My Favorite Movies


  countrycow's Rating My Rating
1
White Chicks 2004,  PG-13)
White Chicks
Hilarious.
2
The Matrix 1999,  R)
The Matrix
F**king mazin'
3
The Matrix Reloaded 2003,  R)
4
The Matrix Revolutions 2003,  R)
5
Scary Movie 2000,  R)
Scary Movie
The best of the lot.
6
Scary Movie 2 2001,  R)
Scary Movie 2
2nd best.
7
Scary Movie 3 2003,  PG-13)
Scary Movie 3
Was great the first time i watched it.
8
Scary Movie 4 2006,  PG-13)
9
Saw 2004,  R)
Saw
Ahhh, my foot
10
Saw II 2005,  R)
Saw II
More Cringe Worthy than the first one.
11
Saw III 2006,  R)
Saw III
Is the most gory! The 4th one due to release later this year and the 5th next year
12
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl
Much better than I thought it would be.
13
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest
Funny
14
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: At Worlds End
Amazing!!!!!!!!
15
Shrek 2001,  PG)
Shrek
Very very good, I want it on DVD but it's too over priced!!!
16
Shrek 2 2004,  PG)
Shrek 2
Funny, but burnt out watching it.
17
Shrek the Third 2007,  PG)
18
Beverly Hills Cop 1984,  R)
19
Beverly Hills Cop II 1987,  R)
20
Beverly Hills Cop III 1994,  R)
21
The Nutty Professor 1996,  PG-13)
22
Nutty Professor II - The Klumps 2000,  PG-13)
23
Shanghai Noon 2000,  PG-13)
Shanghai Noon
Jackie does his own stunts as usual, which is GGGGRRRREAT.
24
Shanghai Knights 2003,  PG-13)
Shanghai Knights
Chan & Wilson, Such a great Combo.
25
Starsky & Hutch 2004,  PG-13)
26
Cars 2006,  G)
Cars
Witty Comedy
27
Dawn of the Dead 2004,  R)
Dawn of the Dead
Gorier than Land of the Dead but much better than the 1978 version.
28
Scream 1996,  R)
29
Scream 2 1997,  R)
30
Scream 3 2000,  R)
31
Resident Evil 2002,  R)
Resident Evil
Pretty different to the game, but o-well.
32
Resident Evil - Apocalypse 2004,  R)
Resident Evil - Apocalypse
Amazing, Best Action!!!
33
Die Hard 1988,  R)
34
Die Hard 2 (Die Hard 2: Die Harder) 1990,  R)
35
Die Hard 3: With a Vengeance 1995,  R)
36
Live Free or Die Hard 2007,  PG-13)
Live Free or Die Hard
Amazing. It could be the best out of them all.
37
Hot Fuzz 2006,  R)
Hot Fuzz
The Best British Film EVER!!!!!!
38
Shaun of the Dead 2004,  R)
Shaun of the Dead
I loved it!!!!
39
Zoolander 2001,  PG-13)
Zoolander
I love it!!!!!
40
1408 2007,  PG-13)
41
300 2007,  R)
42
The Wedding Singer 1998,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments