My Favorite Movies


  crashly's Rating My Rating
1
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
Edward Scissorhands
Johnny Depp and Tim Burton are Amazing
2
Pitch Black 2000,  R)
3
Sin City 2005,  R)
Sin City
AMAZING!!
4
Peter Pan 1953,  G)
Peter Pan
I WANT TO FLY!!!!
5
The Nightmare Before Christmas 1993,  PG)
The Nightmare Before Christmas
This movie is fantastic! I love the animation style and Tim Burton is by far my favorite producer/director
6
Super Troopers 2002,  R)
Super Troopers
There is nothing like this movie. If you liked it then you'll like Beerfest too.
7
Hook 1991,  PG)
Hook
This movie rocks I love it. it's one of hte only sequals that I thought was pulled off in a creatively good way. Although the ending was weird with the swallow and burp(you'll know what I mean if you've seen it). So odd.
8
Hostage 2005,  R)
9
Con Air 1997,  R)
10
Serenity 2005,  PG-13)
Serenity
YaY!! I miss the tv show:-(
11
Rain Man 1988,  R)
12
Chocolat 2000,  PG-13)
Chocolat
**sigh**
13
The Fifth Element 1997,  PG-13)
14
What's Eating Gilbert Grape 1993,  PG-13)
What's Eating Gilbert Grape
Leonardo DiCaprio amazed me in this!
15
The Patriot 2000,  R)
16
The Breakfast Club 1985,  R)
17
Beerfest 2006,  R)
18
Peter Pan 2003,  PG)
19
The Notebook 2004,  PG-13)
The Notebook
Made me cry, no movie has made me cry since Armagedon
20
The Four Feathers 2002,  PG-13)
21
West Side Story 1961,  PG)
West Side Story
I want to play Annita so bad!
22
Grandma's Boy 2006,  R)
Grandma's Boy
I want one of those chairs
23
White Squall 1996,  PG-13)
White Squall
saddest thing every but so good.
24
Ferris Bueller's Day Off 1986,  PG)
Ferris Bueller's Day Off
OMG YES! ingenious ways to get out of school.
25
The Wedding Singer 1998,  PG-13)
The Wedding Singer
LOVE STINKS!
26
Pretty in Pink 1986,  PG-13)
27
Sixteen Candles 1984,  PG)
Sixteen Candles
If my grandma ever did that to me!!!!

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments