My Favorite Movies


  craigneo's Rating My Rating
1
The Matrix 1999,  R)
The Matrix
The Best Film Ever Made!!
2
The Matrix Reloaded 2003,  R)
The Matrix Reloaded
Great sequel, Just Amazing!
3
The Matrix Revolutions 2003,  R)
The Matrix Revolutions
Its Just So Sad That They Had To Finish The Matrix Films Off!! But These 3 Films Still Are The Best Around! Well To Me AnyWays!!!
4
Batman 1989,  PG-13)
Batman
I Love SuperHero Films And This One Is 1 Of The Best Ever! Still Kicks Ass!!!
5
Batman Begins 2005,  PG-13)
Batman Begins
Yes!! Just Good To See A Good Batman Film Being Made Again! The Last Too B4 Begins Where Crap!!!
6
Point Break 1991,  R)
Point Break
Its Sooo 90,S But Point Break Is My Kinda Film!
7
The Firm 1993,  R)
The Firm
Tom Cruise, Tom Cruise!! Does This Guy Ever Do A Bad Film!!! Well Apart From *Days Of Thunder* No He Dont!!! Top Film! One Of His Best Ever!!!
8
Mission Impossible 1996,  PG-13)
Mission Impossible
This 1 Was The Best Of The Lot!!! 2 was Crap, 3 Was Good, But This Was Amazing!!!
9
Superman Returns 2006,  PG-13)
Superman Returns
Brandon Routh Makes An Excellent Clark Kent/Superman My Only Regret Was I Wanted More Action! Well It Still Was A Great Film And Good To See Superman Fly Again!!!
10
The Terminator 1984,  R)
The Terminator
Great One Of The Best Films Ever!!! Its Fantastic!!!
11
Terminator 2: Judgment Day 1991,  R)
Terminator 2: Judgment Day
The Best Sequel Ever Made! I,m Serious, This Film Is One Of My Best!
12
Terminator 3 - Rise of the Machines 2003,  R)
Terminator 3 - Rise of the Machines
umm, where do I start, the trailer looked amazing and the effects looked top! but the film was a let-down! it was wrong making it without james cameron!! disappointed in the film, could of been better! wished it was!
13
Predator 1987,  R)
Predator
What Can I SaY!!! One Of The BesT Films Of The 80S, Naw One Of The Best Films Ever!!!
14
Minority Report 2002,  PG-13)
Minority Report
everybody runs! top film, classic, excelllent, tom cruise at his best again! top actor love it!
15
Rain Man 1988,  R)
16
Mission: Impossible III 2006,  PG-13)
Mission: Impossible III
good to see ethan hunt back to his own ways, better than 2, that was well i wont say!
17
Daredevil 2003,  PG-13)
Daredevil
A Guardian Devil And He Was, Not Many PPL Liked This Movie But I Loved It And Ben Affleck Made A Great DareDevil.
18
The Fast and the Furious 2001,  PG-13)
The Fast and the Furious
fast cars and women!! what else do u need? lol, top film, reminds me of the start of the 2000,s
19
XXX 2002,  PG-13)
XXX
top film makes james bond look like johnny english!
20
The Chronicles of Riddick 2004,  PG-13)
21
Alien 1979,  R)
Alien
another classic! amazing and just great!
22
Aliens 1986,  R)
Aliens
what can i say! mayb better than alien! it's a classic!!!!!
23
Pitch Black 2000,  R)
24
AVP - Alien Vs. Predator 2004,  PG-13)
AVP - Alien Vs. Predator
these vs,s movies nobody really wins just to keep the fans happy!! why make them?
25
The Transporter 2002,  PG-13)
The Transporter
action action and more action!!!!
26
2 Fast 2 Furious 2003,  PG-13)
27
The Fast and the Furious: Tokyo Drift 2006,  PG-13)
The Fast and the Furious: Tokyo Drift
Kool Film!!!
28
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest
Yes Its Good, Not As Good As The 1st One Tho,
29
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
30
The Bourne Identity 2002,  PG-13)
The Bourne Identity
This Film Was Great From Start 2 Finish!!! Non-Stop Action! Cant Wait For The 3rd!!!
31
The Bourne Supremacy 2004,  PG-13)
The Bourne Supremacy
I So Love The Bourne Films!! Cant Wait For The 3rd! YAY!
32
Independence Day 1996,  PG-13)
Independence Day
I Love Sci-fi Films This Was Pretty Kool For Its Time!!
33
X-Men 2000,  PG-13)
X-Men
AMAZING!!! very good this one, 2nd was the best but this was a good 1 aswell! kicked ass and good effects and story to the film better than x3!
34
X-Men: The Last Stand 2006,  PG-13)
X-Men: The Last Stand
wanted it to be better somehow, somehow it should of been, but wasnt, well it could of been worse, still loved it, and nooo they killed off james marsden!!! why!!, lol, good film tho!
35
X2: X-Men United 2003,  PG-13)
X2: X-Men United
Top Top Top! Bryan Singer Please Do An X4!!!
36
Blade 1998,  R)
Blade
Good Film, Good As 2!
37
Blade II 2002,  R)
Blade II
Top Film, Mayb The Best Of Them All 3 Was Crap!
38
Spider-Man 2002,  PG-13)
39
Spider-Man 2 2004,  PG-13)
Spider-Man 2
Amazing!! special effects were great, acting very good, and plot of the film good aswell!! cant wait for the 3rd!
40
The Crow 1994,  R)
41
Lara Croft - Tomb Raider 2001,  PG-13)
Lara Croft - Tomb Raider
Yeah I Was Surprised I Like This Movie Alot!
42
The Punisher 2004,  R)
The Punisher
better than i thought could of been alot worse!
43
A Few Good Men 1992,  R)
A Few Good Men
shit hott!!! classic, well what do u expect its tom cruise!!!
44
Top Gun 1986,  PG)
Top Gun
OMG!!! This Film Kicks Ass! Watched It Soooo Many Times! Fantasic!
45
The Mask 1994,  PG-13)
The Mask
smokin!!!!! love it! another classic film by jim carrey!!
46
Me, Myself & Irene 2000,  R)
Me, Myself & Irene
Ha Ha Ha This Film I Love Soooo Much Its So Funny From Start To Finish!!!
47
The Truman Show 1998,  PG)
The Truman Show
classic!!! love this film so much!! watched it a million times and still love it, wanna the best ever!
48
Dumb and Dumber 1997,  PG-13)
Dumb and Dumber
1 of the best comedys ever!! watched it about a million times, still funny tho!
49
Liar Liar 1997,  PG-13)
Liar Liar
funny as hell!! loved it!
50
Ace Ventura: Pet Detective 1994,  PG-13)
51
War of the Worlds 2005,  PG-13)
War of the Worlds
A Masterpiece! steve spielberg at his best!! u can just tell he did this film! its excellent, from start to finish edge of ya seat kinda film! And tom cruise is on fire in this film! top form!
52
Collateral 2004,  R)
Collateral
tom cruise need I Say more???
53
Jerry Maguire 1996,  R)
Jerry Maguire
Never Does A Bad Film!
54
Born on the Fourth of July 1989,  R)
Born on the Fourth of July
OMFG!!!! another classic from the best actor everrr!!!
55
Vanilla Sky 2001,  R)
Vanilla Sky
loved it!!! this guy don't do bad movies!
56
Interview with the Vampire 1994,  R)
Interview with the Vampire
i like vampire films and this is wanna my best, this is a great film and tom cruise and brad pitt are ace in it! loved it,
57
Cocktail 1988,  R)
Cocktail
classic!! cocktails and dreams!!!!!!! lol
58
Risky Business 1983,  R)
59
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004,  R)
60
Road Trip 2000,  R)
Road Trip
Better Than Old School! Kinda Funny!
61
Zoolander 2001,  PG-13)
Zoolander
funny as hell!! loved it sooo much""
62
Shallow Hal 2001,  PG-13)
63
Shallow Grave 1994,  R)
64
Old School 2003,  R)
Old School
funny!!
65
Mr. Deeds 2002,  PG-13)
Mr. Deeds
stupid but pretty funny!
66
Dude, Where's My Car? 2000,  PG-13)
67
American Pie 1999,  R)
68
American Pie 2 2001,  R)
American Pie 2
just funny!
69
Wedding Crashers 2005,  R)
70
American Wedding 2003,  R)
American Wedding
Yes This Film Is Funny As Hell!!! Watched It Lots Of Times Still Makes Me Laugh!!!
71
The Wedding Singer 1998,  PG-13)
The Wedding Singer
pissed my sides laughing, very funny and set in the 80s which I liked alot!
72
The Break-Up 2006,  PG-13)
The Break-Up
not good, thought it was gonna be but was disappointed,
73
There's Something About Mary 1998,  R)
74
The Girl Next Door 2004,  R)
The Girl Next Door
was ok for a teen movie, seen better,
75
Club Dread 2004,  R)
76
Shaun of the Dead 2004,  R)
77
White Chicks 2004,  PG-13)
78
The 40 Year Old Virgin 2005,  R)
79
Scary Movie 2000,  R)
80
Scary Movie 2 2001,  R)
81
Scary Movie 4 2006,  PG-13)
82
Scary Movie 3 2003,  PG-13)
83
Dodgeball - A True Underdog Story 2004,  PG-13)
Dodgeball - A True Underdog Story
funny as hell!! feel good film! loved it!
84
I Spy 2002,  PG-13)
85
Bad Santa 2003,  R)
86
Slither 2006,  R)
Slither
just funny! wasnt scary at all!! just made me laugh but i like these kinda films sometimes!
87
Barbershop 2002,  PG-13)
88
Barbershop 2 - Back in Business 2004,  PG-13)
89
Planes, Trains and Automobiles 1987,  R)
90
King Kong 2005,  PG-13)
King Kong
I Thought It Could Of Been Better,
91
Gangs of New York 2002,  R)
Gangs of New York
kicked ass!
92
RoboCop 1987,  R)
93
Blade Runner 1982,  R)
Blade Runner
classic!
94
A History of Violence 2005,  R)
A History of Violence
excellent! watch it!
95
American History X 1998,  R)
96
Duel 1972,  PG)
97
Donnie Darko 2001,  R)
98
Paycheck 2003,  PG-13)
Paycheck
loved it! not many did! I thought it was a kool film! watch it!
99
The Butterfly Effect 2004,  R)
The Butterfly Effect
weird but good! I was surprised that i liked it, didnt think I would, but good at the end!
100
Hard Target 1993,  R)
101
Timecop 1994,  R)
Timecop
very gud!
102
Munich 2005,  R)
Munich
got it not had the time to watch it yet! but i will!
103
Jarhead 2005,  R)
104
Schindler's List 1993,  R)
105
Roadkill 1989,  Unrated)
106
Knockaround Guys 2001,  R)
107
A Man Apart 2006,  R)
108
Fargo 1996,  R)
109
Boiler Room 2000,  R)
110
Panic Room 2002,  R)
111
The Recruit 2003,  PG-13)
The Recruit
this film is kool!!! watch it!!!!
112
Into the Blue 2005,  PG-13)
Into the Blue
crap!
113
Cradle 2 the Grave 2003,  R)
Cradle 2 the Grave
brill!!
114
Never Die Alone 2004,  R)
115
Romeo Must Die 2000,  R)
116
United 93 2006,  R)
117
Deep Blue Sea 1999,  R)
Deep Blue Sea
funny but i guess it aint suppose to be?
118
Lake Placid 1999,  R)
Lake Placid
funny!!!
119
Planet of the Apes 2001,  PG-13)
Planet of the Apes
I thought this was pretty good, loved the ending,
120
The Thing 1982,  R)
121
Solyaris (Solaris) 1976,  PG)
122
Close Encounters of the Third Kind 1977,  PG)
123
The Faculty 1998,  R)
The Faculty
underated its a top film watch it!
124
The Abyss 1989,  PG-13)
The Abyss
another james cameron masterpeace!
125
I, Robot 2004,  PG-13)
I, Robot
will smith kicks ass in this!! top film!
126
The One 2001,  PG-13)
127
Serenity 2005,  PG-13)
128
Sin City 2005,  R)
129
True Lies 1994,  R)
True Lies
action action action!!!
130
Commando 1985,  R)
Commando
80's classic!
131
The Goonies 1985,  PG)
The Goonies
Top Film, Soooooo Funny
132
Enter the Dragon 1973,  R)
133
Underworld 2003,  R)
Underworld
very dark and clever film, loved it alot, than they did that shit sequel!
134
Underworld: Evolution 2006,  R)
Underworld: Evolution
Shit U Could Tell It Was Done In A Studio, DisAppoint Me, 1st One Was Ace!!!
135
Gladiator 2000,  R)
Gladiator
Shit Hott!!!
136
Troy 2004,  R)
Troy
give brad pitt some credit! hes a good actor!
137
E.T. The Extra-Terrestrial 1982,  PG)
E.T. The Extra-Terrestrial
E.T Phone Home!!!! All Time Great!!!
138
A.I. Artificial Intelligence 2001,  PG-13)
139
The Godfather 1972,  R)
The Godfather
classic what else can i say?
140
The Godfather, Part II 1974,  R)
The Godfather, Part II
classic!
141
The Godfather, Part III 1990,  R)
The Godfather, Part III
classic!
142
Fight Club 1999,  R)
Fight Club
not many people understand this film, but after u watch it a hundred times u start to work it out! one of my best films ever,
143
Man on Fire 2004,  R)
Man on Fire
very good, liked alot!
144
Jaws 1975,  PG)
Jaws
a Favourite!!!
145
Bad Boys II 2003,  R)
Bad Boys II
good, but not as good as the 1st one!!
146
Bad Boys 1995,  R)
Bad Boys
remember this at da pics, kool film and good casting,

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments