My Favorite Movies


  corrieault's Rating My Rating
1
Thoroughly Modern Millie 1967,  G)
Thoroughly Modern Millie
hillarious....
2
The Quiet Man 1952,  Unrated)
The Quiet Man
My favorite John Wayne movie!! Every year, on St Patricks day
3
Scaramouche 1923,  Unrated)
4
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
5
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
6
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
7
Mr. Smith Goes to Washington 1939,  Unrated)
Mr. Smith Goes to Washington
Perfect example of how things should not be, but that we can do something about it anyway!
8
It's a Wonderful Life 1946,  G)
It's a Wonderful Life
we watch this one every year!!
9
The Princess Bride 1987,  PG)
The Princess Bride
Super Quotable movie I have seen a hundred times, and wouldnīt mind seeing a hundred more!
10
Gigi 1958,  G)
Gigi
perfect ending
11
Willow 1988,  PG)
12
Ivanhoe 1952,  Unrated)
Ivanhoe
Good old movie!
13
An American in Paris 1951,  G)
An American in Paris
Best music!!
14
My Fair Lady 1964,  G)
My Fair Lady
Great for english students - accents make all the difference! great music
15
You Can't Take It with You 1938,  Unrated)
You Can't Take It with You
Hilarious!
16
Hitch 2005,  PG-13)
17
Witness for the Prosecution 1957,  Unrated)
18
50 First Dates 2004,  PG-13)
50 First Dates
awsome movie!!!
19
The Phantom of the Opera 2005,  PG-13)
20
Déjā Vu 2006,  PG-13)
21
Casablanca 1942,  PG)
Casablanca
Obviously, classic!! and very quotable.....
22
To Have and Have Not 1944,  Unrated)
To Have and Have Not
Long live Bogy and Becal!!
23
The African Queen 1952,  Unrated)
The African Queen
Highly quotable!!
24
Fiddler on the Roof 1971,  G)
25
The Holiday 2006,  PG-13)
The Holiday
Lovely movie. Liked the english girl and american guy part better, though....
26
Indiana Jones and the Last Crusade 1989,  PG-13)
Indiana Jones and the Last Crusade
Indy Rocks
27
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) 1981,  PG)
28
Captain Blood 1935,  Unrated)
Captain Blood
One of my first loves!!
29
The Adventures of Robin Hood 1938,  PG)
The Adventures of Robin Hood
Now THAT is a good robin hood!!
30
The Master of Ballantrae 1953,  Unrated)
31
The Illusionist 2006,  PG-13)
The Illusionist
I Love movies that keep me guessing!
32
Some Like It Hot 1959,  Unrated)
Some Like It Hot
This is the one I use to hook people on old movies!!
33
Mickey Blue Eyes 1999,  PG-13)
Mickey Blue Eyes
Hilarious
34
The Englishman Who Went up a Hill But Came Down A Mountain 1995,  PG)
35
The Mark of Zorro 1940,  Unrated)
36
The Mask of Zorro 1998,  PG-13)
37
The Bourne Identity 2002,  PG-13)
The Bourne Identity
Action at its best (which means with a plot!) :-)
38
Big 1988,  PG)
Big
Tom Hanks. What can I say.
39
The Bourne Supremacy 2004,  PG-13)
The Bourne Supremacy
Like I said before....
40
That Thing You Do! 1996,  PG)
41
The Fugitive 1993,  PG-13)
The Fugitive
I love Harrison Ford....
42
300 2007,  R)
300
Not exactly my "type"but very good.....
43
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Two Towers
Not as good as the books, of course... but good
44
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
I love Aragorn....
45
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Return of the King
Lord of the rings rocks! it could have been a little truer to the book (the third movie was the one that most disappointed me in that sense) but good!
46
Shadowlands 1993,  PG)
Shadowlands
C.S. Lewis meets Anthony Hopkins... what can I say?
47
The Emperor's New Groove 2000,  G)
The Emperor's New Groove
I named my truck Kronk....
48
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl
slapstick... but good!!
49
The Pursuit of Happyness 2006,  PG-13)
The Pursuit of Happyness
Sad, but uplifting!
50
Much Ado About Nothing 1993,  PG-13)
Much Ado About Nothing
perfect....
51
Emma 1996,  PG)
Emma
In search of my Mr. Knightly....
52
His Girl Friday 1940,  Unrated)
His Girl Friday
yep, thats me
53
Oklahoma! 1955,  G)
Oklahoma!
great music!!! I'm just a girl who canīt say no.......
54
The Farmer's Daughter 1947,  Unrated)
55
South Pacific 1958,  Unrated)
South Pacific
great musical.....
56
The Man from Snowy River 1982,  PG)
57
Charade 1963,  G)
58
What's Up, Doc? 1972,  G)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments