My Favorite Movies


  1. cowqueenus
  2. Angie

Movies I own Either VHS/DVD. The order means nothing, 1-whatever, just in order of what I can Remember.

  cowqueenus's Rating My Rating
1
10 Things I Hate About You 1999,  PG-13)
2
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
3
Pretty in Pink 1986,  PG-13)
4
The Breakfast Club 1985,  R)
5
White Chicks 2004,  PG-13)
6
50 First Dates 2004,  PG-13)
7
Scary Movie 2000,  R)
8
Dirty Dancing 1987,  PG-13)
9
Grease 1978,  PG)
10
Grease 2 1982,  PG)
11
Pretty Woman 1990,  R)
12
While You Were Sleeping 1995,  PG)
13
The Cannonball Run 1981,  PG)
14
Cannonball Run II 1984,  PG)
15
Junior 1994,  PG-13)
16
Big Business 1988,  PG)
17
Hunk 1987,  PG)
18
Blank Check 1994,  PG)
19
Matilda 1996,  PG)
20
Medicine Man 1992,  PG-13)
21
Kiss The Girls 1997,  R)
22
The Bone Collector 1999,  R)
23
Citizen X 1995,  R)
24
Ghostbusters 1984,  PG)
25
Annie 1981,  PG)
26
Pump up the Volume 1990,  R)
27
Throw Momma from the Train 1987,  PG-13)
28
Just the Way You Are 1984,  PG)
29
The Goonies 1985,  PG)
The Goonies
Best Movie EVER!!! Any kid coming of age should watch this movie!
30
Tomboy 1985,  R)
31
Firstborn 1984,  PG-13)
32
Tootsie 1982,  PG)
33
Vibes 1988,  PG)
34
Dead Like Me: Life After Death 2009,  R)
Dead Like Me: Life After Death
It was not THAT bad. I can look past the new actors playing the charactors, but the direction seemed, well FAKE! Worth the watch if you were into the series, but it may disapoint you.
35
To Be Fat Like Me 2007,  Unrated)
To Be Fat Like Me
As a person who was that FAT teenager, then a physically FIT teenager (went trim!), I know first hand what it was like. KNOWING those emotions, knowing those looks, those MOOS!!! Yes people really do that!!! As a FAT adult I know how people don't make eye contact and how rude they are. We are the laughing joke of most and unless you have ever seen the emotions or felt them first hand, You would never understand this movie. Remember there is a person under there!!!
36
Police Academy 1984,  R)
37
Police Academy 2 - Their First Assignment 1985,  PG-13)
38
Police Academy 3 - Back in Training 1986,  PG)
39
Police Academy 4 - Citizens on Patrol 1987,  PG)
40
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
41
Titanic 1996,  PG-13)
42
Caligula 1979,  R)
Caligula
If you can get the UnRated version, watch it. you wont know whether to be sick to your stomach or turned on!
43
Hercules in New York 1970,  G)
44
Where Angels Go, Trouble Follows 1968,  G)
45
The Trouble with Angels 1966,  PG)
46
Treasure of Matecumbe 1976,  G)
47
Mary Poppins 1964,  G)
48
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe 2005,  PG)
49
Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2001,  PG)
50
Harry Potter and the Chamber of Secrets 2002,  PG)
51
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004,  PG)
52
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
53
Harry Potter and the Order of the Phoenix 2007,  PG-13)
54
Harry Potter and the Half-Blood Prince 2009,  PG-13)
55
Thrashin' 1986,  PG-13)
56
Mr. & Mrs. Smith 2005,  PG-13)
57
Supergirl 1984,  PG)
58
Happy Together 1989,  PG-13)
59
It's My Party 1996,  R)
60
Rude Awakening 1989,  R)
61
Bad Medicine 1985,  PG-13)
62
Pass The Ammo 1988,  R)
63
Passed Away 1992,  PG-13)
64
Dirty Rotten Scoundrels 1988,  PG)
65
Strike It Rich 1990,  PG)
66
The Last Starfighter 1984,  PG)
67
The Curse of the Cat People 1944,  Unrated)
68
See No Evil, Hear No Evil 1989,  R)
69
Volcano 1997,  PG-13)
70
Joe Versus the Volcano 1990,  PG)
71
Dante's Peak 1997,  PG-13)
72
Daylight 1996,  PG-13)
73
Superstar 1999,  PG-13)
74
Strange Brew 1988,  R)
75
Walk Like a Man 1987,  PG)
76
Anastasia: The Mystery of Anna 1986,  Unrated)
77
Tank Girl 1995,  R)
78
Kiss Meets the Phantom of the Park 1978,  G)
Kiss Meets the Phantom of the Park
This is just a Must have for any KISS Fan. Plus it makes you laugh your butt off cuz it is so rediculous!
79
Sunset Limousine 1983,  Unrated)
80
Senseless 1998,  R)
81
National Lampoon's Vacation 1983,  R)
82
National Lampoon's European Vacation 1985,  PG-13)
83
National Lampoon's Christmas Vacation 1989,  PG-13)
84
Vegas Vacation 1997,  PG)
85
Porky's 1981,  R)
86
Porky's II: The Next Day 1983,  R)
87
Porky's Revenge 1985,  R)
88
Next 2007,  PG-13)
89
City by the Sea 2002,  R)
90
The Craft 1996,  R)
91
The Lost Boys 1987,  R)
92
Lost Boys: The Tribe 2008,  R)
93
Transylvania 6-5000 1985,  PG)
94
Jurassic Park 1993,  PG-13)
95
The Lost World - Jurassic Park 1997,  PG-13)
96
Jurassic Park III 2001,  PG-13)
97
Independence Day 1996,  PG-13)
98
Earth Girls Are Easy 1989,  PG)
99
The Life Aquatic with Steve Zissou 2004,  R)
100
The House Bunny 2008,  PG-13)
101
Strange Wilderness 2008,  R)
102
Wolf 1994,  R)
103
Wolfen 1981,  R)
104
Xanadu 1980,  PG)
105
Year of the Dragon 1985,  PG)
106
Young Frankenstein 1974,  PG)
107
A Midsummer Night's Dream 1999,  PG-13)
108
When Harry Met Sally 1989,  R)
109
When a Man Loves a Woman 1994,  R)
110
What Lies Beneath 2000,  PG-13)
111
Welcome Home Roxy Carmichael 1990,  PG-13)
112
Volunteers 1985,  R)
113
Valley Girl 1983,  R)
114
Undercover Blues 1993,  PG-13)
115
Two of a Kind 1983,  PG)
116
Teen Kanya (Two Daughters) (Three Daughters) 1961,  Unrated)
117
Twister 1996,  PG-13)
118
Twins 1988,  PG)
119
Turner and Hooch 1989,  PG)
120
Tower of Terror 1997,  Unrated)
121
Without Warning: Terror in the Towers 1993,  Unrated)
122
Total Recall 1990,  R)
123
Top Gun 1986,  PG)
124
To Be or Not to Be 1983,  PG)
125
The World According to Garp 1982,  R)
126
The Woman in Red 1984,  PG-13)
127
The Wicker Man 1974,  R)
128
The Terminator 1984,  R)
129
Terminator 2: Judgment Day 1991,  R)
130
Terminator 3 - Rise of the Machines 2003,  R)
131
Terminator Salvation 2009,  PG-13)
Terminator Salvation
could have been a little more creative in the story line but nothing like grabbing onto a classic and trying to keep it going!
132
The Spanish Prisoner 1997,  PG)
133
The Shawshank Redemption 1994,  R)
134
Troy 2004,  R)
135
Knowing 2009,  PG-13)
136
Marie Antoinette 2006,  PG-13)
137
Encino Man 1992,  PG)
138
Howard the Duck 1986,  PG)
139
Monkeybone 2001,  PG-13)
140
The Rocky Horror Picture Show 1975,  R)
141
The Presidio 1988,  R)
142
The Matrix 1999,  R)
143
The Matrix Reloaded 2003,  R)
144
The Man in the Iron Mask 1998,  PG-13)
145
The Mask 1994,  PG-13)
146
The Man with One Red Shoe 1985,  PG)
147
The Lords of Discipline 1983,  R)
148
The House of Yes 1997,  R)
149
The Haunting 1999,  PG-13)
150
The Hard Way 1991,  R)
151
The Gun in Betty Lou's Handbag 1992,  PG-13)
152
The Garbage Pail Kids Movie 1987,  PG)
153
The Frighteners 1996,  R)
154
The Fisher King 1991,  R)
155
The Cider House Rules 1999,  PG-13)
156
The Chamber 1996,  R)
157
The Boys in Company C 1977,  R)
158
The Birdcage 1996,  R)
159
The Biggest Bundle of Them All 1968,  Unrated)
160
The Best Little Whorehouse in Texas 1982,  R)
161
The Accused 1988,  R)
162
The Abyss 1989,  PG-13)
163
That Cold Day in the Park 1969,  R)
164
Teenage Mutant Ninja Turtles: The Movie 1990,  PG)
165
Teenage Mutant Ninja Turtles II - The Secret of the Ooze 1991,  PG)
166
TMNT 2007,  PG)
167
Tall Tale: The Unbelievable Adventures of Pecos Bill 1994,  PG)
168
Swing Shift 1984,  PG)
169
SubUrbia 1997,  R)
170
Straight Talk 1992,  PG)
171
Starship Troopers 1997,  R)
172
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace 1999,  PG)
173
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones 2002,  PG)
174
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005,  PG-13)
175
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
176
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
177
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
178
Stand by Me 1986,  R)
179
Spice World 1997,  PG)
180
SpaceCamp (Space Camp) 1986,  PG)
181
Something's Gotta Give 2003,  PG-13)
182
Something to Talk About 1995,  R)
183
So Fine 1981,  R)
184
Small Soldiers 1998,  PG-13)
185
Sling Blade 1996,  R)
186
Skin Deep 1989,  R)
187
Shining Through 1992,  R)
188
Shag 1988,  PG)
189
Schindler's List 1993,  R)
190
Saving Grace 2000,  R)
191
Sabrina 1995,  PG)
192
Rock 'N' Roll High School Forever 1991,  PG-13)
193
Red Rock West 1993,  R)
194
Red Heat 1988,  R)
195
Raw Deal 1986,  R)
196
Raising Cain 1992,  R)
197
Pulp Fiction 1994,  R)
Pulp Fiction
if you can put it in order and watch it, it is AWESOME! LOL it is a good flick no matter what.
198
Prancer 1989,  G)
199
Point of No Return (The Assassin) 1993,  R)
200
Permanent Record 1988,  PG-13)
201
Over Her Dead Body (Enid Is Sleeping) 1990,  R)
202
Outrageous Fortune 1987,  R)
203
Outland 1981,  R)
204
Out to Sea 1997,  PG-13)
205
Only You 1992,  PG-13)
206
Only the Lonely 1991,  PG-13)
207
Nine to Five (9 to 5) 1980,  PG)
208
Neighbors 1981,  R)
209
Necessary Roughness 1991,  PG-13)
210
Mystic Pizza 1988,  R)
211
My Tutor 1982,  R)
212
My Best Friend's Wedding 1997,  PG-13)
213
Murder by Numbers 2002,  R)
214
Muppets From Space 1999,  G)
215
Muppet Treasure Island 1996,  G)
216
Mrs. Doubtfire 1993,  PG-13)
217
Moving Violations 1985,  PG-13)
218
Mouse Hunt (Mousehunt) 1997,  PG)
219
Mission Impossible 1996,  PG-13)
220
Mission Impossible 2 2000,  PG-13)
221
Mission: Impossible III 2006,  PG-13)
222
Mississippi Burning 1988,  R)
223
War of the Worlds 2005,  PG-13)
224
Mary Reilly 1996,  R)
225
Married to the Mob 1988,  R)
226
Mannequin 1987,  PG)
227
Madhouse 1990,  PG-13)
228
Lovesick 1983,  PG)
229
Lost and Found 1999,  PG-13)
230
Little Nikita 1988,  PG)
231
Light of Day 1987,  PG-13)
232
Life with Mikey 1993,  PG)
233
Liar Liar 1997,  PG-13)
234
Lethal Weapon 1987,  R)
235
Lethal Weapon 2 1989,  R)
236
Lethal Weapon 3 1992,  R)
237
Lethal Weapon 4 1998,  R)
238
Just Visiting 2001,  PG-13)
239
Just a Little Harmless Sex 1999,  R)
240
Jingle All the Way 1996,  PG)
241
Jerry Maguire 1996,  R)
242
It's a Wonderful Life 1946,  G)
243
Innerspace 1987,  PG)
244
Cutthroat Island 1995,  PG-13)
245
In the Cut 2003,  R)
246
In Love and War 1988,  R)
247
Identity 2003,  R)
248
I Love Trouble 1994,  PG)
249
Housesitter 1992,  PG)
250
Hook 1991,  PG)
251
Homeward Bound - The Incredible Journey 1993,  G)
252
Homer and Eddie 1989,  R)
253
Hocus Pocus 1993,  PG)
254
History of the World -- Part I 1981,  R)
255
Hiding Out 1987,  PG-13)
256
Hell's Kitchen N.Y.C. 1998,  R)
257
Hello Again 1987,  PG)
258
Heathers 1988,  R)
259
Haunted Honeymoon 1986,  PG)
260
Harriet the Spy 1996,  PG)
261
Hard Rain 1998,  R)
262
Grumpy Old Men 1993,  PG-13)
263
Grumpier Old Men 1995,  PG-13)
Grumpier Old Men
Some of the All Time Great Actors!
264
Good Will Hunting 1997,  R)
265
Gone in 60 Seconds (Gone in Sixty Seconds) 2000,  PG-13)
266
Gold Diggers: The Secret of Bear Mountain 1995,  PG)
267
Girls Just Want to Have Fun 1985,  PG)
268
Fried Green Tomatoes 1991,  PG-13)
Fried Green Tomatoes
Love it!
269
French Kiss 1995,  PG-13)
270
Forrest Gump 1994,  PG-13)
271
Sorority Boys 2002,  R)
272
Flubber 1997,  PG)
273
Flash Gordon 1980,  PG)
274
The First Wives Club 1996,  PG)
275
Fatal Beauty 1987,  R)
276
Fatal Attraction 1987,  R)
277
Far From Heaven 2002,  PG-13)
278
Far from Home 1989,  R)
279
Face/Off 1997,  R)
280
Extreme Ops 2002,  PG-13)
281
Ever After: A Cinderella Story 1998,  PG-13)
282
E.T. The Extra-Terrestrial 1982,  PG)
283
Dumb and Dumber 1997,  PG-13)
Dumb and Dumber
A movie to make anyone feel smart-er!
284
Drowning Mona 2000,  PG-13)
285
Dragnet 1987,  PG-13)
286
Down and Out in Beverly Hills 1986,  R)
287
Donnie Darko 2001,  R)
288
Don't Tell Mom the Babysitter's Dead 1991,  PG-13)
289
Deceived 1991,  PG-13)
Deceived
Hawn did not receive the credit she deserved on this picture. It is worth the watch!
290
Cruel Intentions 1999,  R)
291
Conan the Destroyer 1984,  PG)
292
Commando 1985,  R)
293
Charlie's Angels 2000,  PG-13)
294
Caveman 1981,  PG)
295
The Clan of the Cave Bear 1986,  R)
296
Breaker, Breaker 1977,  PG)
297
Born on the Fourth of July 1989,  R)
298
Boat Trip 2003,  R)
299
Bird on a Wire 1990,  PG-13)
300
Birthday Girl 2001,  R)
301
Better Off Dead 1985,  PG)
302
Betrayed 1988,  R)
303
Beetlejuice 1988,  PG)
304
Bed of Roses 1996,  PG)
305
Beaches 1988,  PG-13)
306
Batman 1989,  PG-13)
307
Batman Returns 1992,  PG-13)
308
Batman Forever 1995,  PG-13)
309
Batman & Robin 1997,  PG-13)
310
Batman Begins 2005,  PG-13)
311
Basic Instinct 1992,  R)
312
Basic Instinct 2 2006,  R)
313
Back to the Future 1985,  PG)
314
Back to the Future Part II 1989,  PG)
315
Back to the Future Part III 1990,  PG)
316
Baby - Secret of the Lost Legend 1985,  PG)
317
Autumn in New York 2000,  PG-13)
318
Author! Author! 1982,  PG)
319
Atomic Train 1999,  PG-13)
320
The Webbers (At Home with the Webbers) 1994,  R)
321
As Good As It Gets 1997,  PG-13)
322
Air Force One 1997,  R)
323
Addicted to Love 1997,  R)
324
A Clockwork Orange 1971,  R)
325
2001: A Space Odyssey 1968,  G)
326
A Stranger Among Us 1992,  PG-13)
327
It's Complicated 2009,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments