My Favorite Movies


  1. CorpseFlower9
  2. Sabina

My favourite movies. From the oldest to the most recent ones.

  CorpseFlower9's Rating My Rating
1
A Nightmare on Elm Street 1984,  R)
A Nightmare on Elm Street
A classic film and a great 80's horror movie, with strong characters and a great plot.
2
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
Edward Scissorhands
A funny, sweet, tragic and wonderful movie and story.
3
Beauty and the Beast 1991,  G)
Beauty and the Beast
This movie had an interesting story and characters, with good singing voices and songs. It was funny, sweet, sad and romantic.
4
Bram Stoker's Dracula 1992,  R)
Bram Stoker's Dracula
This movie was well-made, interesting, sweet, tragic, sad, suspenseful/intriguing, with great actors and characters and I could really feel the count's love. The movie also had very good music and scenography. I just love Dracula's shadow:) The movie has also a Disney feeling to it.
5
Vampire in Brooklyn 1995,  R)
Vampire in Brooklyn
This movie had a great plot, an interesting story, and great characters. It was also hilarious as well as seductive and intriguing/exciting.
6
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
This trilogy is just great. The movies are very well-made, with great music, scenes, scenography, plot, story and characters.
7
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Two Towers
This trilogy is just wondeful and great. The movieas are very well-made, with great music, scenes, scenography, actors, plot, story and characters.
8
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl
I just love this movie :) It is full of adventures and fun to watch.
9
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Return of the King
This trilogy is just so great. The movies are very well-made, with great music, scenes, scenography, plot, story and characters.
10
The Phantom of the Opera 2005,  PG-13)
The Phantom of the Opera
This movie has incredable music and great songs and magnificent vocals. It also had nice effects and good scenography. The movie had an interesting story, fabulous characters and was intriguing at times. It was also romantic and sad, but a great musical.
11
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004,  PG)
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban
This movie was fun and well-made. It had great music and a great and interesting plot, which involved suspense. I just love the way they portray the magical world of Harry Potter.
12
Green Street Hooligans 2005,  R)
Green Street Hooligans
This movie is fun to watch, but sad as life itself. It is also the most realistic movie I have ever watched. The movie is intriguing, interesting, with interesting characters , a fantastic and realistic story, and good music. it also has a nice feeling to it. Despite all the sadness towards the end, the very end is great :)
13
The Devil's Rejects 2005,  R)
The Devil's Rejects
A great display of twisted minds and what family will do for each other. The music was also perfect for this movie.
That cop was fucking twisted, though, luckily Tiny came and saved the day :)
14
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest
A movie with a great plot, great characters and full of adventure, as well as fun to watch :)
15
All the Boys Love Mandy Lane 2006,  R)
All the Boys Love Mandy Lane
This movie has a great feeling to it, and it was also intriguing and had great gore and death scenes, as well as fights in it. I just love Mandy Lane after watching this movie.
16
Jadesoturi (Jade Warrior) 2006,  PG-13)
Jadesoturi (Jade Warrior)
This movie is intriguing and interesting, with great fighting scenes and good music. It was also well-made and had a great story and plot, with great scenes. The idea that Kalevala and Chinese mythology had something in common was interesting. I just think this is an amazing movie.
17
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street 2007,  R)
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street
This movie is great and it stays in my mind for quite some time after each time I watch it. It has a great and interesting plot and story, great characters and the end was interesting.
18
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: At Worlds End
This movie, as the rest of Gore Verbinski's "Pirates..." movies, is well-made with extraordinary and well-made characters, it is adventurous as well as romantic and humourous and it has an interesting plot.
19
El Orfanato (The Orphanage) 2007,  R)
El Orfanato (The Orphanage)
This movie is sweet, interesting, intriguing, touching and suspenseful as well as well-made and it also has sort of an happy ending.
20
Ninja Assassin 2009,  R)
Ninja Assassin
This movie has awsome deathscenes and amazing ninja moves. It was also intriguing, interesting, sweet and romantic and had a great story and nice special effects. The movie also had good music and I liked the lines/plot a lot. The fake and very red blood gave the movie an atmosphere of a video game which was pretty awsome, too.
21
Jennifer's Body 2009,  R)
Jennifer's Body
This movie is just fucking awesome, and it gives a great portrayal of Evil, through Jennifer. It had some kick-ass music and the rest of the music was quite good. The movie was exciting, fun, suspenseful, interesting and it had great and funny lines. The movie was also somehow sweet as candy.
22
Rare Exports: A Christmas Tale 2010,  R)
Rare Exports: A Christmas Tale
Just an awesome movie, which took up the concept of Santa's origin in a great way. The movie was also hilarious and showed the way of a Finnish life in a believable way.
23
The Sorcerer's Apprentice 2010,  PG)
The Sorcerer's Apprentice
The movie has an interesting way of explaining magic, and it is just a great movie with a great plot and characters. I just love watching this movie.
24
Harry Potter and the Deathly Hallows - Part 1 2010,  PG-13)
Harry Potter and the Deathly Hallows - Part 1
An extraordinary movie! Among other things, I liked the way the movie portrayed the evil side, i.e. Lord Voldemort and the Death Eaters.
25
Rango 2011,  PG)
Rango
This movie has an incredible story with incredible characters :)
26
Pirates of the Caribbean: On Stranger Tides 2011,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: On Stranger Tides
A well-made and interesting movie full of adventure and funny moments. But I missed Elizabeth and William a bit.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments