Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  crappychinese's Rating My Rating
1
As Good As It Gets 1997,  PG-13)
2
Good Will Hunting 1997,  R)
3
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
Kill Bill: Volume 1
Plenty gratuitous violence, A must see! lol
4
Kill Bill, Volume 2 2004,  R)
Kill Bill, Volume 2
Plenty gratuitous violence, A must see! lol
5
Meet the Parents 2000,  PG-13)
6
Braveheart 1995,  R)
7
Mou gaan dou (Infernal Affairs) 2002,  R)
Mou gaan dou (Infernal Affairs)
Very creative story line, great action, and excellent character development.
8
The Matrix 1999,  R)
9
Gladiator 2000,  R)
10
There's Something About Mary 1998,  R)
11
Ocean's Eleven 2001,  PG-13)
12
Pretty Woman 1990,  R)
13
Pulp Fiction 1994,  R)
14
The Departed 2006,  R)
15
Playing by Heart 1998,  R)
Playing by Heart
one of my all time favorites!
16
Music and Lyrics 2007,  PG-13)
Music and Lyrics
enjoyable romantic comedy
17
Judgment Night 1993,  R)
18
Men of Honor 2000,  R)
19
Kung Fu Hustle 2004,  R)
Kung Fu Hustle
One of my most favorite kung-fu comedies of all time!!!
20
A Few Good Men 1992,  R)
21
The Mask 1994,  PG-13)
22
Ace Ventura: Pet Detective 1994,  PG-13)
23
No Way Out 1987,  R)
24
Far and Away 1992,  PG-13)
25
Rain Man 1988,  R)
26
Serendipity 2001,  PG-13)
Serendipity
see it with a hot chick :)
27
The Silence of the Lambs 1991,  R)
The Silence of the Lambs
one of my all time favorite thriller movies!
28
Enemy at the Gates 2001,  R)
29
Con Air 1997,  R)
Con Air
Must see for action lovers!
30
Silverado 1985,  PG-13)
31
The Family Man 2000,  PG-13)
The Family Man
Classic!
32
Terminator 2: Judgment Day 1991,  R)
33
Kindergarten Cop 1990,  PG-13)
Kindergarten Cop
Must see for those who want to see Arnold dealing with little kids. lol!
34
Twins 1988,  PG)
35
The Terminator 1984,  R)
36
Sabrina 1995,  PG)
Sabrina
I liked this one better than the original.
37
The Fugitive 1993,  PG-13)
The Fugitive
It really WAS the one armed man!
38
Regarding Henry 1991,  PG-13)
39
Working Girl 1988,  R)
40
The Big Easy 1987,  R)
41
Spy Game 2001,  R)
42
Out of Sight 1998,  R)
43
Gattaca 1997,  PG-13)
Gattaca
I think I've seen this movie 30 times. It's still as good as the first time I saw it.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments