Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  courtrobley's Rating My Rating
1
Snow White and the Seven Dwarfs 1937,  G)
Snow White and the Seven Dwarfs
Snow White will always be my favorite movie of all time, it's so cute, it's a movie I could never get tired of. It's just fun to watch over and over because it's so cute.
2
Girl, Interrupted 1999,  R)
3
The Shining 1980,  R)
The Shining
Just the best classic horror movie ever, everyone should see this.
4
A Lot Like Love 2005,  PG-13)
A Lot Like Love
I loved this movie
SOOO cute :)
5
The Rocky Horror Picture Show 1975,  R)
6
28 Weeks Later... 2007,  R)
7
Pride and Prejudice 2005,  PG)
8
Wanted 2008,  R)
9
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
10
A Walk to Remember 2002,  PG)
11
Back to the Future 1985,  PG)
12
Alice in Wonderland 1951,  G)
Alice in Wonderland
This is my favorite disney classic its so fun and curious.
I could watch it over and over again.
13
Bubble Boy 2001,  PG-13)
14
American History X 1998,  R)
15
The Notebook 2004,  PG-13)
16
Bambi 1942,  G)
Bambi
another great walt disney film
bambi,thumper,and flower are adorable.
17
Back to the Future Part II 1989,  PG)
Back to the Future Part II
This one was awesome too
My second favorite movie.
18
The Nightmare Before Christmas 1993,  PG)
19
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest
this is a great adventure/action movie and johnney depp and orlando are great.
20
Sleepy Hollow 1999,  R)
Sleepy Hollow
This is my favorite movie with johnny depp in it and its just my type of movie.
21
Lady and the Tramp 1955,  G)
22
The Little Mermaid 1989,  G)
23
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl
I like the second one better than this one but this one was good too.
24
Benny & Joon 1993,  PG)
25
The Skeleton Key 2005,  PG-13)
26
House of Wax 2005,  R)
27
Hoot 2006,  PG)
28
Mary Poppins 1964,  G)
29
The Day After Tomorrow 2004,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments