Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  contact201's Rating My Rating
1
Kill, Baby, Kill (Operazione paura) (Curse of the Living Dead) (Don't Walk in the Park) 1966,  R)
2
Terrore nello spazio (Planet of the Vampires) 1965,  Unrated)
3
La Maschera del demonio (Black Sunday) (House of Fright) (Mask of the Demon) 1960,  R)
4
Branded to Kill 1967,  Unrated)
5
Youth of the Beast (The Brute) (Yajû no seishun) 1963,  Unrated)
6
The Killers 1964,  Unrated)
7
Hell Is For Heroes 1962,  Unrated)
8
Dirty Harry 1971,  R)
9
Invasion of the Body Snatchers 1956,  PG)
10
THX 1138 1971,  PG)
11
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
12
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
13
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
14
It's Only Money 1962,  Unrated)
15
Scared Stiff 1953,  Unrated)
16
The Caddy 1953,  Unrated)
17
Top Hat 1935,  Unrated)
18
The Band Wagon 1953,  Unrated)
19
The Gay Divorcee 1934,  Unrated)
20
The Pirate 1948,  Unrated)
21
Let's Make Love 1960,  Unrated)
22
Some Like It Hot 1959,  Unrated)
23
The Party 1968,  PG)
24
Victor Victoria 1982,  PG)
25
Darling Lili 1970,  G)
26
The Great Race 1965,  Unrated)
27
Pillow Talk 1959,  Unrated)
28
Lover Come Back 1961,  Unrated)
29
The Lady Eve 1941,  Unrated)
30
Sullivan's Travels 1941,  Unrated)
31
Violent City (The Family)(Città violenta) 1970,  R)
32
Lawrence of Arabia 1962,  PG)
33
Children of Men 2006,  R)
34
Miami Vice 2006,  R)
35
Mary Shelley's Frankenstein 1994,  R)
36
Much Ado About Nothing 1993,  PG-13)
37
Rocky Balboa 2006,  PG)
38
Le Samouraï (The Godson) 1967,  PG)
39
Le Cercle Rouge 1970,  R)
40
Diabolique (Les Diaboliques) 1954,  Unrated)
41
The Wages of Fear 1953,  Unrated)
42
Seven Samurai (Shichinin no Samurai) 1954,  Unrated)
43
Bell, Book and Candle 1958,  Unrated)
44
Spione (Spies) (The Spy) 1928,  Unrated)
45
Horror of Dracula 1958,  Unrated)
46
The Devil Rides Out 1968,  G)
47
The Hound of the Baskervilles 1959,  R)
48
The Curse of Frankenstein 1957,  Unrated)
49
Beowulf 2007,  PG-13)
50
Twilight Zone: The Movie 1983,  PG)
51
Gremlins 1984,  PG)
52
Gremlins 2: The New Batch 1990,  PG-13)
53
The 'Burbs 1989,  PG)
54
Piranha 1978,  R)
55
The Howling 1981,  R)
56
1941 1979,  PG)
57
Duel 1972,  PG)
58
Blow Out 1981,  R)
59
Carrie 1976,  R)
60
Frenzy 1972,  R)
61
Torn Curtain 1966,  PG)
62
I Now Pronounce You Chuck and Larry 2007,  PG-13)
63
Die Hard 1988,  R)
64
Predator 1987,  R)
65
Die Hard 3: With a Vengeance 1995,  R)
66
The Thomas Crown Affair 1999,  R)
67
Heat 1995,  R)
68
Wrong Is Right 1982,  R)
69
In Cold Blood 1967,  R)
70
The Professionals 1966,  PG-13)
71
Cat on a Hot Tin Roof 1958,  Unrated)
72
Robin Hood 1973,  G)
73
The Good Shepherd 2006,  R)
74
It's a Wonderful Life 1946,  G)
75
Arsenic and Old Lace 1944,  Unrated)
76
Mr. Deeds Goes to Town 1936,  Unrated)
77
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street 2007,  R)
78
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
79
Beetlejuice 1988,  PG)
80
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
81
A Little Princess 1995,  G)
82
The Island 1980,  R)
83
Diggstown 1992,  R)
84
Up in Smoke 1978,  R)
85
Monty Python and the Holy Grail 1974,  PG)
86
Monty Python's Life of Brian 1979,  R)
87
Monty Python Live at the Hollywood Bowl 1982,  R)
88
Monty Python's The Meaning of Life 1983,  R)
89
Sweet Charity 1969,  G)
90
All That Jazz 1979,  R)
91
Warnung vor einer Heiligen Nutte (Beware of a Holy Whore) 1971,  Unrated)
92
Baby Doll 1956,  R)
93
The Bodyguard ,  Unrated)
94
Onna hissatsu ken (Sister Street Fighter) 1974,  R)
95
The Storm Riders (Fung wan: Hung ba tin ha) 2000,  PG-13)
96
Lo Spettro (The Ghost) 1963,  R)
97
The Brides of Dracula 1960,  Unrated)
98
The Wild Angels 1966,  R)
99
X: The Man with the X-Ray Eyes 1963,  R)
100
House of Usher (The Fall of the House of Usher) 1960,  Unrated)
101
Tales of Terror 1962,  Unrated)
102
Bloody Mama 1970,  R)
103
The Haunted Palace 1963,  Unrated)
104
It Conquered the World 1956,  Unrated)
105
The Trip 1967,  R)
106
The Masque of the Red Death 1989,  R)
107
The Raven 1963,  G)
108
A Bucket of Blood 1959,  Unrated)
109
Pit and the Pendulum (The Pit and the Pendulum) 1961,  Unrated)
110
The Little Shop of Horrors 1960,  R)
111
The St. Valentine's Day Massacre 1967,  Unrated)
112
Amazon Women on the Moon 1987,  R)
113
The Fountainhead 1949,  Unrated)
114
Show People 1928,  Unrated)
115
Assault on Precinct 13 1976,  R)
116
They Live 1988,  R)
117
Halloween 1978,  R)
118
Escape from New York 1981,  R)
119
Escape from L.A. 1996,  R)
120
Man on Fire 2004,  R)
121
Hannibal 2001,  R)
122
The Silence of the Lambs 1991,  R)
123
Amistad 1997,  R)
124
Bram Stoker's Dracula 1992,  R)
125
Dementia 13 (The Haunted and the Hunted) 1963,  Unrated)
126
The Godfather 1972,  R)
127
The Godfather, Part II 1974,  R)
128
The Conversation 1974,  PG)
129
One From The Heart 1982,  R)
130
Apocalypse Now 1979,  R)
131
Sei donne per l'assassino (Blood and Black Lace) (Six Women for the Murderer) 1964,  Unrated)
132
Danger: Diabolik 1968,  PG-13)
133
5 Bambole per la Luna d'Agosto (5 Dolls For an August Moon) 1969,  Unrated)
134
Hatchet for the Honeymoon (Il rosso segno della follia) 1969,  PG)
135
La frusta e il corpo (The Whip and The Body) 1963,  Unrated)
136
Lisa And The Devil (Lisa e il diavolo) (The Devil in the House of Exorcism) 1975,  R)
137
I Coltelli del vendicatore (Bladestorm)(Knives of the Avenger)(Viking Massacre) 1965,  Unrated)
138
La Ragazza che sapeva troppo (The Girl Who Knew Too Much) (The Evil Eye) 1962,  Unrated)
139
Beyond the Door II (Schock) (Suspense) 1977,  R)
140
Rabid Dogs (Cani arrabbiati) (Kidnapped) ( A Man and a Boy) 1974,  Unrated)
141
Baron Blood (Gli Orrori del Castello di Norimberga) 1972,  PG)
142
Black Sabbath (I Tre volti della paura) (The Three Faces of Fear) (The Three Faces of Terror) 1963,  Unrated)
143
Reazione a catena (A Bay of Blood) (Twitch of the Death Nerve) 1971,  R)
144
Hercules in the Haunted World 1961,  Unrated)
145
Ulysses 1954,  Unrated)
146
Esther and the King 1960,  Unrated)
147
The Giant of Marathon 1959,  Unrated)
148
Nightmare Castle (Gli Amanti d'oltretomba)(Lovers Beyond the Tomb)(The Faceless Monster) 1965,  Unrated)
149
The Last Supper (La ultima cena) 1976,  Unrated)
150
Sunset Boulevard 1950,  Unrated)
151
Mulletville 2002,  R)
152
Take a Hard Ride (Kid Vengeance) 1974,  PG)
153
The Virgin of Nuremberg (La vergine di Norimberga) 1963,  Unrated)
154
La morte negli occhi del gatto (Seven Deaths in the Cat's Eye) 1973,  Unrated)
155
Blood For Dracula 2005,  R)
156
Castle of Blood (Danza macabra)(Coffin of Terror)(Dimensions in Death)(Tombs of Terror) 1964,  Unrated)
157
I Vampiri (The Devil's Commandment) (Lust of the Vampire) 1956,  Unrated)
158
Die, Monster, Die! (Monster of Terror) 1965,  PG-13)
159
See Naples and Die (Vedi Napoli e poi muori) 1959,  Unrated)
160
Red Doors 2005,  R)
161
Revenge of the Musketeers (Fille de d'Artagnan, La)(D'Artagnan's Daughter) 1994,  R)
162
The Mercenary (Il Mercenario) (A Professional Gun) 1968,  Unrated)
163
The Big Silence (Il Grande silenzio) (The Great Silence) ,  Unrated)
164
The Great Silence (Il Grande silenzio) 1968,  Unrated)
165
Django 1966,  Unrated)
166
Il Bianco, il giallo, il nero (White, the Yellow, and the Black)(Shoot First... Ask Questions Later) 1975,  Unrated)
167
Navajo Joe (A Dollar A Head)(Savage Run) 1965,  Unrated)
168
Massacro al Grande Canyon (Grand Canyon Massacre) (Red Pastures) 1965,  Unrated)
169
Gate of Flesh 1964,  Unrated)
170
Pistol Opera 2002,  Unrated)
171
Em Embalming 1999,  Unrated)
172
Vampire Hunter D (Banpaia hantâ D) 1985,  Unrated)
173
Charley Varrick 1973,  PG)
174
Coogan's Bluff 1968,  R)
175
Madigan 1968,  Unrated)
176
The Duel At Silver Creek 1952,  Unrated)
177
Telefon 1977,  PG)
178
The Shootist 1976,  PG)
179
Two Mules For Sister Sara 1970,  PG)
180
Escape from Alcatraz 1979,  PG)
181
The Beguiled 1971,  R)
182
The Big Steal 1949,  Unrated)
183
Flaming Star 1960,  PG)
184
Jinxed 1982,  R)
185
The Lineup 1958,  Unrated)
186
Real Dirt on Farmer John 2005,  Unrated)
187
Love's Labour's Lost 2000,  PG)
188
Dead Again 1991,  R)
189
Hamlet 1996,  PG-13)
190
Henry V 1989,  PG-13)
191
Cronos 1993,  R)
192
Hellboy 2004,  PG-13)
193
Blade II 2002,  R)
194
Hellboy II: The Golden Army (Hellboy 2) 2008,  PG-13)
195
Pan's Labyrinth 2006,  R)
196
The Devil's Backbone (El Espinazo del diablo) 2000,  R)
197
Great Expectations 1998,  R)
198
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004,  PG)
199
Y Tu Mamá También 2001,  R)
200
Sólo Con Tu Pareja 1991,  Unrated)
201
Weekend (1967) ,  Unrated)
202
L'Armée des ombres (Army in the Shadows) 1969,  Unrated)
203
Electronic Labyrinth THX 1138 4EB 1967,  Unrated)
204
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005,  PG-13)
205
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace 1999,  PG)
206
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones 2002,  PG)
207
The Garden of Allah 1936,  Unrated)
208
Golden Earrings 1947,  Unrated)
209
Midnight (1939) 2011,  R)
210
Tonight We Sing 1953,  Unrated)
211
The Mating Season 1951,  Unrated)
212
To Each His Own 1946,  Unrated)
213
Arise, My Love 1940,  Unrated)
214
Hands Across the Table 1935,  Unrated)
215
Death Takes a Holiday 1934,  Unrated)
216
Hold Back the Dawn 1941,  Unrated)
217
Frenchman's Creek 1944,  Unrated)
218
The Miracle of Morgan's Creek 1944,  Unrated)
219
The Palm Beach Story 1942,  Unrated)
220
Sin of Harold Diddlebock 1947,  G)
221
The Beautiful Blonde from Bashful Bend 1949,  Unrated)
222
Hail the Conquering Hero 1944,  Unrated)
223
Christmas in July 1940,  Unrated)
224
The Great McGinty (Down Went McGinty) 1940,  Unrated)
225
A Fine Mess 1986,  PG)
226
Son of the Pink Panther 1993,  PG)
227
Breakfast at Tiffany's 1961,  PG)
228
Operation Petticoat 1959,  Unrated)
229
The Pink Panther 1963,  Unrated)
230
10 1979,  R)
231
Blind Date 1987,  PG-13)
232
The Pink Panther Strikes Again 1976,  PG)
233
A Shot in the Dark 1964,  PG)
234
S.O.B. 1981,  R)
235
The Man Who Loved Women 1983,  R)
236
The Revenge of the Pink Panther 1978,  PG)
237
Micki + Maude 1984,  PG-13)
238
That's Life! 1986,  PG-13)
239
The Return of the Pink Panther 1975,  G)
240
Sunset 1988,  R)
241
Experiment in Terror 1962,  Unrated)
242
The Tamarind Seed 1974,  PG)
243
What Did You Do in the War, Daddy? 1966,  Unrated)
244
Trail of the Pink Panther 1982,  PG)
245
Switch 1991,  R)
246
Skin Deep 1989,  R)
247
Days of Wine and Roses 1962,  Unrated)
248
Curse of the Pink Panther 1983,  PG)
249
How to Murder Your Wife 1965,  Unrated)
250
It Happened to Jane 1959,  Unrated)
251
Paris When It Sizzles 1964,  Unrated)
252
The World of Suzie Wong 1960,  Unrated)
253
Strangers When We Meet 1960,  Unrated)
254
The Solid Gold Cadillac 1956,  Unrated)
255
My Sister Eileen 1955,  Unrated)
256
Oh Dad, Poor Dad, Mama's Hung You in the Closet and I'm Feeling So Sad 1967,  Unrated)
257
The Notorious Landlady 1962,  Unrated)
258
So This Is Paris 1954,  Unrated)
259
Sex and the Single Girl 1964,  Unrated)
260
The Brothers Karamazov 1958,  Unrated)
261
Bite the Bullet 1975,  PG)
262
Lord Jim 2001,  Unrated)
263
Elmer Gantry 1960,  Unrated)
264
Sweet Bird of Youth 1962,  R)
265
Le Corbeau 1943,  Unrated)
266
Le Mystère Picasso (The Mystery of Picasso) 1956,  PG)
267
Quai des Orfevres (Quay of the Goldsmiths) (Jenny Lamour) 1947,  Unrated)
268
Porte des Lilas (Gate of Lilacs) (Gates of Paris) 1957,  Unrated)
269
Death in Venice 1971,  PG)
270
The Leopard 1963,  PG)
271
White Nights (Le Notti Bianche) 1957,  Unrated)
272
Ossessione 1943,  Unrated)
273
Rocco e i suoi fratelli (Rocco and His Brothers) 1960,  Unrated)
274
L'Innocente (The Innocent) (The Intruder) 1976,  R)
275
Ludwig 1973,  PG)
276
Vaghe stelle dell'Orsa... (Sandra of a Thousand Delights) 1965,  Unrated)
277
Senso (The Wanton Countess) 1954,  Unrated)
278
Bellissima 1951,  Unrated)
279
Les Maudits (The Damned) 1947,  R)
280
La Terra trema: Episodio del mare (The Earth Trembles) (The Earth Will Tremble) 1948,  Unrated)
281
Boccaccio '70 1962,  Unrated)
282
Le Streghe (The Witches) 1966,  Unrated)
283
Doctor Zhivago 1965,  PG-13)
284
A Passage to India 1984,  PG)
285
Great Expectations 1946,  Unrated)
286
Summertime 1955,  Unrated)
287
The Bridge on the River Kwai 1957,  PG)
288
Oliver Twist 1948,  Unrated)
289
Brief Encounter 1945,  Unrated)
290
Ryan's Daughter 1970,  R)
291
Le Professionnel (The Professional) 1981,  Unrated)
292
L'Inconnu dans la maison (Stranger in the House) 1992,  Unrated)
293
Les bons vivants (High Lifers) (How to Keep the Red Lamp Burning) 1966,  Unrated)
294
Les Barbouzes (The Great Spy Chase) 1964,  Unrated)
295
Des pissenlits par la racine (Salad by the Roots) 1963,  Unrated)
296
Les Tontons Flingeurs (Crooks in Clover) (Monsieur Gangster) 1963,  Unrated)
297
Ne nous fâchons pas (Let's Not Get Angry) 1965,  Unrated)
298
Deux hommes dans Manhattan (Two Men in Manhattan) 1959,  Unrated)
299
Léon Morin, Prêtre (Leon Morin, Priest) (The Forgiven Sinner) 1961,  Unrated)
300
Le Doulos 1963,  Unrated)
301
Bob le Flambeur (Bob the Gambler) 1955,  PG)
302
Un Flic (Dirty Money) 1972,  PG)
303
Le Deuxième souffle (Second Breath) 1966,  Unrated)
304
Madame Bovary 1934,  Unrated)
305
La Grande illusion (The Grand Illusion) 1937,  Unrated)
306
Boudu Saved From Drowning (Bondé sauvé des eaux) 1932,  Unrated)
307
Elena et les hommes (Elena and Her Men) (Paris Does Strange Things) 1956,  Unrated)
308
French Cancan (Only the French Can) 1955,  Unrated)
309
La Bête Humaine (Judas Was a Woman)(The Human Beast) 1938,  Unrated)
310
Les Bas-fonds (The Lower Depths) (Underground) (Underworld) 1936,  Unrated)
311
Le Crime de Monsieur Lange (The Crime of Monsieur Lange) 1936,  Unrated)
312
La Chienne (The Bitch) 1931,  Unrated)
313
Nana 1926,  Unrated)
314
The Doctor's Horrible Experiment (Le Testament du Docteur Cordelier) 1959,  Unrated)
315
The Golden Coach (Le Carrosse d'or) 1952,  Unrated)
316
La Marseillaise 1937,  Unrated)
317
The Elusive Corporal 1962,  Unrated)
318
The Cocoanuts 1929,  Unrated)
319
A Night at the Opera 1935,  Unrated)
320
Horse Feathers 1932,  Unrated)
321
The Unknown Marx Brothers 1993,  Unrated)
322
The Marx Brothers in a Nutshell 1990,  Unrated)
323
A Day at the Races 1937,  Unrated)
324
Inside the Marx Brothers 2003,  Unrated)
325
Love Happy 1949,  Unrated)
326
Animal Crackers 1930,  G)
327
Monkey Business 1931,  Unrated)
328
At the Circus 1939,  Unrated)
329
Room Service 1938,  Unrated)
330
The Legend of Bigfoot 1976,  PG)
331
A Night in Casablanca 1946,  Unrated)
332
Destiny (Der mude Tod) (The Weary Death) (Between Two Worlds) 1921,  Unrated)
333
Metropolis 1927,  PG-13)
334
House By the River 1950,  Unrated)
335
Scarlet Street 1945,  PG)
336
The Blue Gardenia 1953,  Unrated)
337
Clash By Night 1952,  Unrated)
338
Cloak and Dagger 1946,  Unrated)
339
Human Desire 1954,  Unrated)
340
Rancho Notorious 1952,  PG)
341
The Woman in the Window 1944,  Unrated)
342
Ministry of Fear 1944,  Unrated)
343
You Only Live Once 1937,  Unrated)
344
Fury 1936,  Unrated)
345
M (1931) ,  Unrated)
346
Dr. Mabuse the Gambler (Dr. Mabuse, der Spieler - Ein Bild der Zeit) (Dr. Mabuse, King of Crime) 1922,  Unrated)
347
The Big Heat 1953,  PG)
348
The Testament Of Dr. Mabuse 1933,  Unrated)
349
Fury 1936,  Unrated)
350
Die Nibelungen: Kriemhilds Rache (Kriemhild's Revenge) 1924,  Unrated)
351
The Indian Tomb (Das Indische Grabmal) 1959,  Unrated)
352
The Tiger of Eschnapur 1958,  Unrated)
353
Secret Beyond the Door... 1948,  Unrated)
354
Man Hunt 1941,  Unrated)
355
While the City Sleeps 1956,  Unrated)
356
The Return of Frank James 1940,  Unrated)
357
You and Me 1938,  Unrated)
358
Liliom 1934,  Unrated)
359
Frau im Mond (By Rocket to the Moon) (Woman in the Moon) 1929,  Unrated)
360
Die Nibelungen: Siegfried (Siegfried's Death) 1924,  Unrated)
361
Die 1000 Augen des Dr. Mabuse (The 1,000 Eyes of Dr. Mabuse)(Diabolical Dr. Mabuse) 1960,  Unrated)
362
M 1931,  Unrated)
363
Blackmail (1929) - Sound Version ,  Unrated)
364
Blackmail 1929,  Unrated)
365
The Lodger: A Story of the London Fog 1927,  Unrated)
366
Rear Window 1954,  PG)
367
To Catch a Thief 1955,  Unrated)
368
Dial M for Murder 1954,  PG)
369
The Man Who Knew Too Much 1956,  PG)
370
Rebecca 1940,  Unrated)
371
Suspicion 1941,  Unrated)
372
The Trouble With Harry 1955,  PG)
373
Strangers on a Train 1951,  PG)
374
Marnie 1964,  PG)
375
Family Plot 1976,  PG)
376
Notorious 1946,  Unrated)
377
Lifeboat 1944,  Unrated)
378
Psycho 1960,  R)
379
Rope 1948,  PG)
380
I Confess 1953,  Unrated)
381
Under Capricorn 1949,  Unrated)
382
The 39 Steps 1935,  PG)
383
Stage Fright 1950,  G)
384
Jamaica Inn 1939,  Unrated)
385
The Manxman 1929,  Unrated)
386
Vertigo 1958,  PG)
387
Young and Innocent 1938,  Unrated)
388
The Lady Vanishes 1938,  PG)
389
The Farmer's Wife 1928,  G)
390
Murder! 1930,  Unrated)
391
Easy Virtue 1927,  Unrated)
392
The Man Who Knew Too Much 1934,  PG)
393
Rich and Strange 1931,  Unrated)
394
Juno and the Paycock 1930,  Unrated)
395
Spellbound 1945,  Unrated)
396
North by Northwest 1959,  Unrated)
397
The Wrong Man 1956,  Unrated)
398
Topaz 1969,  PG)
399
Shadow of a Doubt 1943,  PG)
400
Foreign Correspondent 1940,  Unrated)
401
Sabotage 1936,  R)
402
Saboteur 1942,  PG)
403
The Paradine Case 1947,  Unrated)
404
Secret Agent 1936,  Unrated)
405
Mr. & Mrs. Smith 1941,  Unrated)
406
Number Seventeen (Number 17) 1932,  Unrated)
407
The Ring 1927,  Unrated)
408
Thunder on the Hill (Bonaventure) 1951,  Unrated)
409
A Scandal in Paris 1946,  Unrated)
410
Magnificent Obsession 1954,  Unrated)
411
Lured 1947,  Unrated)
412
Battle Hymn 1956,  Unrated)
413
All That Heaven Allows 1955,  Unrated)
414
La Habanera 1937,  Unrated)
415
All I Desire (You Belong to Me) 1953,  Unrated)
416
A Time to Love and a Time to Die (Will o' the Wisp) 1958,  Unrated)
417
Tarnished Angels 1957,  Unrated)
418
There's Always Tomorrow 1956,  Unrated)
419
Written on the Wind 1956,  Unrated)
420
Imitation of Life 1958,  Unrated)
421
Taza, Son of Cochise 1954,  Unrated)
422
It Runs in the Family 2003,  PG-13)
423
Final Encounter (For the Cause) 2002,  R)
424
Greetings 1968,  R)
425
Home Movies 1980,  PG)
426
Carlito's Way 1993,  R)
427
Wise Guys 1986,  R)
428
Dressed to Kill 1980,  R)
429
Snake Eyes 1998,  R)
430
Femme Fatale 2002,  R)
431
Raising Cain 1992,  R)
432
Hi, Mom! 1970,  R)
433
The Fury 1978,  R)
434
Obsession 1976,  PG)
435
The Wedding Party 1969,  R)
436
Murder à la Mod 1968,  Unrated)
437
redacted 2007,  R)
438
The Black Dahlia 2006,  R)
439
Mission Impossible 1996,  PG-13)
440
Mission To Mars 2000,  PG)
441
Body Double 1984,  R)
442
The Bonfire of the Vanities 1990,  R)
443
Sisters 1973,  R)
444
Scarface 1983,  R)
445
Casualties of War 1989,  R)
446
Barry Lyndon 1975,  PG)
447
Fear and Desire 1953,  Unrated)
448
Spartacus 1960,  PG-13)
449
Eyes Wide Shut 1999,  R)
450
A Clockwork Orange 1971,  R)
451
2001: A Space Odyssey 1968,  G)
452
Paths of Glory 1957,  Unrated)
453
Killer's Kiss 1955,  Unrated)
454
Lolita 1962,  Unrated)
455
The Killing (1956) ,  Unrated)
456
Dr. Strangelove Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb 1964,  PG)
457
The Shining 1980,  R)
458
The Killing 1956,  Unrated)
459
Full Metal Jacket 1987,  R)
460
Female Prisoner #701 - Scorpion 1972,  Unrated)
461
The Battle of the River Plate (Pursuit of the Graf Spee) 1956,  Unrated)
462
The Boy Who Turned Yellow 1972,  Unrated)
463
Gone to Earth 1950,  Unrated)
464
A Matter of Life and Death (Stairway to Heaven) 1946,  PG)
465
Contraband 1940,  Unrated)
466
The Kennel Murder Case 1933,  Unrated)
467
Black Narcissus 1947,  Unrated)
468
A Canterbury Tale 1944,  NC-17)
469
The Spy in Black (U-Boat 29) 1939,  Unrated)
470
The Red Shoes 1948,  R)
471
The Thief of Bagdad 1940,  Unrated)
472
The Life and Death of Colonel Blimp 1943,  Unrated)
473
Hysteria - The Def Leppard Story 2005,  R)
474
Peeping Tom 1960,  Unrated)
475
Stairway To Heaven (A Matter of Life and Death) ,  PG)
476
49th Parallel (The Invaders) 1941,  Unrated)
477
Deal of a Lifetime 1999,  PG)
478
Life with Father 1947,  Unrated)
479
American Friends 1993,  PG)
480
Age of Consent 1969,  R)
481
They're a Weird Mob 1966,  Unrated)
482
Ill Met by Moonlight (Intelligence Service) (Night Ambush) 1957,  Unrated)
483
One of Our Aircraft Is Missing 1941,  Unrated)
484
DreamKeeper 2003,  Unrated)
485
David E. Talbert's He Say She Say . . . But What Does God Say? 2005,  Unrated)
486
A Matter of Time (Nina) 1976,  PG)
487
The Oh in Ohio 2006,  R)
488
The Sterile Cuckoo (Pookie) 1969,  PG)
489
Some Came Running 1958,  Unrated)
490
Lust for Life 1956,  Unrated)
491
The Cobweb 1955,  Unrated)
492
Ziegfeld Follies 1946,  Unrated)
493
The Long, Long Trailer 1954,  G)
494
Meet Me In St. Louis 1944,  Unrated)
495
New York, New York 1977,  PG)
496
Father of the Bride 1950,  Unrated)
497
Cabaret 1972,  PG)
498
Designing Woman 1957,  Unrated)
499
The Bad and the Beautiful 1953,  Unrated)
500
Brigadoon 1954,  G)
501
An American in Paris 1951,  G)
502
Father's Little Dividend 1951,  Unrated)
503
Til the Clouds Roll By 1946,  Unrated)
504
The Sandpiper 1965,  Unrated)
505
Kismet 1955,  Unrated)
506
Madame Bovary 1949,  Unrated)
507
Yolanda and the Thief 1945,  Unrated)
508
The Clock (Under the Clock) 1945,  Unrated)
509
Home From the Hill 1960,  Unrated)
510
Tea and Sympathy 1956,  Unrated)
511
The Story of Three Loves 1953,  Unrated)
512
Explorers 1985,  PG)
513
Looney Tunes: Back in Action 2003,  PG)
514
The Second Civil War 1997,  R)
515
Matinee 1993,  PG)
516
Small Soldiers 1998,  PG-13)
517
Innerspace 1987,  PG)
518
Haunted Lighthouse (R.L. Stine's Haunted Lighthouse) 2003,  Unrated)
519
Scarecrow 1973,  R)
520
The Panic in Needle Park 1971,  R)
521
The Nutty Professor 1963,  Unrated)
522
Mr. Saturday Night 1992,  R)
523
The Errand Boy 1961,  Unrated)
524
The Bellboy 1960,  Unrated)
525
The Ladies Man 1961,  Unrated)
526
The Patsy 1964,  Unrated)
527
The Family Jewels 1965,  Unrated)
528
Artists and Models 1955,  Unrated)
529
You're Never Too Young 1955,  Unrated)
530
The King of Comedy 1983,  PG)
531
The Stooge 1952,  Unrated)
532
Rock-a-Bye Baby 1958,  Unrated)
533
Living It Up 1954,  Unrated)
534
The Geisha Boy 1958,  Unrated)
535
Hollywood or Bust 1956,  Unrated)
536
The Girl Can't Help It 1956,  Unrated)
537
Cinderfella 1960,  Unrated)
538
Honkytonk Man 1982,  PG)
539
Million Dollar Baby 2004,  PG-13)
540
Unforgiven 1992,  R)
541
Absolute Power 1997,  R)
542
Pale Rider 1985,  R)
543
Heartbreak Ridge 1986,  R)
544
High Plains Drifter 1973,  R)
545
The Bridges of Madison County 1995,  PG-13)
546
Play Misty for Me 1971,  R)
547
Firefox 1982,  PG)
548
The Eiger Sanction 1975,  R)
549
The Gauntlet 1977,  R)
550
Space Cowboys 2000,  PG-13)
551
The Rookie 1990,  R)
552
Sudden Impact 1983,  R)
553
Bronco Billy 1980,  PG)
554
True Crime 1999,  R)
555
White Hunter Black Heart 1990,  PG)
556
The Outlaw Josey Wales 1976,  PG)
557
Tightrope 1984,  R)
558
Where Eagles Dare 1969,  PG)
559
Midnight in the Garden of Good and Evil 1997,  R)
560
A Fistful of Dollars (Per un Pugno di Dollari) 1964,  R)
561
Bird 1988,  R)
562
Breezy 1973,  R)
563
Blood Work 2002,  R)
564
For a Few Dollars More (Per Qualche Dollaro in Più) 1965,  R)
565
Kelly's Heroes 1970,  PG)
566
Hang 'em High 1968,  PG-13)
567
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.) 1966,  R)
568
Letters from Iwo Jima 2006,  R)
569
Magnum Force 1973,  R)
570
Mystic River 2003,  R)
571
Once Upon a Time in America 1984,  R)
572
Once Upon a Time in the West (C'era una volta il West) 1968,  PG-13)
573
Lili Marleen 1981,  R)
574
Berlin Alexanderplatz - Beobachtungen bei Dreharbeiten (The Making of 'Berlin Alexanderplatz') ,  Unrated)
575
Chinesisches Roulette (Chinese Roulette) 1967,  Unrated)
576
Liebe ist Kälter als der Tod (Love Is Colder Than Death) 1969,  Unrated)
577
Die Sehnsucht der Veronika Voss 1982,  R)
578
Lola 1981,  R)
579
Angst vor der Angst (Fear of Fear) 1976,  Unrated)
580
The Marriage of Maria Braun 2010,  Unrated)
581
Die Bitteren Tränen der Petra von Kant (The Bitter Tears of Petra Von Kant) 1972,  R)
582
Berlin - Alexanderplatz ,  Unrated)
583
Die Ehe der Maria Braun (The Marriage of Maria Braun) 1979,  R)
584
Mutter Küsters' Fahrt zum Himmel (Mother Küsters Goes to Heaven) 1975,  Unrated)
585
Martha 1973,  Unrated)
586
Un Gatto nel cervello (Nightmare Concert A Cat in the Brain) 1990,  R)
587
Lo Squartatore di New York (The New York Ripper) 1982,  Unrated)
588
Aenigma 1987,  Unrated)
589
Demonia 1988,  Unrated)
590
Zombi 3 (Zombie Flesh Eaters 2) 1988,  R)
591
Manhattan Baby (Evil Eye) (The Possessed) (Eye of the Evil Dead) 1982,  R)
592
Black Cat (Gatto nero) 1981,  R)
593
I Quattro dell'apocalisse (Four of the Apocalypse) 1975,  Unrated)
594
Beatrice Cenci (The Conspiracy of Torture)(Perversion Story) 1976,  R)
595
Voices From Beyond (Voci dal profondo) 1990,  Unrated)
596
The House By The Cemetery (Quella villa accanto al cimitero) 1981,  R)
597
Paura nella città dei morti viventi (City Of The Living Dead) (The Gates of Hell) 1980,  R)
598
Zombi 2 1979,  R)
599
E tu vivrai nel terrore - L'aldilà (The Beyond) 1981,  R)
600
La Casa nel tempo (The House of Clocks) 1989,  Unrated)
601
The Life of Oharu (Saikaku ichidai onna) 1952,  G)
602
Akasen chitai (Street of Shame) 1956,  Unrated)
603
The Princess Yang Kwei Fei (Yôkihi) 1955,  Unrated)
604
Lady Musashino (Musashino fujin) 1951,  Unrated)
605
Utamaro o meguru gonin no onna (Five Women Around Utamaro) 1946,  Unrated)
606
Sisters of the Gion (Gion no shimai) 1936,  Unrated)
607
Sansho the Bailiff 1954,  Unrated)
608
Zangiku monogatari (The Story of the Last Chrysanthemums) 1939,  Unrated)
609
Genroku chushingura (The 47 Ronin) 1941,  Unrated)
610
Ugetsu monogatari 1953,  Unrated)
611
Nomads 1986,  R)
612
Rollerball 2002,  PG-13)
613
Last Action Hero 1993,  PG-13)
614
The 13th Warrior 1999,  R)
615
Basic 2003,  R)
616
The Hunt for Red October 1990,  PG)
617
Body Bags 1993,  R)
618
In the Mouth of Madness 1994,  R)
619
Christine 1983,  R)
620
Village of the Damned 1995,  R)
621
Big Trouble in Little China 1986,  PG-13)
622
Memoirs of an Invisible Man 1992,  PG-13)
623
Prince of Darkness 1987,  R)
624
Dark Star 1974,  G)
625
Starman 1984,  PG-13)
626
Elvis (Elvis the Movie) 1979,  G)
627
The Fog 1980,  R)
628
Vampires 1998,  R)
629
The Thing 1982,  R)
630
La sindrome di Stendhal (The Stendhal Syndrome) 1996,  Unrated)
631
Deep Red (Profondo rosso) 1975,  R)
632
Tenebre (Unsane) 1982,  R)
633
L'uccello dalle piume di cristallo (The Bird With the Crystal Plumage) 1969,  PG)
634
Inferno 1999,  R)
635
Phenomena (Creepers) 1984,  R)
636
Two Evil Eyes 1990,  R)
637
Non ho sonno (Sleepless) 2001,  R)
638
La Terza Madre (Mother of Tears: The Third Mother) 2007,  R)
639
Opera 1987,  R)
640
Cat O'Nine Tails 1971,  R)
641
Four Flies on Grey Velvet (4 mosche di velluto grigio) 1971,  PG)
642
Suspiria 1977,  R)
643
House of Wax 1953,  Unrated)
644
None Shall Escape 1944,  Unrated)
645
Pitfall 1948,  Unrated)
646
The Stranger Wore a Gun 1953,  Unrated)
647
Man in the Saddle 1951,  Unrated)
648
Play Dirty 1969,  PG)
649
Crime Wave (The City is Dark) 1954,  Unrated)
650
Day of the Outlaw 1956,  Unrated)
651
The Indian Fighter 1955,  Unrated)
652
Springfield Rifle 1952,  Unrated)
653
Bye Bye Birdie 1963,  G)
654
Show Boat 1951,  Unrated)
655
Viva Las Vegas 1964,  PG)
656
Scaramouche 1923,  Unrated)
657
The Eddy Duchin Story 1956,  Unrated)
658
Half a Sixpence 1967,  Unrated)
659
Pepe 1960,  Unrated)
660
The Red Danube 1949,  Unrated)
661
Bathing Beauty 1944,  Unrated)
662
Rafter Romance 1933,  Unrated)
663
The Harvey Girls 1946,  Unrated)
664
Kiss Me Kate 1953,  Unrated)
665
Pal Joey 1957,  Unrated)
666
The Three Musketeers 1948,  Unrated)
667
The Great St. Trinian's Train Robbery 1966,  Unrated)
668
Thousands Cheer 1943,  Unrated)
669
Heart of the West 1937,  Unrated)
670
The Three Musketeers 1921,  Unrated)
671
Buck and the Preacher 1972,  PG)
672
It Happened One Night 1934,  Unrated)
673
Lost Horizon 1937,  Unrated)
674
Platinum Blonde 1931,  Unrated)
675
Riding High 1950,  Unrated)
676
Broadway Bill (Strictly Confidential) 2006,  Unrated)
677
Lady for a Day 1933,  Unrated)
678
American Madness 1934,  Unrated)
679
Pocketful of Miracles 1961,  Unrated)
680
You Can't Take It with You 1938,  Unrated)
681
State of the Union (The World and His Wife) 1948,  Unrated)
682
Les Visiteurs du Soir (The Devil's Envoys) 1942,  Unrated)
683
Les Enfants du Paradis (Children of Paradise) 1945,  PG)
684
Gates of the Night (Les Portes de la nuit) 1946,  Unrated)
685
Hotel du Nord 1940,  Unrated)
686
Le Quai des Brumes (Port of Shadows) 1939,  Unrated)
687
Le Jour se lève (Daybreak) 1939,  Unrated)
688
Les Vampires 1915,  Unrated)
689
Cadaveri eccellenti (The Context) (Illustrious Corpses) 1976,  R)
690
Monster of Venice 2005,  Unrated)
691
Il Vedovo 1961,  Unrated)
692
Revolver 1973,  G)
693
Corri, uomo, corri (Run, Man, Run) 1968,  Unrated)
694
Faccia a faccia (Face to Face) 1967,  Unrated)
695
La Resa dei conti (The Big Gundown)(Account Rendered) 1966,  R)
696
The Earth (La Terra) 2006,  Unrated)
697
Jabberwocky 1977,  PG)
698
The Adventures of Baron Munchausen 1989,  PG)
699
Tideland 2005,  R)
700
The Fisher King 1991,  R)
701
Lost in La Mancha 2002,  R)
702
Time Bandits 1981,  PG)
703
Brazil 1985,  R)
704
The Big Lebowski 1998,  R)
705
Scaramouche 1923,  Unrated)
706
The Four Horsemen of the Apocalypse ,  Unrated)
707
Blithe Spirit 1945,  Unrated)
708
Unfaithfully Yours 1948,  Unrated)
709
The Reluctant Debutante 1958,  Unrated)
710
The Citadel 1938,  Unrated)
711
My Fair Lady 1964,  G)
712
Cliffhanger 1993,  R)
713
We Live Again 1934,  Unrated)
714
Blood and Sand 1941,  Unrated)
715
The Mark of Zorro (1940) ,  Unrated)
716
High, Wide and Handsome 1937,  Unrated)
717
Faust 1926,  Unrated)
718
The Plainsman 1937,  Unrated)
719
The Gay Desperado 1936,  Unrated)
720
City Girl 1930,  Unrated)
721
L' Argent (Jazz-Bank) 1929,  Unrated)
722
The Affairs of Anatol 1921,  Unrated)
723
Sunrise: A Song of Two Humans 1927,  Unrated)
724
Male and Female 1919,  Unrated)
725
The Mark of Zorro 1940,  Unrated)
726
The Cheat 1915,  Unrated)
727
Queen Christina 1933,  Unrated)
728
Tabu: A Story of the South Seas 1931,  Unrated)
729
The Ten Commandments 1956,  G)
730
Love Me Tonight 1932,  Unrated)
731
Nosferatu, a Symphony of Horror (Nosferatu, eine Symphonie des Grauens) (Nosferatu the Vampire) 1922,  Unrated)
732
Reap the Wild Wind 1942,  Unrated)
733
Becky Sharp 1935,  Unrated)
734
Herr Tartüff (Tartuffe) 1927,  Unrated)
735
Scanners 1981,  R)
736
Unconquered 1947,  Unrated)
737
City Streets 1931,  Unrated)
738
Der Letzte Mann (The Last Laugh) 1924,  PG)
739
The Ten Commandments 1923,  Unrated)
740
Applause 2009,  R)
741
Phantom 1922,  PG-13)
742
Napoléon 1927,  G)
743
The Sign of the Cross 1932,  Unrated)
744
La Chute de la Maison Usher (The Fall of the House of the Usher) 2011,  Unrated)
745
An American Romance 1944,  Unrated)
746
King of New York 1990,  R)
747
Lucrezia Borgia 1937,  Unrated)
748
Shivers (They Came from Within) (The Parasite Murders) 1975,  R)
749
Rabid 1977,  R)
750
Hairspray 1988,  PG)
751
Serial Mom 1994,  R)
752
A Dirty Shame 2004,  R)
753
Cry-Baby 1990,  PG-13)
754
Fort Apache 1948,  Unrated)
755
Il Sorpasso (The Easy Life) 1962,  PG)
756
Beggars of Life 1928,  Unrated)
757
The Happy Ending 1969,  PG)
758
The Catered Affair 1956,  Unrated)
759
Stage Door Canteen 1943,  Unrated)
760
Three Comrades 1938,  Unrated)
761
Street Angel (1928) 1928,  Unrated)
762
Lucky Star 1929,  Unrated)
763
Seventh Heaven (1927) 1927,  Unrated)
764
Desire (The Pearl Necklace) 1936,  Unrated)
765
A Farewell to Arms 1932,  Unrated)
766
Flirtation Walk 1934,  Unrated)
767
Man's Castle 1933,  Unrated)
768
The Mortal Storm 1940,  Unrated)
769
Virginia City 1940,  Unrated)
770
Charge of the Light Brigade 1936,  Unrated)
771
The Adventures of Robin Hood 1938,  PG)
772
Captain Blood 1935,  Unrated)
773
The Sea Hawk 1940,  Unrated)
774
Dodge City 1939,  Unrated)
775
The Private Lives of Elizabeth and Essex 1939,  Unrated)
776
Mystery of the Wax Museum 1933,  Unrated)
777
Doctor X 1932,  Unrated)
778
Gaslight 1944,  Unrated)
779
The Women 1939,  Unrated)
780
A Double Life 1947,  Unrated)
781
Two-Faced Woman 1941,  Unrated)
782
A Woman's Face 1941,  Unrated)
783
Gone With the Wind 1939,  G)
784
Shunpu den (Story of a Prostitute) 1965,  Unrated)
785
Tokyo Drifter 1966,  Unrated)
786
The Crowd 1928,  Unrated)
787
Man Without a Star 1955,  Unrated)
788
The Red House 1947,  Unrated)
789
Spencer's Mountain 1963,  Unrated)
790
A Summer Place 1959,  Unrated)
791
3:10 to Yuma 1957,  Unrated)
792
The Hanging Tree 1959,  Unrated)
793
Jubal 1956,  Unrated)
794
Broken Arrow 1950,  Unrated)
795
Sleuth 1972,  PG)
796
Julius Caesar 1953,  Unrated)
797
Suddenly, Last Summer 1960,  Unrated)
798
The Private Life of Sherlock Holmes 1970,  PG-13)
799
The Seven Year Itch 1955,  Unrated)
800
Irma La Douce 1963,  Unrated)
801
Sabrina 1954,  Unrated)
802
Love in the Afternoon 1957,  G)
803
One, Two, Three 1961,  Unrated)
804
Avanti! 1972,  R)
805
The Emperor Waltz 1948,  Unrated)
806
Fedora 1978,  PG)
807
The Major and the Minor 1942,  Unrated)
808
Kiss Me, Stupid 1964,  PG-13)
809
The Apartment 1960,  Unrated)
810
Adventures of Don Juan 1949,  Unrated)
811
The Untouchables 1987,  R)
812
Harriet Craig 1950,  Unrated)
813
Gold Diggers of 1933 1933,  Unrated)
814
The Tales of Hoffmann 2005,  Unrated)
815
Open Range 2003,  R)
816
The Postman 1997,  PG-13)
817
Dances With Wolves 1990,  PG-13)
818
JFK 1992,  R)
819
A Perfect World 1993,  PG-13)
820
Enemy of the State 1998,  R)
821
Patton 1970,  PG)
822
Petulia 1968,  R)
823
The Last Boy Scout 1991,  R)
824
Spy Game 2001,  R)
825
Déjà Vu 2006,  PG-13)
826
The Last Run 1971,  PG)
827
Fantastic Voyage 1966,  PG)
828
20,000 Leagues Under The Sea 1954,  G)
829
The Boston Strangler 1968,  R)
830
The Vikings 1958,  Unrated)
831
Soylent Green 1973,  PG)
832
Crossed Swords (The Prince and the Pauper) 1977,  PG)
833
Barabba (Barabbas) 1962,  Unrated)
834
Between Heaven and Hell 1956,  Unrated)
835
Three Days of the Condor 1975,  R)
836
They Shoot Horses, Don't They? 1969,  PG)
837
This Property Is Condemned 1966,  Unrated)
838
Castle Keep 1969,  R)
839
The Yakuza 1975,  R)
840
The Scalphunters 1968,  Unrated)
841
The Slender Thread 1965,  Unrated)
842
The Swimmer 1968,  PG)
843
Tootsie 1982,  PG)
844
The Way We Were 1973,  PG)
845
Cheech and Chong's Still Smokin' 1983,  R)
846
The French Connection 1971,  R)
847
Sorcerer 1977,  PG)
848
12 Angry Men 1997,  PG-13)
849
The Hunted 2003,  R)
850
To Live and Die in L.A. 1985,  R)
851
Muertos de risa (Dying of Laughter) 1999,  R)
852
Ride Lonesome 1959,  Unrated)
853
7 Men From Now (Seven Men from Now) 1956,  Unrated)
854
Comanche Station 1960,  Unrated)
855
Westbound 1959,  Unrated)
856
Buchanan Rides Alone (The Name's Buchanan) 1958,  Unrated)
857
Decision at Sundown 1957,  Unrated)
858
The Tall T 1957,  Unrated)
859
El Ángel Exterminador (The Exterminating Angel) 1962,  Unrated)
860
Tristana 1970,  PG)
861
Viridiana 1961,  R)
862
Death in the Garden (La Mort en ce jardin) 1956,  Unrated)
863
The Criminal Life of Archibaldo de la Cruz (Ensayo de un crimen)(Rehearsal for a Crime) 1955,  Unrated)
864
Un Chien Andalou (An Andalusian Dog) 1928,  Unrated)
865
Belle de jour 2002,  R)
866
Le Fantôme de la Liberté (The Phantom of Liberty) (The Specter of Freedom) 1974,  R)
867
The Discreet Charm Of The Bourgeoisie (Le Charme Discret de la Bourgeoisie) 1972,  PG)
868
L' Âge d'Or (Age of Gold) (The Golden Age) 1930,  Unrated)
869
Diary of a Chambermaid (Le Journal d'une femme de chambre) 1964,  Unrated)
870
That Obscure Object of Desire 1977,  R)
871
El (This Strange Passion) (Torments) 1953,  Unrated)
872
X2: X-Men United 2003,  PG-13)
873
Heaven's Gate 1980,  R)
874
The Usual Suspects 1995,  R)
875
X-Men 2000,  PG-13)
876
Year of the Dragon 1985,  PG)
877
Thunderbolt and Lightfoot 1974,  R)
878
Desperate Hours 1990,  R)
879
The Deer Hunter 1978,  R)
880
Green Snake 1993,  Unrated)
881
Dao (The Blade) 1995,  Unrated)
882
Shu shan zheng zhuan (The Legend of Zu) (Zu Warriors) 2001,  PG-13)
883
Once Upon a Time in China 1991,  R)
884
Once Upon a Time in China 2 1992,  R)
885
Chat gim (The Seven Swords) 2005,  R)
886
Die bian (The Butterfly Murders) 1979,  Unrated)
887
The Man Who Shot Liberty Valance 1962,  Unrated)
888
The Quiet Man 1952,  Unrated)
889
The Searchers 1956,  Unrated)
890
Two Rode Together 1961,  G)
891
My Darling Clementine 1946,  G)
892
The Hurricane 1937,  Unrated)
893
Drums Along the Mohawk 1939,  Unrated)
894
7 Women (Seven Women) 1966,  Unrated)
895
Cheyenne Autumn 1964,  Unrated)
896
Rio Grande 1950,  Unrated)
897
Stagecoach 1939,  Unrated)
898
The Horse Soldiers 1959,  Unrated)
899
Sherlock Jr. 1924,  Unrated)
900
Seven Chances 1925,  Unrated)
901
The Three Ages 1923,  Unrated)
902
The Cameraman 1928,  Unrated)
903
Go West 1925,  Unrated)
904
Hour of the Gun 1967,  Unrated)
905
Bad Day at Black Rock 1955,  Unrated)
906
The Duellists 1977,  PG)
907
Alien 1979,  R)
908
American Gangster 2007,  R)
909
Alien3 1992,  R)
910
Zodiac 2007,  R)
911
The Sugarland Express 1974,  PG)
912
The Lost World - Jurassic Park 1997,  PG-13)
913
Munich 2005,  R)
914
Jurassic Park 1993,  PG-13)
915
Minority Report 2002,  PG-13)
916
The Terminal 2004,  PG-13)
917
Seven Years Bad Luck 1920,  Unrated)
918
There's No Tomorrow (Sans Lendemain) 1939,  Unrated)
919
La Signora di Tutti 1934,  Unrated)
920
Gulliver's Travel 2002,  Unrated)
921
The Nun's Story 1959,  Unrated)
922
Act of Violence 1949,  Unrated)
923
The Seventh Cross 1944,  Unrated)
924
The Search 1948,  Unrated)
925
On the Beach 1959,  Unrated)
926
The Pride and the Passion 1957,  Unrated)
927
Inherit the Wind 1960,  PG)
928
The Secret of Santa Vittoria 1969,  PG)
929
The Defiant Ones 1958,  Unrated)
930
It's a Mad, Mad, Mad, Mad World 1963,  G)
931
Ship of Fools 1965,  Unrated)
932
Judgment at Nuremberg 1961,  Unrated)
933
Guess Who's Coming to Dinner 1967,  Unrated)
934
Cent mille dollars au soleil (Greed in the Sun) 1964,  Unrated)
935
Mélodie en Sous-Sol (Any Number Can Win) (Big Grab) (The Big Snatch) 1963,  Unrated)
936
The Sicilian Clan 1970,  PG)
937
I Comme Icare 1979,  Unrated)
938
La Strada (The Road) 1954,  PG)
939
The Black Swan 1942,  Unrated)
940
Requiem for a Heavyweight 1962,  Unrated)
941
The Buccaneer 1958,  Unrated)
942
RoboCop 1987,  R)
943
Soldaat van Oranje (Soldier of Orange) (Survival Run) 1978,  R)
944
Black Book (Zwartboek) 2007,  R)
945
Flesh & Blood (Flesh+Blood) (The Rose and the Sword) 1985,  R)
946
The Wreck of the Mary Deare 1959,  Unrated)
947
Around the World in 80 Days 1956,  G)
948
The Quiller Memorandum 1966,  Unrated)
949
Planet of the Apes 1968,  G)
950
The Warlord 1965,  Unrated)
951
The Boys from Brazil 1978,  R)
952
The Hindenburg 1975,  PG)
953
Anatomy of a Murder 1959,  G)
954
Movie Movie 1978,  PG)
955
The Osterman Weekend 1983,  R)
956
Ride the High Country 1962,  Unrated)
957
The Ballad of Cable Hogue 1970,  R)
958
The Killer Elite 1975,  PG)
959
Bring Me the Head of Alfredo Garcia 1974,  R)
960
Straw Dogs 1971,  R)
961
Convoy 1978,  PG)
962
Pat Garrett & Billy the Kid 1973,  R)
963
The Wild Bunch 1969,  R)
964
Cross of Iron 1976,  R)
965
The Getaway 1972,  R)
966
Vera Cruz 1954,  Unrated)
967
The Longest Yard 1974,  R)
968
Apache 1954,  Unrated)
969
Kiss Me Deadly 1955,  Unrated)
970
Attack 1956,  Unrated)
971
Too Late the Hero 1970,  PG)
972
...All the Marbles ,  Unrated)
973
Twilight's Last Gleaming 1977,  R)
974
Emperor of the North Pole (Emperor of the North) 1973,  PG)
975
The Last Sunset 1961,  Unrated)
976
What Ever Happened to Baby Jane? 1960,  Unrated)
977
The Flight of the Phoenix 1965,  Unrated)
978
4 for Texas 1963,  Unrated)
979
Hustle 1975,  R)
980
Ulzana's Raid 1972,  R)
981
Ten Seconds to Hell (The Phoenix) 1959,  Unrated)
982
Autumn Leaves 1956,  Unrated)
983
The Dirty Dozen 1967,  Unrated)
984
The Choirboys 1977,  R)
985
Casablanca 1942,  PG)
986
The Comancheros 1961,  Unrated)
987
Mildred Pierce 1945,  Unrated)
988
The Egyptian 1954,  Unrated)
989
The Big Sky 1952,  Unrated)
990
Ball of Fire 1941,  Unrated)
991
Scarface 1932,  PG)
992
Hatari! 1962,  G)
993
Rio Bravo 1959,  Unrated)
994
Red River 1948,  Unrated)
995
I Was a Male War Bride 1949,  Unrated)
996
El Dorado 1967,  Unrated)
997
Bringing Up Baby 1938,  Unrated)
998
To Have and Have Not 1944,  Unrated)
999
The Thing from Another World 1951,  Unrated)
1000
The Big Sleep 1946,  PG)
1001
A Song Is Born 1948,  Unrated)
1002
Monkey Business 1952,  PG)
1003
Rio Lobo 1970,  G)
1004
Only Angels Have Wings 1939,  Unrated)
1005
His Girl Friday 1940,  Unrated)
1006
Land of the Pharaohs 1955,  Unrated)
1007
The Barbary Coast 1935,  Unrated)
1008
Uccellacci e uccellini (Hawks and Sparrows) 1965,  Unrated)
1009
Sergeant York 1941,  Unrated)
1010
The Dawn Patrol (Flight Commander) 1930,  Unrated)
1011
I Racconti di Canterbury (The Canterbury Tales) 1971,  R)
1012
Il Decameron (The Decameron) 1970,  R)
1013
Il fiore delle mille e una notte (Flower of the Arabian Nights) (Arabian Nights) 1974,  NC-17)
1014
La Ricotta 1962,  PG)
1015
Höstsonaten (Autumn Sonata) 1978,  R)
1016
Viskningar och Rop (Cries and Whispers) 1972,  R)
1017
The Bells of St. Mary's 1945,  Unrated)
1018
Conan the Barbarian 1982,  R)
1019
The Seventh Seal ,  Unrated)
1020
Smiles Of A Summer Night 1955,  Unrated)
1021
It's Alive III: Island of the Alive 1987,  R)
1022
Bone 1972,  R)
1023
It Lives Again 1978,  R)
1024
Original Gangstas 1996,  R)
1025
Q 1982,  R)
1026
It's Alive 1974,  R)
1027
Hell Up In Harlem 1973,  R)
1028
A Return to Salem's Lot 1987,  R)
1029
Black Caesar 1973,  R)
1030
The Stuff 1985,  R)
1031
God Told Me To 1976,  R)
1032
The Ambulance 1990,  R)
1033
Wicked Stepmother 1989,  PG-13)
1034
Special Effects 1985,  R)
1035
Full Moon High 1982,  PG)
1036
The Reptile 1966,  Unrated)
1037
The Flesh and The Fiends 1960,  Unrated)
1038
The Scarlet Blade (The Crimson Blade) 1963,  Unrated)
1039
Shadow of the Cat 1961,  Unrated)
1040
The Mummy's Shroud 1967,  Unrated)
1041
The Plague of the Zombies 2012,  Unrated)
1042
Vanishing Point 1971,  R)
1043
The Next Man 1976,  R)
1044
Se sei vivo spara (Django Kill - If You Live, Shoot!) 1967,  Unrated)
1045
Cutter's Way 1981,  R)
1046
Born to Win (Addict) 1971,  R)
1047
Creator 1985,  R)
1048
Je l'ai été trois fois (I Did It Three Times) 1952,  Unrated)
1049
Napoléon 1955,  Unrated)
1050
Si Paris nous était conté (If Paris Were Told to Us) 1956,  Unrated)
1051
La Vie d'un honnête homme (The Virtuous Scoundrel) 1952,  Unrated)
1052
White Dog 1982,  PG)
1053
Park Row 1952,  Unrated)
1054
The Real Glory: Reconstructing 'The Big Red One' 2005,  PG)
1055
Forty Guns 1957,  Unrated)
1056
Shock Corridor 1963,  Unrated)
1057
The Steel Helmet 1951,  Unrated)
1058
I Shot Jesse James 1949,  Unrated)
1059
Merrill's Marauders 1962,  Unrated)
1060
The Crimson Kimono 1959,  Unrated)
1061
Verboten 1959,  Unrated)
1062
Run of the Arrow 1957,  Unrated)
1063
China Gate 1957,  PG)
1064
Fixed Bayonets 1951,  Unrated)
1065
House of Bamboo 1955,  Unrated)
1066
Shark 1970,  R)
1067
Pickup on South Street 1953,  Unrated)
1068
The Naked Kiss 1964,  Unrated)
1069
The Baron of Arizona 1950,  Unrated)
1070
Underworld U.S.A 1961,  Unrated)
1071
Odds Against Tomorrow 1959,  Unrated)
1072
Somebody Up There Likes Me 1956,  Unrated)
1073
The Set-Up 1949,  Unrated)
1074
The Body Snatcher 1945,  Unrated)
1075
The Curse of the Cat People 1944,  Unrated)
1076
I Want to Live! 1958,  Unrated)
1077
Star! 1968,  G)
1078
West Side Story 1961,  PG)
1079
The Andromeda Strain 1971,  G)
1080
The Day the Earth Stood Still 1951,  G)
1081
The Haunting 1963,  G)
1082
Run Silent, Run Deep 1958,  Unrated)
1083
Helen of Troy 1955,  PG)
1084
Tribute to a Bad Man 1956,  Unrated)
1085
The House on Telegraph Hill 1951,  Unrated)
1086
The Sand Pebbles 1966,  PG-13)
1087
Star Trek: The Motion Picture 1979,  G)
1088
The Sound of Music 1965,  G)
1089
Audrey Rose 1977,  PG)
1090
The Tin Star 1957,  Unrated)
1091
Man of the West 1958,  Unrated)
1092
Reign of Terror 1955,  Unrated)
1093
The Man From Laramie 1955,  Unrated)
1094
The Far Country 1955,  Unrated)
1095
The Last Frontier 1955,  Unrated)
1096
Railroaded 1947,  Unrated)
1097
Raw Deal 1948,  Unrated)
1098
T-Men 1947,  Unrated)
1099
Cimarron 1960,  Unrated)
1100
The Tall Target 1951,  Unrated)
1101
Border Incident 1949,  Unrated)
1102
The Heroes of Telemark 1965,  R)
1103
Winchester '73 1950,  Unrated)
1104
The Fall of the Roman Empire 1964,  Unrated)
1105
The Glenn Miller Story 1954,  G)
1106
Bend Of The River 1952,  Unrated)
1107
Strategic Air Command 1955,  Unrated)
1108
The Naked Spur 1953,  Unrated)
1109
Desperate 1947,  Unrated)
1110
To Kill A Mockingbird 1962,  Unrated)
1111
Inside Daisy Clover 1965,  Unrated)
1112
Come September 1961,  Unrated)
1113
Baby the Rain Must Fall 1965,  Unrated)
1114
Love with the Proper Stranger 1963,  Unrated)
1115
The Spiral Road 1962,  Unrated)
1116
The Other 1972,  PG)
1117
Island In The Sky 1953,  Unrated)
1118
The Public Enemy 1931,  Unrated)
1119
Roxie Hart 1942,  Unrated)
1120
Buffalo Bill 1944,  PG)
1121
A Star Is Born 1937,  PG)
1122
The High and the Mighty 1954,  Unrated)
1123
Battleground 1949,  Unrated)
1124
Wings 1927,  PG-13)
1125
Track of the Cat 1954,  Unrated)
1126
Westward the Women 1951,  Unrated)
1127
Yellow Sky 1948,  Unrated)
1128
Beau Geste 1939,  Unrated)
1129
The Call of the Wild 1935,  Unrated)
1130
The Gypsy Moths 1969,  R)
1131
Seconds 1966,  R)
1132
The French Connection II 1975,  R)
1133
The Train 1965,  Unrated)
1134
The Manchurian Candidate 1962,  PG-13)
1135
Seven Days in May 1964,  Unrated)
1136
Birdman of Alcatraz 1962,  Unrated)
1137
Grand Prix 1966,  Unrated)
1138
Black Sunday 1977,  R)
1139
The Holcroft Covenant 1985,  R)
1140
Where the Sidewalk Ends 1950,  Unrated)
1141
Porgy and Bess 1959,  Unrated)
1142
River of No Return 1954,  Unrated)
1143
Laura 1944,  Unrated)
1144
The Cardinal 1963,  Unrated)
1145
In Harm's Way 1965,  Unrated)
1146
Advise and Consent 1962,  Unrated)
1147
Bunny Lake Is Missing 1965,  Unrated)
1148
Flight to Fury 1966,  Unrated)
1149
Amore, piombo e furore (Gunfire)(China 9, Liberty 37) (Love, Bullets and Frenzy) 1978,  R)
1150
Ride in the Whirlwind 1965,  G)
1151
Two-Lane Blacktop 1971,  R)
1152
Back Door to Hell 1964,  R)
1153
The Terror (The Haunting) (The Castle of Terror) 1963,  R)
1154
The Shooting 1967,  PG-13)
1155
The Paleface 1948,  Unrated)
1156
The Razor's Edge 1984,  PG-13)
1157
Inserts 1975,  NC-17)
1158
The Whoopee Boys 1986,  R)
1159
The Ghost Breakers 1940,  Unrated)
1160
Casanova's Big Night 1954,  Unrated)
1161
Fancy Pants 1950,  G)
1162
The Princess and the Pirate 1944,  Unrated)
1163
The Lemon Drop Kid 1951,  Unrated)
1164
The Great Lover 1949,  Unrated)
1165
Son of Paleface 1952,  Unrated)
1166
Seven Little Foys 1955,  Unrated)
1167
The Private Navy of Sgt. O'Farrell 1968,  G)
1168
The Facts of Life 1960,  Unrated)
1169
The Big Broadcast of 1938 1937,  Unrated)
1170
The Iron Petticoat 1956,  Unrated)
1171
Road to Utopia 1946,  Unrated)
1172
Road to Morocco 1942,  Unrated)
1173
Road to Zanzibar 1941,  Unrated)
1174
College Swing 1938,  Unrated)
1175
The Road to Hong Kong 1962,  Unrated)
1176
My Favorite Brunette 1947,  Unrated)
1177
I'll Take Sweden 1965,  Unrated)
1178
The Cat and the Canary 1939,  Unrated)
1179
Road to Singapore 1940,  Unrated)
1180
Road to Rio 1947,  Unrated)
1181
Road to Bali 1953,  G)
1182
Safety Last! 1923,  Unrated)
1183
Harold Lloyd Collection II 2005,  Unrated)
1184
Dr. Jack (Doctor Jack) 1922,  Unrated)
1185
Speedy 1928,  Unrated)
1186
The Freshman (College Days) 1925,  Unrated)
1187
Never Weaken 1921,  Unrated)
1188
The Kid Brother 1927,  Unrated)
1189
Cockfighter (Born to Kill) 1974,  R)
1190
Meet The Fockers 2004,  PG-13)
1191
Meet the Parents 2000,  PG-13)
1192
Night at the Museum 2006,  PG)
1193
Sleuth 2007,  R)
1194
As You Like It 2007,  PG)
1195
Lon Chaney: A Thousand Faces 2000,  Unrated)
1196
Pinocchio 1940,  G)
1197
The Reluctant Dragon (A Day at Disneys) (Behind the Scenes at Walt Disney Studio) 1941,  Unrated)
1198
The Nightmare Before Christmas 1993,  PG)
1199
Peter Pan 1953,  G)
1200
Duck Soup 1933,  Unrated)
1201
A Fistful of Dynamite (Duck, You Sucker) (Giù la testa) 1972,  PG)
1202
Johnny Got His Gun 1971,  PG)
1203
The Great American Chase (The Bugs Bunny/Road Runner Movie) 1979,  Unrated)
1204
Chuck Jones - Extremes and In-Betweens, a Life in Animation 2000,  Unrated)
1205
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull 2008,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments