Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  corinnee's Rating My Rating
1
The Hitchhiker's Guide to the Galaxy 2005,  PG)
The Hitchhiker's Guide to the Galaxy
one of my all-time favorite movies! ever!
2
The Philadelphia Story 1940,  Unrated)
The Philadelphia Story
how can you possibly go wrong with cary Grant AND James Stewart?? you can't!
3
Charade 1963,  G)
Charade
one of my favoritest Audrey Hepburn films!
4
The Producers 1968,  PG)
The Producers
so much better than the new one! this one is amazing and the new one makes me sick.
5
Napoleon Dynamite 2004,  PG)
Napoleon Dynamite
umm its Napoleon!
6
Wait Until Dark 1967,  Unrated)
Wait Until Dark
top 5! seriously its sooooo good!
7
Stranger Than Fiction 2006,  PG-13)
Stranger Than Fiction
really good. Will Ferrell was only amazing in this
8
Tommy Boy 1995,  PG-13)
Tommy Boy
this should be in everyones fav lists!
9
Father Goose 1964,  Unrated)
10
Ferris Bueller's Day Off 1986,  PG)
Ferris Bueller's Day Off
I need to buy this, because I love it
11
Nothing But Trouble 1991,  PG-13)
Nothing But Trouble
kinda nasty.. but so funny! and dumb?
12
Coneheads 1993,  PG)
13
The Fortune Cookie 1966,  Unrated)
14
The Out-of-Towners 1969,  G)
The Out-of-Towners
ok two words... JACK LEMMON
15
The Benchwarmers 2006,  PG-13)
The Benchwarmers
yess! soo good its "amaza-zing"
16
The Odd Couple 1968,  G)
The Odd Couple
two of the best
17
Singin' in the Rain 1952,  G)
18
See No Evil, Hear No Evil 1989,  R)
See No Evil, Hear No Evil
pretty much hilarious
19
Finding Neverland 2004,  PG)
Finding Neverland
love it LOVE IT
20
Breakfast at Tiffany's 1961,  PG)
Breakfast at Tiffany's
not the best Audrey movie ever.. actually its over rated. I love it though!
21
My Fair Lady 1964,  G)
22
Some Like It Hot 1959,  Unrated)
Some Like It Hot
3 of the best actors ever... including MARILYN!
23
Young Frankenstein 1974,  PG)
Young Frankenstein
its twue!
24
Black Sheep 1996,  PG-13)
25
Willy Wonka and the Chocolate Factory 1971,  G)
Willy Wonka and the Chocolate Factory
I miss Gene Wilder
26
Nacho Libre 2006,  PG)
Nacho Libre
amazing!
27
Benny & Joon 1993,  PG)
Benny & Joon
LOVE IT!
28
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
29
Troy 2004,  R)
30
What About Bob? 1991,  PG)
31
Rushmore 1998,  R)
Rushmore
random but amazing!
32
Groundhog Day 1993,  PG)
33
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
34
Kingdom of Heaven 2005,  R)
35
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
36
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe 2005,  PG)
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe
I LOVE IT ! I LOVE IT !
37
Twelve Monkeys (12 Monkeys) 1995,  R)
Twelve Monkeys (12 Monkeys)
amazing
38
Air Force One 1997,  R)
39
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) 1981,  PG)
40
Charlie and the Chocolate Factory 2005,  PG)
Charlie and the Chocolate Factory
not equal to the original but some waye better
41
Tim Burton's Corpse Bride 2005,  PG)
42
Pride and Prejudice 2005,  PG)
43
Sabrina 1995,  PG)
44
Ghostbusters 2 1989,  PG)
45
Firewall 2006,  PG-13)
46
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
47
Die Hard 3: With a Vengeance 1995,  R)
48
I Was a Male War Bride 1949,  Unrated)
I Was a Male War Bride
really funny and adorable and amazing. creative
49
Reign of Fire 2002,  PG-13)
50
Indiana Jones and the Temple of Doom 1984,  PG)
51
North by Northwest 1959,  Unrated)
52
Indiana Jones and the Last Crusade 1989,  PG-13)
53
Sabrina 1954,  Unrated)
54
The Lake House 2006,  PG)
55
Funny Face 1957,  Unrated)
56
Rear Window 1954,  PG)
Rear Window
James Stewart is my favorite! and Grace Kelly is sooo beautiful!
57
It's a Wonderful Life 1946,  G)
It's a Wonderful Life
this is definitely a classic
58
The Man Who Knew Too Little 1997,  PG)
59
People Will Talk 1951,  Unrated)
60
Wizard of Oz 1925,  Unrated)
61
His Girl Friday 1940,  Unrated)
62
An Affair to Remember 1957,  Unrated)
An Affair to Remember
sad but good
63
Ghostbusters 1984,  PG)
64
Houseboat 1958,  Unrated)
65
The Bachelor and the Bobby-Soxer 1947,  Unrated)
66
Harvey 1950,  Unrated)
Harvey
OH MY GOSH! I LOVE THIS MOVIE SOOO MUCH!
67
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
68
Roman Holiday 1953,  Unrated)
69
Doctor Dolittle 1967,  G)
70
Mister Roberts 1955,  Unrated)
71
Vertigo 1958,  PG)
72
Anatomy of a Murder 1959,  G)
Anatomy of a Murder
amazing acting in this movie

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments