My Favorite Movies


  crallowbird's Rating My Rating
1
Dogfight 1991,  R)
2
Running on Empty 1988,  PG-13)
3
Stand by Me 1986,  R)
4
My Own Private Idaho 1991,  R)
5
Sneakers 1992,  PG-13)
6
Silent Tongue 1994,  PG-13)
7
The Matrix 1999,  R)
8
The Matrix Reloaded 2003,  R)
9
The Matrix Revolutions 2003,  R)
10
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
11
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
12
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
13
In the Army Now 1994,  PG)
14
Jury Duty 1995,  PG-13)
15
Bio-Dome 1996,  PG-13)
16
Son in Law 1993,  PG-13)
17
Encino Man 1992,  PG)
18
School Ties 1992,  PG-13)
School Ties
seen it, but a long time ago!
19
Forrest Gump 1994,  PG-13)
20
Walking Tall 2004,  PG-13)
21
Gridiron Gang 2006,  PG-13)
22
The Cure 1995,  PG-13)
23
Billy Madison 1995,  PG-13)
24
Happy Gilmore 1996,  PG-13)
25
The Wedding Singer 1998,  PG-13)
26
Homeward Bound - The Incredible Journey 1993,  G)
27
Homeward Bound II - Lost in San Francisco 1996,  G)
28
Bound 1996,  R)
29
Foxfire 1996,  R)
30
Total Recall 1990,  R)
31
The Terminator 1984,  R)
32
Terminator 2: Judgment Day 1991,  R)
33
Pecker 1998,  R)
34
Brainscan 1994,  R)
35
American History X 1998,  R)
36
Teenage Mutant Ninja Turtles: The Movie 1990,  PG)
37
Teenage Mutant Ninja Turtles II - The Secret of the Ooze 1991,  PG)
38
Teenage Mutant Ninja Turtles III 1993,  PG)
39
Donnie Darko 2001,  R)
40
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan 2006,  R)
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan
my name a Borat.. i like a you i like a sex... it's good!
41
Child's Play 1988,  R)
Child's Play
child's play is now classic status, too bad the chucky movies weren't that great!
42
Child's Play 2 1990,  R)
43
Child's Play 3 1991,  R)
44
Dawn of the Dead 2004,  R)
45
Swiss Family Robinson 1960,  G)
46
A Beautiful Mind 2001,  PG-13)
47
Planet of the Apes 1968,  G)
48
Escape from the Planet of the Apes 1971,  G)
49
Beneath The Planet Of The Apes 1970,  G)
50
Conquest Of The Planet Of The Apes 1972,  PG)
51
Battle For The Planet Of The Apes 1973,  G)
52
Planet of the Apes 2001,  PG-13)
53
28 Days Later 2002,  R)
54
28 Weeks Later... 2007,  R)
55
Waterworld 1995,  PG-13)
56
Back to the Future 1985,  PG)
57
Back to the Future Part II 1989,  PG)
58
Back to the Future Part III 1990,  PG)
59
Liar Liar 1997,  PG-13)
60
The Truman Show 1998,  PG)
61
The Cable Guy 1996,  PG-13)
62
The Wizard of Oz 1939,  G)
63
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
64
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
65
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
66
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace 1999,  PG)
67
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones 2002,  PG)
68
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005,  PG-13)
69
Disturbia 2007,  PG-13)
70
The Hills Have Eyes 2006,  R)
71
The Hills Have Eyes 2 2007,  R)
72
Hostel 2006,  R)
73
Saw 2004,  R)
74
Saw II 2005,  R)
Saw II
rip-off of the movie "Cube", but still a pretty good movie!
75
Saw III 2006,  R)
76
The Bear 1988,  PG)
77
Boys Don't Cry 1999,  R)
78
Bram Stoker's Dracula 1992,  R)
79
Monster 2003,  R)
80
I, Robot 2004,  PG-13)
81
E.T. The Extra-Terrestrial 1982,  PG)
82
Of Mice and Men 1992,  PG-13)
83
Children of Men 2006,  R)
84
The Shawshank Redemption 1994,  R)
85
Cube 1997,  R)
86
Cube 2 - Hypercube 2002,  R)
87
Bloodsport 1986,  R)
88
The Quest 1996,  PG-13)
89
Maximum Risk 1996,  R)
90
Timecop 1994,  R)
91
Legionnaire 1999,  R)
92
No Retreat, No Surrender 1986,  PG)
93
Nowhere to Run 2003,  R)
94
Sudden Death 1995,  R)
95
Cyborg 1989,  R)
96
Death Warrant 1990,  R)
97
Hard Target 1993,  R)
98
Double Impact 1991,  R)
99
Dragon: The Bruce Lee Story 1993,  PG-13)
100
Honey, I Shrunk the Kids 1989,  PG)
101
Caddyshack 1980,  R)
102
National Lampoon's Christmas Vacation 1989,  PG-13)
103
Vegas Vacation 1997,  PG)
104
Interview with the Vampire 1994,  R)
105
Rain Man 1988,  R)
106
Meet the Parents 2000,  PG-13)
107
Meet The Fockers 2004,  PG-13)
108
The River Wild 1994,  PG-13)
109
Stir of Echoes 1999,  R)
110
Tremors 1990,  R)
111
Tremors 2: Aftershocks 1995,  PG-13)
112
Tremors 3 - Back to Perfection 2001,  PG)
113
Tremors 4 - The Legend Begins 2004,  PG-13)
114
The Breakfast Club 1985,  R)
115
The Boys Club 1996,  R)
116
The Sandlot 1993,  PG)
117
Sin City 2005,  R)
118
Little Giants 1994,  PG)
119
Weekend at Bernie's 1989,  PG-13)
120
Weekend at Bernie's II 1993,  PG)
121
Bill & Ted's Excellent Adventure 1989,  PG)
122
Bill & Ted's Bogus Journey 1991,  PG)
123
The Texas Chainsaw Massacre 1974,  R)
124
The Texas Chainsaw Massacre 2003,  R)
125
The Devil's Rejects 2005,  R)
126
The Fly 1986,  R)
127
The Fly II 1989,  R)
128
The War 1994,  PG-13)
129
The Good Son 1993,  R)
130
The Faculty 1998,  R)
131
Deep Impact 1998,  PG-13)
132
The Village 2004,  PG-13)
133
The Crow 1994,  R)
134
Twelve Monkeys (12 Monkeys) 1995,  R)
135
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
136
What's Eating Gilbert Grape 1993,  PG-13)
137
Jurassic Park 1993,  PG-13)
138
The Lost World - Jurassic Park 1997,  PG-13)
139
Jurassic Park III 2001,  PG-13)
140
Friday the 13th Part 2 1981,  R)
141
Friday the 13th Part 3 1982,  R)
142
Friday the 13th - The Final Chapter 1984,  R)
143
Friday the 13th, Part V - A New Beginning 1985,  R)
144
Friday the 13th, Part VI - Jason Lives 1986,  R)
145
Friday the 13th Part VII - The New Blood 1988,  R)
146
Friday the 13th Part VIII - Jason Takes Manhattan 1989,  R)
147
Friday the 13th - From Crystal Lake to Manhattan 2004,  R)
148
Jason Goes to Hell - The Final Friday 1993,  R)
149
A Nightmare on Elm Street 1984,  R)
150
A Nightmare on Elm Street 2 - Freddy's Revenge 1985,  R)
151
A Nightmare on Elm Street 3 - Dream Warriors 1987,  R)
152
A Nightmare on Elm Street 4 - The Dream Master 1988,  R)
153
A Nightmare on Elm Street 5 - The Dream Child 1989,  R)
154
Freddy's Dead - The Final Nightmare 1991,  R)
155
Wes Craven's New Nightmare 1994,  R)
156
Darkman 1990,  R)
157
Darkman II - The Return of Durant 1994,  R)
158
Darkman III - Die Darkman Die 1996,  R)
159
Dark City 1998,  R)
160
Tom and Huck 1996,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments