My Favorite Movies


  cravenknight2's Rating My Rating
1
Hot Fuzz 2006,  R)
Hot Fuzz
The guy's from Shaun of the Dead are great in this one. I had good laughs and it made me think who did it.
2
Army of Darkness 1993,  R)
Army of Darkness
It was funny and still had that same flare that the first two had.
3
The Evil Dead 1981,  R)
The Evil Dead
First DVD I bought and loved it.
4
Evil Dead 2 1987,  R)
Evil Dead 2
A must see if you're a Bruce Campbell fan. It many be a horror movie but I thought it was funny.
5
Shaun of the Dead 2004,  R)
6
Sin City 2005,  R)
Sin City
This is how a comic book movie should be done.
7
Batman Begins 2005,  PG-13)
8
The 40 Year Old Virgin 2005,  R)
9
The Incredibles 2004,  PG)
The Incredibles
I own the DVD and love it.
10
Labyrinth 1986,  PG)
Labyrinth
I saw this movie as a kid and loved it and wanted to do movies like it.
11
Legend 1986,  PG)
12
Waiting 2005,  R)
Waiting
Don't mess with them and they want mess with your food!
13
Ernest Scared Stupid 1991,  PG)
14
Clerks 1994,  R)
Clerks
HELL YES!!!!!
15
Clerks II 2006,  R)
16
300 2007,  R)
300
This is much better than the history books.
17
Monty Python's And Now for Something Completely Different 1971,  PG)
18
The Dark Knight 2008,  PG-13)
The Dark Knight
This movie was worth the $9.00 dallor ticket price to see it.
19
Crash 2005,  R)
Crash
No words can be put down on how how much this movie means to me.
20
Iron Man 2008,  PG-13)
Iron Man
It was better then I thought it was going to be.
21
Shoot 'Em Up 2007,  R)
Shoot 'Em Up
Don't mess with this man when he has a carrot.
22
Trick 'r Treat 2006,  R)
Trick 'r Treat
Liked it liked it liked it!!!!!!!!!!!!!!!!

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments