My Favorite Movies
My 50 top films... enjoy!
| CrazyRoggy's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Die Hard 1988, R)
It has taken me a while to actually write a review for this movie, because it is honestly so awesomely action packed I don't know where to start. Therefore all I will say is that this is definitely the greatest action movie ever made, and has been made a template for a lot of more modern action films as well. Being my favourite action film, and also my favourite film I would like to say this movie just kicks a lot of ass! |
|
| 2 |
Pulp Fiction 1994, R)
Every now and then a movie comes along that is just amazing. This is one of those movies. With a perfect script, great acting, phenomenal directing, and a great plot. This movie has so much to offer, and one cannot digest all of it in just one sitting. Having watched this movie at least 15 times I think I am finally ready to write a good review. |
|
| 3 |
Reservoir Dogs 1992, R) |
|
| 4 |
First Blood (Rambo: First Blood) 1982, R) |
|
| 5 |
Harold & Kumar Go to White Castle 2004, R) |
|
| 6 |
Lethal Weapon 2 1989, R) |
|
| 7 |
Snatch 2001, R) |
|
| 8 |
Halloween 1978, R) |
|
| 9 |
Saw 2004, R) |
|
| 10 |
Evil Dead 2 1987, R) |
|
| 11 |
Beverly Hills Cop 1984, R) |
|
| 12 |
Anchorman - The Legend Of Ron Burgundy 2004, PG-13) |
|
| 13 |
The Transporter 2002, PG-13) |
|
| 14 |
From Dusk Till Dawn 1996, R) |
|
| 15 |
Sin City 2005, R) |
|
| 16 |
Blade 1998, R) |
|
| 17 |
The Matrix 1999, R) |
|
| 18 |
Magnolia 1999, R)
This is one of the best movies I think of all time. Seeing it once just isn't enough because there is so much in the film you can't absorb it all in just one sitting. I don't want to elaborate too much because I am going to watch it again and do a full review but all I can say at the moment is this is a must see and you should not miss out on what I think is one of the top 5 films of the 90's |
|
| 19 |
Die Hard 2 (Die Hard 2: Die Harder) 1990, R) |
|
| 20 |
Die Hard 3: With a Vengeance 1995, R) |
|
| 21 |
Lock, Stock and Two Smoking Barrels 1999, R) |
|
| 22 |
Fight Club 1999, R) |
|
| 23 |
Police Academy 1984, R) |
|
| 24 |
Pitch Black 2000, R) |
|
| 25 |
American Psycho 2000, R)
Everything about this film to me is perfect. From the directing to the cinematography to the outstanding acting by Christian Bale to the script and the supporting cast. |
|
| 26 |
Terminator 2: Judgment Day 1991, R) |
|
| 27 |
A Nightmare on Elm Street 1984, R)
Possibly the greatest slasher film to come out of the 80's (dont forget Halloween was '79) and is a landmark that brought originality back into the slasher film genre. This movie scares the crap outta you and does not let up. From start to finish it is unrelenting scares, chills, suspense, paranoia, and pure adrenaline. SEE THIS MOVIE! |
|
| 28 |
Super Troopers 2002, R) |
|
| 29 |
Natural Born Killers 1994, R) |
|
| 30 |
The Descent 2005, R) |
|
| 31 |
Airplane! 1980, PG) |
|
| 32 |
Bad Boys II 2003, R) |
|
| 33 |
Desperado 1995, R) |
































