My Favorite Movies
| cpierazzo's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
The Darjeeling Limited 2007, R) |
|
| 2 |
Singin' in the Rain 1952, G) |
|
| 3 |
Breakfast at Tiffany's 1961, PG) |
|
| 4 |
Lost In Translation 2003, R) |
|
| 5 |
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004, R) |
|
| 6 |
Jules and Jim 1962, Unrated) |
|
| 7 |
8 1/2 1963, Unrated) |
|
| 8 |
Volver 2006, R) |
|
| 9 |
High Fidelity 2000, R) |
|
| 10 |
Manhattan 1979, R) |
|
| 11 |
Dr. Strangelove Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb 1964, PG) |
|
| 12 |
Sunset Boulevard 1950, Unrated) |
|
| 13 |
It's a Wonderful Life 1946, G) |
|
| 14 |
Annie Hall 1977, PG) |
|
| 15 |
Casablanca 1942, PG) |















