My Favorite Movies
| countrymar's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
At the Midnight Hour 1995, Unrated) |
|
| 2 |
The Sixth Sense 1999, PG-13) |
|
| 3 |
The Horse Whisperer 1998, PG-13) |
|
| 4 |
Entrapment 1999, PG-13) |
|
| 5 |
City of Angels 1998, PG-13) |
|
| 6 |
The Sound of Music 1965, G) |
|
| 7 |
Midnight in the Garden of Good and Evil 1997, R) |
|
| 8 |
Rush Hour 1998, PG-13) |
|
| 9 |
Rush Hour 2 2001, PG-13) |
|
| 10 |
25th Hour 2003, R) |
|
| 11 |
Midnight Express 1978, R) |
|
| 12 |
10 to Midnight 1983, R) |
|
| 13 |
5ive Days to Midnight 2004, Unrated) |
|
| 14 |
The Ring 2002, PG-13) |
|
| 15 |
The Ring Two 2005, PG-13) |
|
| 16 |
Notting Hill 1999, PG-13) |
|
| 17 |
Hope Floats 1998, PG-13) |
|
| 18 |
One Fine Day 1996, PG) |
|
| 19 |
Bridget Jones's Diary 2001, R) |
|
| 20 |
Bridget Jones - The Edge of Reason 2004, R) |
|
| 21 |
Meet the Parents 2000, PG-13) |
|
| 22 |
Meet The Fockers 2004, PG-13) |
|
| 23 |
Fargo 1996, R) |
|
| 24 |
Alien 1979, R) |
|
| 25 |
Aliens 1986, R) |
|
| 26 |
Alien3 1992, R) |
|
| 27 |
Alien Resurrection 1997, R) |
|
| 28 |
AVP - Alien Vs. Predator 2004, PG-13) |
|
| 29 |
Message in a Bottle 1999, PG-13) |
|
| 30 |
K-PAX 2001, PG-13) |
|
| 31 |
Minority Report 2002, PG-13) |
|
| 32 |
8 Mile 2002, R) |
|
| 33 |
A Simple Plan 1998, R) |
|
| 34 |
Braveheart 1995, R) |
|
| 35 |
Beetlejuice 1988, PG) |
|
| 36 |
The Others 2001, PG-13) |
|
| 37 |
The Mirror Has Two Faces 1996, PG-13) |
|
| 38 |
In the Name of the Father 1993, R) |
|
| 39 |
The Day of the Jackal 1973, PG) |
|
| 40 |
The Remains of the Day 1993, PG) |
|
| 41 |
Twister 1996, PG-13) |
|
| 42 |
Against All Odds 1984, R) |
|
| 43 |
Arlington Road 1999, R) |
|
| 44 |
The Vanishing 1993, R) |
|
| 45 |
The Fisher King 1991, R) |
|
| 46 |
The Bridges of Madison County 1995, PG-13) |
|
| 47 |
The Fabulous Baker Boys 1989, R) |
|
| 48 |
Love Letters 1983, R) |
|
| 49 |
Blown Away 1994, R) |
|
| 50 |
Volcano 1997, PG-13) |
|
| 51 |
Field of Dreams 1989, PG) |
|
| 52 |
Dark Water 2005, PG-13) |
|
| 53 |
GoodFellas 1990, R) |
|
| 54 |
The Untouchables 1987, R) |
|
| 55 |
Edward Scissorhands 1990, PG-13) |
|
| 56 |
The Green Mile 1999, R) |
|
| 57 |
Gattaca 1997, PG-13) |
|
| 58 |
The Age of Innocence 1993, PG) |
|
| 59 |
The Package 1989, R) |
|
| 60 |
Mr. Jones 1993, R) |
|
| 61 |
The Van 1977, R) |
|
| 62 |
I, Robot 2004, PG-13) |
|
| 63 |
Stuart Little 1999, PG) |
|
| 64 |
Stuart Little 2 2002, PG) |
|
| 65 |
American Pie 1999, R) |
|
| 66 |
American Pie 2 2001, R) |
|
| 67 |
American Wedding 2003, R) |
|
| 68 |
National Treasure 2004, PG) |
|
| 69 |
Resident Evil 2002, R) |
|
| 70 |
Blade 1998, R) |
|
| 71 |
About a Boy 2002, PG-13) |
|
| 72 |
Love Actually 2003, R) |
|
| 73 |
Hitch 2005, PG-13) |
|
| 74 |
10 Things I Hate About You 1999, PG-13) |
|
| 75 |
School of Rock 2003, PG-13) |
|
| 76 |
There's Something About Mary 1998, R) |
|
| 77 |
Titanic (in 3D) 2012, PG-13) |
|
| 78 |
High School Musical 2006, G) |
|
| 79 |
Finding Nemo 2003, G) |
|
| 80 |
A Cinderella Story 2004, PG) |
|
| 81 |
Shrek 2001, PG) |
|
| 82 |
Shrek 2 2004, PG) |
|
| 83 |
Gladiator 2000, R) |
|
| 84 |
The Matrix 1999, R) |
|
| 85 |
Gremlins 1984, PG) |
|
| 86 |
Gremlins 2: The New Batch 1990, PG-13) |
|
| 87 |
Face/Off 1997, R) |
|
| 88 |
Lara Croft - Tomb Raider 2001, PG-13) |
|
| 89 |
Lara Croft Tomb Raider - The Cradle of Life 2003, PG-13) |
|
| 90 |
Mission Impossible 1996, PG-13) |
|
| 91 |
Mission Impossible 2 2000, PG-13) |
|
| 92 |
Poltergeist 1982, PG) |
|
| 93 |
Poltergeist II: the Other Side 1986, PG-13) |
|
| 94 |
Poltergeist III 1988, PG-13) |
|
| 95 |
The Mission 1986, PG) |
|
| 96 |
E.T. The Extra-Terrestrial 1982, PG) |
|
| 97 |
Forrest Gump 1994, PG-13) |
|
| 98 |
The Bodyguard 1992, R) |
|
| 99 |
The Conversation 1974, PG) |
|
| 100 |
Philadelphia 1993, PG-13) |
|
| 101 |
The Philadelphia Experiment 1984, PG) |
|
| 102 |
Phenomenon 1996, PG) |
|
| 103 |
Schindler's List 1993, R) |
|
| 104 |
Simply Irresistible 1999, PG-13) |
|
| 105 |
Bewitched 2005, PG-13) |
|
| 106 |
Freaky Friday 2003, PG) |
|
| 107 |
The Perfect Man 2005, PG) |
|
| 108 |
Stepmom 1998, PG-13) |
|
| 109 |
Pretty Woman 1990, R) |
|
| 110 |
The Shining 1980, R) |
|
| 111 |
American Psycho 2000, R) |
|
| 112 |
Fight Club 1999, R) |
|
| 113 |
Sin City 2005, R) |
|
| 114 |
Kill Bill: Volume 1 2003, R) |
|
| 115 |
Kill Bill, Volume 2 2004, R) |
|
| 116 |
The Day After Tomorrow 2004, PG-13) |
|
| 117 |
The Grudge 2004, PG-13) |
|
| 118 |
Pulp Fiction 1994, R) |
|
| 119 |
The Patriot 2000, R) |
|
| 120 |
Scarface 1983, R) |
|
| 121 |
Armageddon 1998, PG-13) |
|
| 122 |
The Terminator 1984, R) |
|
| 123 |
Terminator 2: Judgment Day 1991, R) |
|
| 124 |
Men in Black 1997, PG-13) |
|
| 125 |
Men in Black II 2002, PG-13) |
|
| 126 |
The Fifth Element 1997, PG-13) |
|
| 127 |
Sister Act 2: Back in the Habit 1993, PG) |
|
| 128 |
Sister Act 1992, PG) |
|
| 129 |
What a Girl Wants 2003, PG) |
|
| 130 |
Rumor Has It 2005, PG-13) |
|
| 131 |
Scream 1996, R) |
|
| 132 |
Scream 2 1997, R) |
|
| 133 |
Scream 3 2000, R) |
|
| 134 |
Deep Impact 1998, PG-13) |
|
| 135 |
The Skeleton Key 2005, PG-13) |
|
| 136 |
Predator 1987, R) |
|
| 137 |
Predator 2 1990, R) |
|
| 138 |
Mary Poppins 1964, G) |
|
| 139 |
My Best Friend's Wedding 1997, PG-13) |
|
| 140 |
The Big Lebowski 1998, R) |
|
| 141 |
Runaway Bride 1999, PG) |
|
| 142 |
The Wedding Planner 2001, PG-13) |
|
| 143 |
American History X 1998, R) |
|
| 144 |
American Beauty 1999, R) |
|
| 145 |
The American President 1995, PG-13) |
|
| 146 |
Commando 1985, R) |
|
| 147 |
Life Is Beautiful (La Vita è bella) 1997, PG-13) |
|
| 148 |
The Diary of Anne Frank 1959, PG) |
|
| 149 |
The Thing 1982, R) |
|
| 150 |
Pearl Harbor 2001, PG-13) |
|
| 151 |
Top Gun 1986, PG) |
|
| 152 |
Ghost 1990, PG-13) |
|
| 153 |
Lady and the Tramp 1955, G) |
|
| 154 |
Flightplan 2005, PG-13) |
|
| 155 |
Legally Blonde 2001, PG-13) |
|
| 156 |
Legally Blonde 2 - Red, White & Blonde 2003, PG-13) |
|
| 157 |
Liar Liar 1997, PG-13) |
|
| 158 |
Sleepy Hollow 1999, R) |
|
| 159 |
Red Eye 2005, PG-13) |
|
| 160 |
Phone Booth 2003, R) |
|
| 161 |
Something the Lord Made 2004, Unrated) |
|
| 162 |
What Lies Beneath 2000, PG-13) |
|
| 163 |
Miss Congeniality 2000, PG-13) |
|
| 164 |
Driving Miss Daisy 1989, PG) |
|
| 165 |
Apollo 13 1995, PG) |
|
| 166 |
Dr. Dolittle 1998, PG-13) |
|
| 167 |
Dr. Dolittle 2 2001, PG) |
|
| 168 |
Dr. Dolittle 3 2006, PG) |
|
| 169 |
How to Lose a Guy in 10 Days 2003, PG-13) |
|
| 170 |
What Women Want 2000, PG-13) |
|
| 171 |
Independence Day 1996, PG-13) |
|
| 172 |
My Big Fat Greek Wedding 2002, PG) |
|
| 173 |
You've Got Mail 1998, PG) |
|
| 174 |
Cruel Intentions 1999, R) |
|
| 175 |
Cruel Intentions 2 2000, R) |
|
| 176 |
Beethoven 1992, PG) |
|
| 177 |
Erin Brockovich 2000, R) |
|
| 178 |
Sleepless in Seattle 1993, PG) |
|
| 179 |
Good Morning, Vietnam 1987, R) |
|
| 180 |
When Harry Met Sally 1989, R) |
|
| 181 |
101 Dalmatians 1961, G) |
|
| 182 |
101 Dalmatians 1996, G) |
|
| 183 |
101 Dalmatians II - Patch's London Adventure 2003, G) |
|
| 184 |
102 Dalmatians 2000, G) |
|
| 185 |
Bad Boys 1983, R) |
|
| 186 |
Hedwig and the Angry Inch 2001, R) |

























































































































































































