Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  coolgirl921's Rating My Rating
1
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest
Fantastic
2
A Walk to Remember 2002,  PG)
A Walk to Remember
i love it i love it i love it but it`s kin of sad story specily when the girl died
3
High School Musical 2006,  G)
High School Musical
it`s like the best singing film ever
4
She's the Man 2006,  PG-13)
She's the Man
this film is just great
5
Save the Last Dance 2001,  PG-13)
Save the Last Dance
it`s great how can dance make you meet new person who agrees with you that dancing is the best thin you can do
6
Harry Potter and the Chamber of Secrets 2002,  PG)
Harry Potter and the Chamber of Secrets
one of the best
7
Mr. & Mrs. Smith 2005,  PG-13)
Mr. & Mrs. Smith
how can they be married but know nothing about each other??
8
Grease 1978,  PG)
Grease
every time i see it i feel like i wanna dance
9
Click 2006,  PG-13)
Click
nice movie sad at the end other than that it was great
10
Happy Feet 2006,  PG)
Happy Feet
cool
11
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe 2005,  PG)
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe
it`s the one of the best films i saw it and i like the talking lion and the quen of ice
12
Finding Nemo 2003,  G)
Finding Nemo
lol
13
Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2001,  PG)
Harry Potter and the Sorcerer's Stone
awesome film
14
The Matrix 1999,  R)
The Matrix
i saw it and i want to see it ten more times again
15
Pretty Woman 1990,  R)
Pretty Woman
extra good i have saw it about 20 times and i want too see it agan
16
Shrek 2001,  PG)
Shrek
loved it
17
10 Things I Hate About You 1999,  PG-13)
10 Things I Hate About You
nice movie
18
Gladiator 2000,  R)
Gladiator
i saw it tons of times it`s great movie
19
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
Titanic (in 3D)
it`s a realley romance moovie i like i `ve seen it abouu thirteen time
20
Rat Race 2001,  PG-13)
Rat Race
I LOVE THIS FILM
21
Garfield: A Tail of Two Kitties 2006,  PG)
Garfield: A Tail of Two Kitties
I SAW THIS FILM IT`S ONE OF THE BEST
22
Dr. Dolittle 1998,  PG-13)
23
Miss Congeniality 2000,  PG-13)
Miss Congeniality
i saw this film and i was like isn`t that the best movie i have ever saw
24
Big Momma's House 2 2006,  PG-13)
Big Momma's House 2
wOOoOooOooOoOOoW
I can watch this film all the spring holiday
and just laugh
25
Ice Age 2: The Meltdown 2006,  PG)
Ice Age 2: The Meltdown
lol
26
Legally Blonde 2001,  PG-13)
Legally Blonde
this film is so great
27
The Princess Diaries 2001,  G)
The Princess Diaries
i saw this film and it was amazing
28
Face/Off 1997,  R)
Face/Off
seen it alot ore tn 20 time and i still wanna see it
29
Chocolat 2000,  PG-13)
Chocolat
i just saw it and it`s really great
30
A Knight in Camelot 1998,  Unrated)
A Knight in Camelot
this film i can`t descripe it
31
The Fifth Element 1997,  PG-13)
The Fifth Element
i loved how bruce willis and the fifth element met
32
Never Been Kissed 1999,  PG-13)
Never Been Kissed
it`s wonderful how can love in unbelievable places
33
Rush Hour 2 2001,  PG-13)
Rush Hour 2
ilove action movie
34
Rush Hour 1998,  PG-13)
Rush Hour
jackie chan films are the best
35
Lethal Weapon 1987,  R)
Lethal Weapon
this one is full of action
36
Die Hard 1988,  R)
Die Hard
don`t just love when the bad guy died and fell from the building
37
Die Hard 2 (Die Hard 2: Die Harder) 1990,  R)
Die Hard 2 (Die Hard 2: Die Harder)
what an adventure in the air port and in the airplane
38
Die Hard 3: With a Vengeance 1995,  R)
39
I'll Be Home for Christmas 1998,  PG)
I'll Be Home for Christmas
great movie
40
Free Willy 1993,  PG)
Free Willy
free willy is the best
41
Free Willy 2: The Adventure Home 1995,  PG)
Free Willy 2: The Adventure Home
nice
42
Bowfinger 1999,  PG-13)
43
The Beverly Hillbillies 1993,  PG)
The Beverly Hillbillies
haaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaahaha cant hate it
44
Orange County 2002,  PG-13)
45
Blank Check 1994,  PG)
Blank Check
i would like to be a millioner too
46
Getting There 2002,  G)
Getting There
loooooooooooooool what a movie
47
One Fine Day 1996,  PG)
One Fine Day
how cute are the babies
48
Ocean's Thirteen 2007,  PG-13)
Ocean's Thirteen
7adaa 3ajeeeeeeeeeeeeb
49
Out of Sight 1998,  R)
50
Win A Date With Tad Hamilton! 2004,  PG-13)
51
The Mighty Ducks 1992,  PG)
The Mighty Ducks
loooooool
52
The Bone Collector 1999,  R)
The Bone Collector
:S
53
She's All That 1999,  PG-13)
She's All That
woooooooooooooooow
54
Bring It On 2000,  PG-13)
Bring It On
woOOooOooOooW
55
Kindergarten Cop 1990,  PG-13)
Kindergarten Cop
looooooooooooooooool
56
Junior 1994,  PG-13)
Junior
loooooooooool
57
The Tuxedo 2002,  PG-13)
The Tuxedo
i love jakie chan movies...
58
Speed 2 - Cruise Control 1997,  PG-13)
Speed 2 - Cruise Control
WAAAAAAAAAAAW
59
Speed 1994,  R)
Speed
I LOVE THIS FILM
60
Dude, Where's My Car? 2000,  PG-13)
Dude, Where's My Car?
looooooooooooooooooooooooooooool
61
When a Man Loves a Woman 1994,  R)
When a Man Loves a Woman
wooooooooow
ilove this film
62
French Kiss 1995,  PG-13)
French Kiss
i love it
63
Buffy the Vampire Slayer 1992,  PG-13)
Buffy the Vampire Slayer
strong woma is buffy haa?
64
Mystery Men 1999,  PG-13)
Mystery Men
looooool
65
Shanghai Knights 2003,  PG-13)
Shanghai Knights
lol
66
Mr. Nice Guy (Yat goh hiu yan) 1998,  PG-13)
Mr. Nice Guy (Yat goh hiu yan)
loooool
67
Blast from the Past 1999,  PG-13)
Blast from the Past
hehehehe
68
Strike! (All I Wanna Do) 1998,  PG-13)
Strike! (All I Wanna Do)
nice
69
Drop Dead Gorgeous 1999,  PG-13)
Drop Dead Gorgeous
didn`t really like it
70
The Terminal 2004,  PG-13)
The Terminal
waaw
71
Blood Diamond 2006,  R)
72
The Aviator 2004,  PG-13)
The Aviator
its good yo see this hope in some one
73
Shrek the Third 2007,  PG)
Shrek the Third
i liked it
74
The Truth About Cats & Dogs 1996,  PG-13)
The Truth About Cats & Dogs
love it love it love it
75
The Three Musketeers 1993,  PG)
The Three Musketeers
brave
76
X-Men 2000,  PG-13)
X-Men
what can i say
77
Me, Myself & Irene 2000,  R)
Me, Myself & Irene
looooooooooool
78
Mad City 1997,  PG-13)
Mad City
hmmmmm...
79
The Dead Zone 1983,  R)
The Dead Zone
hmmmmm...
80
Major Payne 1995,  PG-13)
Major Payne
loool !!!!!!!!
81
Flubber 1997,  PG)
Flubber
loool u can only laugh when u see it
82
Hocus Pocus 1993,  PG)
Hocus Pocus
it`s a wonderful film
83
Miss Congeniality 2 - Armed and Fabulous 2005,  PG-13)
Miss Congeniality 2 - Armed and Fabulous
hmmmmmmmmmmm it was soooo cool i love sandra bullok
84
Harry Potter and the Order of the Phoenix 2007,  PG-13)
Harry Potter and the Order of the Phoenix
some of ppl say that it`s not good but it`s really great
85
Three Amigos! 1986,  PG)
Three Amigos!
looooooooooooooooooool
86
Harry Potter and the Half-Blood Prince 2009,  PG-13)
Harry Potter and the Half-Blood Prince
i didnt like it that much
87
Someone Like You 2001,  PG-13)
Someone Like You
loool
88
The Prince and Me 2004,  PG)
89
Down to You 2000,  PG-13)
Down to You
what a romantic story
90
The Green Mile 1999,  R)
The Green Mile
nice movie
91
The Legend of Zorro 2005,  PG)
The Legend of Zorro
loved it
92
The Mask of Zorro 1998,  PG-13)
The Mask of Zorro
u can`t say that this one wasn`t great
93
My Stepmother Is an Alien 1988,  PG-13)
My Stepmother Is an Alien
loooooooool
94
Ratatouille 2007,  G)
Ratatouille
good movie i liked it
95
Charlotte's Web 2006,  G)
Charlotte's Web
nice
96
The Cheetah Girls 2003,  Unrated)
The Cheetah Girls
nice
97
Three Men and a Baby (3 Men and a Baby) 1987,  PG)
Three Men and a Baby (3 Men and a Baby)
looooooool
98
Three Men and a Little Lady 1990,  PG)
Three Men and a Little Lady
nice movie
99
Shanghai Noon 2000,  PG-13)
Shanghai Noon
loooooooooooooooool
100
The Cheetah Girls 2 2006,  G)
The Cheetah Girls 2
waaaaaaaaaaaaaaaaw
101
Clueless 1995,  PG-13)
Clueless
nice one
102
Tango & Cash 1989,  R)
Tango & Cash
fight fight fight
103
Hairspray 2007,  PG)
Hairspray
i watched it and it was great
104
Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events 2004,  PG)
Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events
loooooooooooooooooool
105
Brave New Girl 2004,  PG-13)
Brave New Girl
waaaw
106
Material Girls 2006,  PG)
Material Girls
nice one this film
107
Shrek 2 2004,  PG)
Shrek 2
waaaaaaaaaaaaew
108
Top Gun 1986,  PG)
Top Gun
a nice film
109
The Majestic 2001,  PG)
The Majestic
waaaw
110
Laws of Attraction 2004,  PG-13)
Laws of Attraction
nice
111
Perfect 1985,  R)
112
Serving Sara 2002,  PG-13)
Serving Sara
loooool
113
Dodgeball - A True Underdog Story 2004,  PG-13)
Dodgeball - A True Underdog Story
looooooooooooooool
114
The Holiday 2006,  PG-13)
The Holiday
waaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaw
115
Bee Movie 2007,  PG)
Bee Movie
nice
116
Enchanted 2007,  PG)
Enchanted
a very nice movie plus i am a fan of the actresses
117
D3: The Mighty Ducks 1996,  PG)
D3: The Mighty Ducks
ducks rocks
118
I, Robot 2004,  PG-13)
I, Robot
i just loved it
119
Like Mike 2002,  PG)
Like Mike
nice
120
Stuart Little 3 - Call of the Wild 2005,  G)
Stuart Little 3 - Call of the Wild
loooooooool
121
A League of Their Own 1992,  PG)
A League of Their Own
what a film
122
Sydney White 2007,  PG-13)
Sydney White
i sure would love to see it
123
5 Children and It 2004,  Unrated)
5 Children and It
loooooooooool
124
License to Wed 2007,  PG-13)
License to Wed
huh e of the best
125
Employee of the Month 2006,  PG-13)
Employee of the Month
what a film
126
Meet the Robinsons 2007,  G)
Meet the Robinsons
loved it
127
Freaky Friday 2003,  PG)
Freaky Friday
i wish this can happen in real life
128
Underdog 2007,  PG)
Underdog
underdog is here
129
Stuck On You 2003,  PG-13)
Stuck On You
what an amazing film
130
Love Wrecked 2005,  PG)
Love Wrecked
loooool
131
Agent Cody Banks 2003,  PG)
Agent Cody Banks
one of the best
132
Juno 2007,  PG-13)
Juno
lool
133
Sgt. Bilko 1996,  PG)
Sgt. Bilko
lool
134
The Pink Panther 2006,  PG)
135
Footloose 2011,  PG-13)
Footloose
i love thisfilm and i wish i will like the remake
136
Superstar 1999,  PG-13)
Superstar
nice
137
Alvin and the Chipmunks 2007,  PG)
Alvin and the Chipmunks
hahahahaha
138
Honey, We Shrunk Ourselves 1996,  PG)
Honey, We Shrunk Ourselves
loool
139
Comeback Season 2006,  PG-13)
Comeback Season
nice
140
Seems Like Old Times 1980,  PG)
Seems Like Old Times
loooooooooooooool
141
Model Behavior 2000,  Unrated)
Model Behavior
nice movie
142
Elvis Has Left the Building 2004,  PG-13)
Elvis Has Left the Building
i never got the chance to see the hole movie so i wanna see it
143
Housesitter 1992,  PG)
Housesitter
looooooll what a movie
144
Rush Hour 3 2007,  PG-13)
Rush Hour 3
iii loove jakie chan moves
145
Head Over Heels 2001,  PG-13)
Head Over Heels
very nice movie
146
27 Dresses 2008,  PG-13)
27 Dresses
two words this move rocks
147
Music From Another Room 1998,  PG-13)
Music From Another Room
there was alot of passion in that movie
148
Harold & Kumar Go to White Castle 2004,  R)
Harold & Kumar Go to White Castle
so funny
149
Over Her Dead Body 2008,  PG-13)
Over Her Dead Body
waw hilariouus
150
Step Up 2 the Streets 2008,  PG-13)
Step Up 2 the Streets
amazing this film
151
The Prince and Me 2 2005,  PG)
The Prince and Me 2
i wanna have a fairy tale
152
Transformers 2007,  PG-13)
Transformers
this is good
153
Twilight 2008,  PG-13)
Twilight
it was ok.
but if u read the book before u see this movie it wouldnt be good.
because in the book u could see the love between lines but the film i couldnt even see the overprotective edward so yes they should recapture the film because there are sence i wish they putted like the biology class when they took the blood samples.
this is my opinion any way :P
154
Yes Man 2008,  PG-13)
Yes Man
the funniest movie ever for jim carrey yes it beats liar liar
155
Make It Happen 2008,  PG-13)
Make It Happen
3aaaajeeeeeeeeeeeeeeeeb
waaw
i loved it this is really good every one should watch it !!!!

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments