My Favorite Movies


  cosmo39's Rating My Rating
1
Miller's Crossing 1990,  R)
2
Fargo 1996,  R)
3
Pulp Fiction 1994,  R)
4
The Departed 2006,  R)
5
Cinema Paradiso (Nuovo Cinema Paradiso) 1988,  R)
6
Il Postino (The Postman) 1994,  PG)
7
Tender Mercies 1983,  PG)
8
The Godfather 1972,  R)
9
The Godfather, Part II 1974,  R)
10
The Deer Hunter 1978,  R)
11
GoodFellas 1990,  R)
12
Manhattan 1979,  R)
13
Taxi Driver 1976,  R)
14
Bull Durham 1988,  R)
15
Tre Fratelli (Three Brothers) 1980,  PG)
16
The Shawshank Redemption 1994,  R)
17
It's a Wonderful Life 1946,  G)
18
Annie Hall 1977,  PG)
19
Remember the Titans 2000,  PG)
20
Crimes and Misdemeanors 1989,  PG-13)
21
Atlantic City 1980,  R)
22
Dr. Strangelove Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb 1964,  PG)
23
A Clockwork Orange 1971,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments