My Favorite Movies


  coraraab's Rating My Rating
1
Once 2007,  R)
Once
One of my favorite movies now.
2
Snow Cake 2006,  Unrated)
3
Lost In Translation 2003,  R)
4
The Shipping News 2001,  R)
5
One Flew Over the Cuckoo's Nest 1975,  R)
6
The Negotiator 1998,  R)
The Negotiator
I'm not so much into action movies, but this one is brilliant and will always be one of my favourite action movie.
7
When the Wind Blows 1986,  PG)
8
Blackadder Back & Forth 1999,  Unrated)
9
Whale Rider 2002,  PG-13)
10
Paths of Glory 1957,  Unrated)
11
Keeping Mum 2005,  R)
12
The Shawshank Redemption 1994,  R)
13
Schindler's List 1993,  R)
14
Iron Will 1994,  PG)
15
School Ties 1992,  PG-13)
16
The Life of David Gale 2003,  R)
17
Apt Pupil 1998,  R)
18
Close Encounters of the Third Kind 1977,  PG)
19
Gregory's Girl 1980,  PG)
20
Where the Day Takes You 1992,  R)
Where the Day Takes You
this movie is great but sad
21
The Quiet American 2002,  R)
22
When Saturday Comes 1996,  Unrated)
23
Heaven 2002,  R)
24
Billy Elliot 2001,  R)
25
In the Name of the Father 1993,  R)
26
Rabbit-Proof Fence 2002,  PG)
27
Gods and Monsters 1998,  R)
28
Johnny Got His Gun 1971,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments