My Favorite Movies


  1. Craener
  2. Clįudio

My list... Don't like? OK, you can puke on it.

  Craener's Rating My Rating
1
Scarface 1983,  R)
Scarface
Best movie ever, in my opinion. Usually long movies are boring, but Brian de Palma said "F**k you" and made a great movie. And Al Pacino is in his best!!!
2
The Departed 2006,  R)
3
Die Hard 1988,  R)
4
The Mask 1994,  PG-13)
5
A Nightmare on Elm Street 1984,  R)
6
Doom 2005,  R)
Doom
Great movie. It's more based to the third game, that the two first, but still a kick ass-game (I'm not saying that Doom 3 was bad...), and the FPS sequence it's brutal.
7
Silent Hill 2006,  R)
Silent Hill
The best game-movie crossover. The story it's based on the first game, but it diferent caracters. The monsters are awesome (especially the piramid head), the special and sound effects are awesome. So take some of your time and watch it,
8
Apocalypse Now 1979,  R)
9
Platoon 1986,  R)
10
The Super Mario Bros. 1993,  PG)
The Super Mario Bros.
Those guys have balls to making a Mario movie. The people said that this stupid, but it's a funny movie. To bad it wasn't had a sequel.
11
Batman 1989,  PG-13)
Batman
Classic!!! The Danny Elfman soundtrack and Jack Nicholson acting makes this movie the best Batman movie ever (Even better than Batman Begins).
12
Rocky IV 1985,  PG)
13
The Longest Yard 2005,  PG-13)
14
Darkman 1990,  R)
15
Predator 1987,  R)
16
King Kong 2005,  PG-13)
17
Indiana Jones and the Last Crusade 1989,  PG-13)
Indiana Jones and the Last Crusade
The best Indy movie, this one counts with the great perfomance of Sean Connery, and a very well worked script. If you didn't see it, go watch it... NOW!!!
18
Ocean's Thirteen 2007,  PG-13)
19
Toy Story 1995,  G)
Toy Story
It was the 1st movie i remember watching, and i loved it. The storyline is just awesome.
20
One Flew Over the Cuckoo's Nest 1975,  R)
21
Ghostbusters 1984,  PG)
22
Lethal Weapon 1987,  R)
23
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
24
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan 2006,  R)
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan
Disgusting, pollitical incorrect and stupid... but it's funny has hell.
25
Home Alone 1990,  PG)
26
Shooter 2007,  R)
27
Terminator 2: Judgment Day 1991,  R)
28
Midnight Run 1988,  R)
29
First Blood (Rambo: First Blood) 1982,  R)
30
Mr. Bean's Holiday 2007,  G)
31
Heat 1995,  R)
Heat
Two reasons why this movie is great: Al Pacino and Robert DeNiro. And don't forget the great work of Michael Mann.
32
Bloodsport 1986,  R)
33
Armageddon 1998,  PG-13)
34
World Trade Center 2006,  PG-13)
35
Michael Jackson - Moonwalker 1988,  G)
Michael Jackson - Moonwalker
If you are a MJ's fan, you must watch this movie!!! Tells a story of a great singer, and the side story it's enjoyable (Smooth Criminal at it's best!!!)
36
Sonic the Hedgehog: The Movie 1999,  G)
Sonic the Hedgehog: The Movie
60 minutes of great anime. Caracthers visuals, voices and storyline... just great. Best game adaptation!!!
37
Thriller 1983,  Unrated)
Thriller
This is great, and why? Because is Thriller, damned!!!
38
Mars Attacks! 1996,  PG-13)
39
They Call Me Trinity (Lo chiamavano Trinitą) 1970,  G)
They Call Me Trinity (Lo chiamavano Trinitą)
One of the best comedies i ever saw!!!
40
Hitman 2007,  R)
Hitman
Even if it had some changes compared to the games, it still one of th best game to movie adaptation. I take my hat off to Tim, because he surprised me was Agent 47...
41
Shaolin Soccer 2001,  PG-13)
Shaolin Soccer
Great movie. The lack of realism and the aplication of martial arts on soccer makes this movie one of the best comedies ever
42
Pokemon the First Movie - Mewtwo vs. Mew 1999,  G)
Pokemon the First Movie - Mewtwo vs. Mew
Probably one of the best Game to Movie adaptation!!! Great Soundtrack, agressive battles (Mew vs Mewtwo) and, of course, everything thats great in the anime.
43
Iron Man 2008,  PG-13)
Iron Man
BEST... SUPER HEROE... MOVIE... EVER (Until Dark Knight is in production)!!! After i saw Spider-Man 3, i thought this movie was gonna suck, but i was very surprised. There isn't many fights scenes, but the existed ones are full of adrenaline!!! The storyline it's different, compared to other super heroes movies (i think it also happens in the comics), and the humour scenes are (very) funny. If you didn't saw it yet, WTF are you waiting for ?!?!

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments