My Favorite Movies


  count6string's Rating My Rating
1
Friday the 13th Part 3 1982,  R)
Friday the 13th Part 3
My Favorite horror film, A true Classic! Read my full review here

http://crystallakeafterdark.com
2
Friday the 13th - The Final Chapter 1984,  R)
Friday the 13th - The Final Chapter
Jason is as ruthless as ever! Read my full review here

http://crystallakeafterdark.com
3
Slaughter High 1985,  R)
Slaughter High
One of my guilty pleasures. A fun ride with a classic Manfredini soundtrack. I have always loved this film.
4
Up in Smoke 1978,  R)
Up in Smoke
A must have for any collection!
5
Hot Shots! Part Deux 1993,  PG-13)
Hot Shots! Part Deux
I laughed 'till I cried! This is my favorite kind of comedy.
6
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back
My favorite from the original trilogy. A very important episode in the saga we know as Star Wars!
7
Witchboard 1985,  R)
Witchboard
I like the first 2 Witchboards better than the 3rd one.
8
Night of the Demons 1988,  R)
Night of the Demons
Another series that I'm very fond of. I'm a huge fan of Kevin S. Tenney.
9
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005,  PG-13)
10
The Fog 1980,  R)
11
The Exorcist 1973,  R)
12
Slaughter Studios 2002,  R)
13
Night of the Demons II 1994,  R)
14
Night of the Demons III (Demon House) 1997,  R)
15
Hot Shots! 1991,  PG-13)
16
Hysteria - The Def Leppard Story 2005,  R)
17
Roller Boogie 1979,  PG)
18
Savage Streets 1983,  R)
19
Night Patrol 1984,  R)
20
Cheech and Chong's Still Smokin' 1983,  R)
21
Cheech and Chong's Nice Dreams 1981,  R)
22
The Howling 1981,  R)
23
Scooby-Doo's Spookiest Tales 2000,  Unrated)
24
Scooby Doo's Creepiest Capers 2001,  Unrated)
25
Scooby-Doo 2002,  PG)
26
Scooby-Doo 2 - Monsters Unleashed 2004,  PG)
27
The Transformers - The Movie 1986,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments