My Favorite Movies
The "non-definitive" (but close) list of absolute favorite films.
| cosmo313's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Reservoir Dogs 1992, R)
My favorite film of all time. An all-time classic through and through. This, along with John Carpenter's Halloween, and Martin Scorsese's Taxi Driver are the three film that first got me to become more than just a casual fan of movies, and turned me into a cinema fanatic. Many critics (especially Siskel and Ebert) saw that Tarantino had talent with this movie, but deserved to make a better one. I can see where they're coming from, but I disagree. True, an initial viewing doesn't give the viewer the finer points it has to offer, but it does evoke a strong urge to keep one watching it over and over to truly discover how brilliant it really is. As a straight up crime film, it is great, witty, original, and very cool, but when viewed as an experience, Reservoir Dogs is a brilliant, one-of-a-kind thrillride that truly is very deep, thought-provoking, and unmatched. The dialogue and music (both very original and quirky) have since become QT trademarks, and it's hard to imagine what the world of film would look like if Reservoir Dogs had never been made. Thank God I've never had a desire to have or elaborate upon such thoughts. This is one film that everyone should be required to see before they die. Not doing so is unforgivable. |
|
| 2 |
Halloween 1978, R)
Director/co-writer John Carpenter is a genius. Thanks to him and co-writer/producer Debra Hill, a little independent film was released in 1978 that has since gone on to become one of the most revered, respected, influential, imitated, and brilliant films of all time. Aside from a few continuity erors and plot holes here, and there, this film hits all the right notes, and is executed flawlessly. Oh sure, the idea of an escaped maniac terrorizing people is nothing new, but under Carpenter's masterful direction, he takes a traditional scary story, and through the use of genuine pathos, character development, wonderful acting especially from Jamie Lee Curtis(in her film debut, and the always reliable Donald Pleasance (giving a performance that has since come to embody sheer iron will and determination and the ability to do what it takes to stop evil in it's path), ridiculously high amounts of tension, suspense, and an atmosphere and score that are STILL chill inducing to this very day, he manages to craft one of the absolute finest American horror films of all time, and does so with a minimal to moderate amount of violence, allowing just enough to be shown as a pay-off for the scares he's built up in the audience's imaginations. By keeping the most of the graphic aspects of the story under wraps, the viewer is left hanging, building up further anxiety, and giving Carpenter even more credibility when it comes to freaking viewers out. As many sequels, and countless imitators and outright ripoffs as this film has inspired (including the Rob Zombie take. you would think that those filmmakers, and all future ones to come would have taken (and will) more time to study the finer points of Halloween, to see what must be done in order to create a film that is truly breathtaking in it's brilliance and the genuine horror and countless feelings of dread that it creates, and not just some violent heartless splatterfest that while shocking, doesn't scare. Despite that this film is associated with the slasher subgenre of horror films, calling this film a slasher is a true insult. If anything, this is morre of a suspenseful thriller with heavy amounts of horror elements. For all those unfortunate souls who have yet to experience John Carpenter's masterpiece, do yourself a favor, and see this film through any means necessary. |
|
| 3 |
Taxi Driver 1976, R)
I have never been more blown away by a performance than I was when I first saw this. I still feel that exact same way everytime I watch it. There is nothing at all wrong or out of place here. Every line of dialogue, action, camera movement, EVERYTHING is flawless. This has got to be not only one of the most memorable and haunting films of all time, it is also one of the loneliest. I feel ridiculous having to state that the film is one of the best and most influential ever made, because that should be implied by what I (and others) have already said. I really, really lament the fact that films are no longer made this way. Granted, I love seeing how far the art of film has come, but it breaks my heart to see that there are so many bad films out there. I realize that not every film can or should be a masterpiece, but still. This film will never get old, and deserves all praise it gets. If any film deserves to be required viewing for every being alive, then it should be Taxi Driver above (almost) all others. |
|
| 4 |
Trees Lounge 1996, R)
This is a great movie. I absolutely love it. It is rather slow-paced, which is why I guess some people find it boring, but to me, the slow pace shows the audience just how devastating alcohol can change and screw up a person's life, eating away at them one day at a time. |
|
| 5 |
The Way of the Gun 2000, R)
Unfortunately, this movie is an underrated and underappreciated masterpiece. It's brilliance lies in both the realism and incredibly well-done action and gunfight sequences, and the subtle nuances of the characters' actions and words. McQuarrie definitely deserved his Oscar for The Usual Suspects, and he should have gotten some type of award for this one too, but it never happened, at least not yet. Oh well, it's still an excellent film, regardless. |
|
| 6 |
Apocalypse Now 1979, R)
A classic on so many levels. Surreal, haunting, and disturbing in the extreme. This may be a bloated and pretentious mess (and the Redux version is even moreso), but that doesn't change the fact that this is still so well made and exxecuted, even though the shoot was plagued by issues. |
|
| 7 |
The Big Lebowski 1998, R)
Amazing. Another classic film from the Coens. There's so much to like about this movie- the great acting, the wacky, weird, lovable, off-beat characters, and equally out there and very memorable/quotable dialogue, the flashy and trippy style and editing, and overall just how damn hilarious, uplifting, and brilliant all of it is. |
|
| 8 |
Fight Club 1999, R)
Damn some people really missed the whole point of this movie. Most people either can't or won't recognize the brilliant satire behind this film (yes Ebert, that means you). |
|
| 9 |
Forrest Gump 1994, PG-13)
I appreciate this movie on so many levels. In fact, It'd take too long to name them all. That's how much I love this movie, that, and I love the clever toying around with historical events (I'm a history major). |
|
| 10 |
The Breakfast Club 1985, R)
Quintessential John Hughes and a classic of the 1980's. Very iconic and memorable. Required viewing. PERIOD. |
|
| 11 |
The Crow 1994, R)
Very awesome atmospheric and gothic set pieces, a gripping and creative story, superb performances, intense action, and one of the best soundtracks ever make this one of the best films of the 1990's. |
|
| 12 |
Waterworld 1995, PG-13)
This movie is actually really well done. I don't see why so many people seem to hate it. It's really imaginative and pretty interesting. I love it for what it is, but I do have to agree with Roger Ebert on how it would have been nice had this film not simply been an overblown action movie, and tried to have some substance and explore the world and address issues with how the survivors deal with stuff like storms. |
|
| 13 |
One Flew Over the Cuckoo's Nest 1975, R)
This is an all-time classic. The acting alone is unmatched in it's superbness. I could (and probably should) say more about this, but in a way it's not really all that necessary. Most people have already done a far better job, and the film really speaks for itself anyway. I'll just bring in a small contribution by saying that this film is unbelievably accurate with its portrayal of the mental health profession and facilities of the time. I know this because I've had multiple family members who were employees (and one who was a patient) at a state hospital for years (including the time periods this was released and takes place in). |
|
| 14 |
RoboCop 1987, R)
Paul Verhoeven's sci-fi. opus. This film is at times simultaneously hilarious, smart (especially when satirical), and brutal, and always brillaint no matter what. It's hard to make a brilliant film that fits just one particular genre, but to make one that crosses genre lines and does it some masterfully is even more difficult. This ifilm is an example of how to do it right. It's violent action yet intelligent sci-fi social satire at its finest. |
|
| 15 |
Superfly 1972, R)
If I were reviewing just the soundtrack, I'd give it 5 stars easy. Now,since I'm having to review the film as well, things are different. And no, the bulk of the rating isn't just for the music. This movie has some good merits on its own. The cars and clothes are awesome. The gritty NYC locationwork is great adding a nice touch of realism and relatability, the acting is mostly decent (for what it is), and the same goes for the dialogue. I'm generally very kind to every type of movie I watch, I always try to focus on the positives and be asforgiving andunderstanding as I can with the short comings. For some of those short comings, if they don't impact the overall effect, they aren't a big deal and can be overlooked. |
|
| 16 |
Boogie Nights 1997, R)
Wow. This is a powerful, stunning, amazing, and brilliant work of art. Yes, it involves the porn industry, but the amount of actual sex/nudity is not at a pornographic. There's an actual stroy hee- and it's a great one. Everything about this film is top-notch, but special accolades go out to the following: the brilliant acting by the massive (and massively talented) ensemble cast, the genius-like writing and directing from PTA, and the well-chosen and unbelievably and amazingly perfect soundtrack. This film is definitely one of the best of the 90's. |
|
| 17 |
Ghostbusters 1984, PG) |
|
| 18 |
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977, PG) |
|
| 19 |
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980, PG) |
|
| 20 |
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983, PG) |




















