My Favorite Movies


  cotaxidriver's Rating My Rating
1
The Last Waltz 1978,  PG)
2
The Big Lebowski 1998,  R)
3
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.) 1966,  R)
4
The Source 1999,  Unrated)
5
Raining Stones 1993,  R)
6
The King of Comedy 1983,  PG)
7
Lenny 1974,  R)
8
Go Now 1995,  R)
9
The Third Man 1949,  Unrated)
10
What's Up, Doc? 1972,  G)
11
Kes 1969,  PG)
12
One Flew Over the Cuckoo's Nest 1975,  R)
13
Rebel Without a Cause 1955,  PG-13)
14
About Schmidt 2002,  R)
15
Mean Streets 1973,  R)
16
Rushmore 1998,  R)
17
The Long Goodbye 1973,  R)
18
Don't Come Knocking 2005,  R)
19
Raging Bull 1980,  R)
20
Marty 1955,  Unrated)
21
High Fidelity 2000,  R)
22
My Name Is Nobody (Il mio nome è Nessuno) 1974,  PG)
23
12 Angry Men (Twelve Angry Men) 1957,  Unrated)
24
Breathless (À bout de souffle) (By a Tether) 1960,  Unrated)
25
The Killing 1956,  Unrated)
26
Paper Moon 1973,  PG)
27
Planes, Trains and Automobiles 1987,  R)
28
Ikiru (Doomed) (Living) (To Live) 1952,  PG)
29
No Direction Home: Bob Dylan 2005,  G)
30
Sleeper 1973,  PG)
31
Sweet Sixteen 2002,  R)
32
The Royal Tenenbaums 2002,  R)
33
What's Eating Gilbert Grape 1993,  PG-13)
34
My Left Foot 1989,  R)
35
Taxi Driver 1976,  R)
36
Yojimbo 1961,  Unrated)
37
Tokyo Story (Tôkyô monogatari) 1953,  Unrated)
38
There Will Be Blood 2007,  R)
39
The Straight Story 1999,  G)
40
Happiness 1998,  NC-17)
41
Professione: reporter (The Passenger) 1995,  PG-13)
42
The World According to Garp 1982,  R)
43
The Deer Hunter 1978,  R)
44
High and Low (Tengoku to jigoku) (Heaven and Hell) 1962,  Unrated)
45
A River Runs Through It 1992,  PG)
46
Superstar: The Life and Times of Andy Warhol 1990,  Unrated)
47
Bottle Rocket 1996,  R)
48
Election 1999,  R)
49
Rockers 1978,  G)
50
Raising Arizona 1987,  PG-13)
51
Permanent Vacation 1980,  Unrated)
52
Midnight Run 1988,  R)
53
Days of Heaven 1978,  PG)
54
Paris, Texas 1983,  R)
55
Dr. Strangelove Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb 1964,  PG)
56
Cinema Paradiso (Nuovo Cinema Paradiso) 1988,  R)
57
Annie Hall 1977,  PG)
58
Fargo 1996,  R)
59
Chinatown 1974,  R)
60
Blue in the Face 1995,  R)
61
Buffalo 66 1998,  R)
62
Plein soleil (Purple Noon) (Blazing Sun) (Full Sun) (Lust for Evil) 1960,  PG-13)
63
The Godfather, Part II 1974,  R)
64
Barton Fink 1991,  R)
65
8 1/2 1963,  Unrated)
66
Quiz Show 1994,  PG-13)
67
King Kong 1933,  Unrated)
68
Dai-Nipponjin (Big Man Japan) 2007,  PG-13)
69
Leningrad Cowboys Go America 1989,  PG-13)
70
Marathon Man 1976,  R)
71
Basquiat 1996,  R)
72
Down by Law 1986,  R)
73
Otoko wa tsurai yo (It's Tough Being a Man) (Am I Trying) 1969,  Unrated)
74
The Spirit of the Beehive (El Espíritu de la colmena) 1973,  Unrated)
75
Pull My Daisy 1959,  Unrated)
76
Kramer vs. Kramer 1979,  PG)
77
Late Spring 1949,  G)
78
Seven Samurai (Shichinin no Samurai) 1954,  Unrated)
79
Casablanca 1942,  PG)
80
Fantastic Mr. Fox 2009,  PG)
81
The Taking of Pelham One Two Three 1974,  R)
82
Stranger Than Paradise 1984,  R)
83
Bob Dylan: Don't Look Back 1967,  Unrated)
84
Pee-wee's Big Adventure 1985,  PG)
85
Dead Poets Society 1989,  PG)
86
Storytelling 2001,  R)
87
Rocco e i suoi fratelli (Rocco and His Brothers) 1960,  Unrated)
88
Donnie Brasco 1997,  R)
89
City Lights 1931,  G)
90
Mystery Train 1989,  R)
91
The Man Without a Past 2002,  PG-13)
92
The Other Final 2003,  Unrated)
93
Night on Earth 1991,  R)
94
McCabe & Mrs. Miller 1971,  R)
95
Beautiful Losers 2008,  Unrated)
96
Manhattan 1979,  R)
97
North by Northwest 1959,  Unrated)
98
Ed Wood 1994,  R)
99
The Kid 1921,  Unrated)
100
Fishing With John 1992,  Unrated)
101
Broken Flowers 2005,  R)
102
The Darjeeling Limited 2007,  R)
103
The Wind That Shakes the Barley 2006,  PG-13)
104
Sunflower (I girasoli) 1970,  Unrated)
105
The Usual Suspects 1995,  R)
106
Lou Reed: Rock & Roll Heart 1998,  Unrated)
107
The Station Agent 2003,  R)
108
Autumn Spring 2002,  PG-13)
109
The Other Side of the Mirror - Bob Dylan Newport 1963-1965 2007,  Unrated)
110
La Haine (Hate) 1995,  R)
111
A Fistful of Dynamite (Duck, You Sucker) (Giù la testa) 1972,  PG)
112
Wings of Desire 1987,  PG-13)
113
True Romance 1993,  R)
114
Robert Capa: In Love and War 2003,  Unrated)
115
Inside Man 2006,  R)
116
When the Wind Blows 1986,  PG)
117
A Perfect World 1993,  PG-13)
118
There's Something About Mary 1998,  R)
119
The Wrestler 2008,  R)
120
The Great Escape 1963,  Unrated)
121
True Grit 2010,  PG-13)
122
The Negotiator 1998,  R)
123
GoodFellas 1990,  R)
124
Moneyball 2011,  PG-13)
125
La grande séduction (Seducing Doctor Lewis) 2002,  Unrated)
126
Up in the Air 2009,  R)
127
Dr. Feelgood - Going Back Home 1975,  Unrated)
128
I'm Not There 2007,  R)
129
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004,  R)
130
Being John Malkovich 1999,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments