 1979,  PG)
6
Bullitt 1968,  PG)
7
Casino Royale 2006,  PG-13)
8
Some Like It Hot 1959,  Unrated)
9
White Hunter Black Heart 1990,  PG)
10
Dr. Strangelove Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb 1964,  PG)
11
Empire Records 1995,  PG-13)
12
Fahrenheit 451 ,  Unrated)
13
Ghost Dog - The Way of the Samurai 1999,  R)
14
Heat 1995,  R)
15
Inside Man 2006,  R)
16
JFK 1992,  R)
17
Carlito's Way 1993,  R)
18
The Great Dictator 1940,  G)
19
The Untouchables 1987,  R)
20
Three Days of the Condor 1975,  R)
21
Midnight in the Garden of Good and Evil 1997,  R)
22
Mystic River 2003,  R)
23
Undercover Brother 2002,  PG-13)
24
Pulp Fiction 1994,  R)
25
Reservoir Dogs 1992,  R)
26
Kill Bill, Volume 2 2004,  R)
27
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
28
Jackie Brown 1997,  R)
29
Death Proof 2007,  R)
30
Close Encounters of the Third Kind 1977,  PG)
31
Rollerball 1975,  R)
32
Scarface 1983,  R)
33
Snake Eyes 1998,  R)
34
Soylent Green 1973,  PG)
35
The Big Lebowski 1998,  R)
36
The Graduate 1967,  PG)
37
The Machinist 2003,  R)
38
The Party 1968,  PG)
39
The Yards 2000,  R)
40
The Killing 1956,  Unrated)
41
Walk the Line 2005,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments