My Favorite Movies


  1. Crantastic
  2. Amy

Movies that never bore me, no matter how many times I've seen them (unsurprisingly, mostly bad teen movies and/or camp)

  Crantastic's Rating My Rating
1
Go 1999,  R)
Go
Like a teen Pulp Fiction. I love it.
2
Bring It On 2000,  PG-13)
Bring It On
Watch this or perish, sweater monkeys.
3
Clueless 1995,  PG-13)
Clueless
One of the best teen movies out there. Slightly dated now, but that makes it even funnier.
4
Josie and the Pussycats 2001,  PG-13)
Josie and the Pussycats
Hilarious and satirical, and the music's not half bad, either.
5
Mean Girls 2004,  PG-13)
Mean Girls
Lindsay Lohan is at her best in this movie. Rachel McAdams is of course always excellent, and Tina Fey's writing is top-notch.
6
The Faculty 1998,  R)
The Faculty
Best bad teen movie about body-snatching aliens EVER. And the cast!
7
But I'm A Cheerleader 1999,  R)
But I'm A Cheerleader
Can be overly silly, but is funny and sweet. Clea DuVall steals the show.
8
D.E.B.S. 2004,  PG-13)
D.E.B.S.
I don't know why this got so many bad reviews -- it's hilarious.
9
Psycho Beach Party 2000,  Unrated)
Psycho Beach Party
It's seriously hilarious.
10
She's the Man 2006,  PG-13)
She's the Man
This movie made me not hate Amanda Bynes! Oh man, I love silly teen movies TOO MUCH. This one is also based on my favorite Shakespeare play.
11
Easy A 2010,  PG-13)
Easy A
Right up there with Clueless, Bring it On, Mean Girls and the underrated but great She's the Man. Tons of excellent dialogue, more jokes that you can count, and great performances from everyone.
12
Scott Pilgrim vs. the World 2010,  PG-13)
Scott Pilgrim vs. the World
Excellent. Very faithful to the original books, amazing direction, every character looked perfect (although Envy Adams should have had red hair), great music, unique and wonderful scene transitions... just all-around great and well worth the months of anticipation.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments