My Favorite Movies
| crdodson's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Sergeant York 1941, Unrated) |
|
| 2 |
The Outlaw Josey Wales 1976, PG) |
|
| 3 |
Random Harvest 1942, Unrated) |
|
| 4 |
How Green Was My Valley 1941, Unrated) |
|
| 5 |
True Grit 1969, G) |
|
| 6 |
Cannery Row 1982, PG) |
|
| 7 |
It's a Wonderful Life 1946, G) |
|
| 8 |
Sleepless in Seattle 1993, PG) |
|
| 9 |
While You Were Sleeping 1995, PG) |
|
| 10 |
Hanover Street 1979, PG) |
|
| 11 |
The Howling 1981, R) |
|
| 12 |
Salem's Lot 1979, PG) |
|
| 13 |
Cool Hand Luke 1967, PG) |
|
| 14 |
When a Stranger Calls 1979, R) |
|
| 15 |
The Searchers 1956, Unrated) |
|
| 16 |
The Bridge on the River Kwai 1957, PG) |
|
| 17 |
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) 1981, PG) |
|
| 18 |
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980, PG) |


















