My Favorite Movies


  crazygenie's Rating My Rating
1
Fight Club 1999,  R)
Fight Club
This film's name didn't really interest me when I heard it but when I found out what it was about and watched it, it was so good... The story is fantastic! Everyone has to watch this film!
2
Lock, Stock and Two Smoking Barrels 1999,  R)
Lock, Stock and Two Smoking Barrels
One of the funniest films ever!
3
The Butterfly Effect 2004,  R)
The Butterfly Effect
I love it! The story is awesome! Its such a brilliant idea! Ashton Kutcher was brilliant in this film, he played a serious role and really well...
4
Secret Window 2004,  PG-13)
Secret Window
One of the funniest films I have ever seen... and finally the bad guy wins!
5
Bill & Ted's Excellent Adventure 1989,  PG)
Bill & Ted's Excellent Adventure
I love Ted, he's the funniest character on earth! "Who are we?"
6
Just Married 2003,  PG-13)
Just Married
One of my fave films - I love the intro scene - hilarious!
7
Identity 2003,  R)
8
The Lake House 2006,  PG)
The Lake House
Such a sweet story...
9
Wicker Park 2004,  PG-13)
Wicker Park
I love the twist ending!
10
Donnie Darko 2001,  R)
Donnie Darko
Such a Groovy Movie... I never could of guessed what happened, but that may be because I wasn't thinking that day! :D
11
Liar Liar 1997,  PG-13)
12
Once Upon a Time in Mexico 2003,  R)
Once Upon a Time in Mexico
This movie is absolutely hilarious! I've seen it so many times I can quote every line of it! And Eva Mendes gets shot!
13
Sleepy Hollow 1999,  R)
Sleepy Hollow
Heads will Roll!
14
Back to the Future 1985,  PG)
15
Death to Smoochy 2002,  R)
Death to Smoochy
You have to see this film, It is so wierd!
16
Moulin Rouge! 2001,  PG-13)
17
The Fifth Element 1997,  PG-13)
18
A Knight's Tale 2001,  PG-13)
19
Batman Begins 2005,  PG-13)
20
She's All That 1999,  PG-13)
She's All That
I LOVE THIS FILM!
21
10 Things I Hate About You 1999,  PG-13)
10 Things I Hate About You
Heath Ledger is so sweet! He looks so groovy in those leather trousers!
22
Speed 1994,  R)
Speed
Hilarious!
23
America's Sweethearts 2001,  PG-13)
America's Sweethearts
This film is so funny!
"I hit him in the tray with my face."
24
The Benchwarmers 2006,  PG-13)
25
The Others 2001,  PG-13)
The Others
Awesome! Not at all scary though!
26
Léon (The Professional) 1994,  R)
27
Phone Booth 2003,  R)
Phone Booth
I hate Colin Farrel so much but this was brilliant! I love the fact the whole film is basically set in a phone booth.
28
Cruel Intentions 1999,  R)
29
Dude, Where's My Car? 2000,  PG-13)
Dude, Where's My Car?
Such a stupid film - it's great!
30
Shaun of the Dead 2004,  R)
Shaun of the Dead
Hilarious! Let's have some tea and wait for all of this to blow over! The best Zombie film ever! :D
31
Napoleon Dynamite 2004,  PG)
Napoleon Dynamite
One of the most random films i have ever seen - i love it!
32
Cry-Baby 1990,  PG-13)
Cry-Baby
Haha! So funny - after the film I was still laughing! Best musical ever!
33
The Fast and the Furious 2001,  PG-13)
The Fast and the Furious
This was the funniest film when I watched it but I really dont know why?! Psycho killer! :D
34
See No Evil, Hear No Evil 1989,  R)
See No Evil, Hear No Evil
One of the funniest films I have ever seen in my life! They're just completely nuts!
35
Bend It Like Beckham 2002,  PG-13)
Bend It Like Beckham
Filmed only a few streets away! Cool!
36
Saw 2004,  R)
Saw
One of my fave horror films but a few scenes I found too predictable....
37
From Hell 2001,  R)
From Hell
Awesome film about Jack the Ripper but what's with his crap accent?
38
A Nightmare on Elm Street 1984,  R)
A Nightmare on Elm Street
This film is brilliant but why make sequels? why?
39
The Prestige 2006,  PG-13)
The Prestige
I love this film! The ending was fantastic and it was acted really well. The only thing I didn't like is that when someone is shot, they shouldn't continue talking for 10 minutes! Other than that stupid point, I thought this film was excellent!
40
Tenacious D in: The Pick of Destiny 2006,  R)
Tenacious D in: The Pick of Destiny
Awesome! Loved it! SO funny! A rock musical!
"Come here so I can stab you!"
41
Fear and Loathing in Las Vegas 1998,  R)
Fear and Loathing in Las Vegas
Bloody Brilliant! Johnny Depp's best role! Nothing else to say! :D
42
National Lampoon's Blackball 2003,  R)
National Lampoon's Blackball
Dodgeball totally copied the story! This was one of the funniest movies I have ever seen!
43
Ferris Bueller's Day Off 1986,  PG)
Ferris Bueller's Day Off
So funny! This film rocks! Every scene had me in a fit of laughter!
44
Constantine 2005,  R)
45
Grosse Pointe Blank 1997,  R)
Grosse Pointe Blank
Love it! Love it! Love it! It's hilarious!
46
Lucky Number Slevin 2006,  R)
Lucky Number Slevin
Absolutely brilliant! Josh Hartnett was great in this movie!
47
Wayne's World 1992,  PG-13)
Wayne's World
Hilarious! Couldn't stop laughing! "baberaham lincoln" hahaaa!
48
Nothing to Lose 1997,  R)
Nothing to Lose
There's a spider on ya head!
49
Memento 2000,  R)
Memento
I love it! It's brilliant! It's filmed so well and I love the twist at the end!
50
Dark City 1998,  R)
Dark City
This film rocks! I love the storyline and the end fight scene where thay "concentrate" it out! haha!
51
A Life Less Ordinary 1997,  R)
A Life Less Ordinary
One of the funniest films I have ever seen!
52
Orange County 2002,  PG-13)
Orange County
Hilarious film... i love it!
53
The Faculty 1998,  R)
The Faculty
I LOVE THIS FILM! It is sooooo funny!
54
Little Nicky 2000,  PG-13)
55
The Crow 1994,  R)
The Crow
This film is just brilliant! Definitely one of my faves...
56
Transformers 2007,  PG-13)
Transformers
This film was amazing and so funny! Brilliant film!

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments