My Favorite Movies


  1. crazynohio
  2. Freddy

Horror movie fan

  crazynohio's Rating My Rating
1
Day of the Dead 1985,  Unrated)
Day of the Dead
this is the zombie movie your mother warned you about!!
2
Dawn of the Dead 1978,  R)
Dawn of the Dead
starring Tom Savini as "Sex Machine"
3
A Nightmare on Elm Street 1984,  R)
4
A Nightmare on Elm Street 3 - Dream Warriors 1987,  R)
A Nightmare on Elm Street 3 - Dream Warriors
definately one of the best Nightmares ever. Robert of course does his part, Nancy (heather Langenkamp) makes a return as well as John Saxon. Laurence Fishburne also has a role but never fights Fred... too bad
5
Night of the Living Dead 1968,  R)
6
The Return of the Living Dead 1985,  R)
7
A Nightmare on Elm Street 2 - Freddy's Revenge 1985,  R)
A Nightmare on Elm Street 2 - Freddy's Revenge
One of the most hated Nightmare movies in the series and i dont understand why? freddy is tired of being dead and wants to be back out in the real world, great special affects. Plus robert plays an extra role as the bus driver in the beggining of the film
8
Creepshow 1982,  R)
9
A Nightmare on Elm Street 4 - The Dream Master 1988,  R)
10
Horror Hotel 1960,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments