My Favorite Movies
RATE the "CHURRIMOVIE"! hahahah... XD
| constantine7777's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Bioshock 2012, Unrated) |
|
| 2 |
Let the Right One In 2008, R) |
|
| 3 |
Ben X 2007, Unrated) |
|
| 4 |
Christiane F. - Wir Kinder vom Bahnhof Zoo 1982, R) |
|
| 5 |
Eden Lake 2008, R) |
|
| 6 |
The Midnight Meat Train 2008, R) |
|
| 7 |
JCVD (Van Dammage) 2008, R) |
|
| 8 |
Martyrs 2008, R) |
|
| 9 |
The Children 2008, R) |
|
| 10 |
Trick 'r Treat 2006, R) |
|
| 11 |
The Cottage 2008, R) |
|
| 12 |
Gran Torino 2008, R) |
|
| 13 |
District 9 2009, R) |
|
| 14 |
Saw 2004, R) |
|
| 15 |
Saw III 2006, R) |
|
| 16 |
The Godfather, Part II 1974, R) |
|
| 17 |
Misery 1990, R) |
|
| 18 |
The Mist 2007, R) |
|
| 19 |
The Shawshank Redemption 1994, R) |
|
| 20 |
Stephen King's It 1990, Unrated) |
|
| 21 |
Terminator 2: Judgment Day 1991, R) |
|
| 22 |
The Dark Knight 2008, PG-13) |
|
| 23 |
Watchmen 2009, R) |
|
| 24 |
Public Enemies 2009, R) |
|
| 25 |
Orphan 2009, R) |
|
| 26 |
Drag Me to Hell 2009, PG-13) |
|
| 27 |
Moon 2009, R) |
|
| 28 |
The Truman Show 1998, PG) |
|
| 29 |
The Ring 2002, PG-13) |
|
| 30 |
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002, PG-13) |
|
| 31 |
American Beauty 1999, R) |
|
| 32 |
The Last House on the Left 2009, R) |
|
| 33 |
Pontypool 2008, PG) |
|
| 34 |
Cloverfield 2008, PG-13) |
|
| 35 |
Sin City 2005, R) |
|
| 36 |
Scream 1996, R) |
|
| 37 |
Scream 2 1997, R) |
|
| 38 |
The Hills Have Eyes 2006, R) |
|
| 39 |
Mirrors 2008, R) |
|
| 40 |
House on Haunted Hill 1999, R) |
|
| 41 |
The Happening 2008, R) |
|
| 42 |
Spider-Man 2002, PG-13) |
|
| 43 |
Spider-Man 2 2004, PG-13) |
|
| 44 |
Apocalypto 2006, R) |
|
| 45 |
The Faculty 1998, R) |
|
| 46 |
Stigmata 1999, R) |
|
| 47 |
The Sixth Sense 1999, PG-13) |
|
| 48 |
Jeepers Creepers 2001, R) |
|
| 49 |
Requiem for a Dream 2000, R) |
|
| 50 |
Phenomena (Creepers) 1984, R) |
|
| 51 |
The Devil's Advocate 1997, R) |
|
| 52 |
Forrest Gump 1994, PG-13) |
|
| 53 |
A Clockwork Orange 1971, R) |
|
| 54 |
Slither 2006, R) |
|
| 55 |
Shuttle 2008, R) |
|
| 56 |
The Grudge 2004, PG-13) |
|
| 57 |
Seven (Se7en) 1995, R) |
|
| 58 |
Citizen Kane 1941, PG) |
|
| 59 |
2001: A Space Odyssey 1968, G) |
|
| 60 |
Cast Away 2000, PG-13) |
|
| 61 |
Thirteen 2002, R) |
|
| 62 |
The Curious Case of Benjamin Button 2008, PG-13) |
|
| 63 |
Knowing 2009, PG-13) |
|
| 64 |
The Machinist 2003, R) |
|
| 65 |
Doubt 2008, PG-13) |
|
| 66 |
Stir of Echoes 1999, R) |
|
| 67 |
The Butterfly Effect 2004, R) |
|
| 68 |
fear dot com (FeardotCom) 2002, R) |
|
| 69 |
Urban Legend 1998, R) |
|
| 70 |
I Know What You Did Last Summer 1997, R) |
|
| 71 |
The Matrix 1999, R) |
|
| 72 |
The Matrix Revolutions 2003, R) |
|
| 73 |
The Wrestler 2008, R) |
|
| 74 |
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006, PG-13) |
|
| 75 |
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007, PG-13) |
|
| 76 |
Antichrist 2009, Unrated) |
|
| 77 |
Inside (À l'intérieur) 2007, R) |
|
| 78 |
Dawn of the Dead 2004, R) |
|
| 79 |
Lady in the Water 2006, PG-13) |
|
| 80 |
Coraline 2009, PG) |
|
| 81 |
I Am Legend 2007, PG-13) |
|
| 82 |
Iron Man 2008, PG-13) |
|
| 83 |
The Passion of the Christ 2004, R) |
|
| 84 |
Ghostbusters 1984, PG) |
|
| 85 |
Unbreakable 2000, PG-13) |
|
| 86 |
Gamer 2009, R) |
|
| 87 |
The Exorcist 1973, R) |
|
| 88 |
Rosemary's Baby 1968, R) |
|
| 89 |
What Dreams May Come 1998, PG-13) |
|
| 90 |
Transformers 2007, PG-13) |
|
| 91 |
Transformers: Revenge of the Fallen 2009, PG-13) |
|
| 92 |
Teeth 2007, R) |
|
| 93 |
The Dark Hours (Head Games) 2005, R) |
|
| 94 |
Dumb and Dumber 1997, PG-13) |
|
| 95 |
Crank 2: High Voltage 2009, R) |
|
| 96 |
Fast & Furious 2009, PG-13) |
|
| 97 |
Final Destination 2000, R) |
|
| 98 |
Final Destination 2 2003, R) |
|
| 99 |
American Pie 2 2001, R) |
|
| 100 |
American Wedding 2003, R) |
|
| 101 |
Sweet November 2001, PG-13) |
|
| 102 |
K-PAX 2001, PG-13) |
|
| 103 |
Hard Candy 2005, R) |
|
| 104 |
Red Eye 2005, PG-13) |
|
| 105 |
1408 2007, PG-13) |
|
| 106 |
Fight Club 1999, R) |
|
| 107 |
Sunshine 2007, R) |
|
| 108 |
300 2007, R) |
|
| 109 |
The Broken 2008, R) |
|
| 110 |
Splinter 2008, R) |
|
| 111 |
Parasomnia 2008, R) |
|
| 112 |
Cry Wolf 2005, PG-13) |
|
| 113 |
Ginger Snaps 2000, R) |
|
| 114 |
Funny Games 1998, Unrated) |
|
| 115 |
Spiral 2007, PG-13) |
|
| 116 |
Requiem 2006, Unrated) |
|
| 117 |
Franklyn 2008, R) |
|
| 118 |
The Girl Next Door 2007, R) |
|
| 119 |
Oldboy 2004, R) |
|
| 120 |
Audition (Ôdishon) 1999, R) |
|
| 121 |
Death of a Ghost Hunter 2007, Unrated) |
|
| 122 |
Feast 2006, R) |
|
| 123 |
Dead Alive (Braindead) 1992, R) |
|
| 124 |
Ax 'Em 2000, Unrated) |
|
| 125 |
Resident Evil - Apocalypse 2004, R) |
|
| 126 |
The Evil Dead 1981, R) |
|
| 127 |
Evil Dead 2 1987, R) |
|
| 128 |
Jumanji 1995, PG) |
|
| 129 |
Total Recall 1990, R) |
|
| 130 |
Judge Dredd 1995, R) |
|
| 131 |
A.I. Artificial Intelligence 2001, PG-13) |
|
| 132 |
Rambo (Rambo IV) 2008, R) |
|
| 133 |
The Usual Suspects 1995, R) |
|
| 134 |
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street 2007, R) |
|
| 135 |
Janghwa, Hongryeon (A Tale of Two Sisters) 2003, R) |
|
| 136 |
Severance 2006, R) |
|
| 137 |
Shaun of the Dead 2004, R) |
|
| 138 |
Twelve Monkeys (12 Monkeys) 1995, R) |
|
| 139 |
The Frighteners 1996, R) |
|
| 140 |
Donnie Darko 2001, R) |
|
| 141 |
Back to the Future 1985, PG) |
|
| 142 |
The Goonies 1985, PG) |
|
| 143 |
The Elephant Man 1980, PG) |
|
| 144 |
Young Sherlock Holmes 1985, PG-13) |
|
| 145 |
Clash of the Titans 1981, PG) |
|
| 146 |
Masters of the Universe 1987, PG) |
|
| 147 |
Little Monsters 1989, PG) |
|
| 148 |
Labyrinth 1986, PG) |
|
| 149 |
Hook 1991, PG) |
|
| 150 |
Mannequin 1987, PG) |
|
| 151 |
Akira 1988, R) |
|
| 152 |
Last Action Hero 1993, PG-13) |
|
| 153 |
Legend 1986, PG) |
|
| 154 |
One Flew Over the Cuckoo's Nest 1975, R) |
|
| 155 |
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.) 1966, R) |
|
| 156 |
Basket Case 1982, R) |
|
| 157 |
Black Sheep 2006, R) |
|
| 158 |
The Fly 1986, R) |
|
| 159 |
High Tension (Switchblade Romance) 2003, R) |
|
| 160 |
Calvaire (The Ordeal) 2004, Unrated) |
|
| 161 |
Doomsday 2008, R) |
|
| 162 |
Doghouse 2009, Unrated) |
|
| 163 |
The Horsemen 2009, R) |
|
| 164 |
The Ruins 2008, R) |
|
| 165 |
Evil Toons 1992, R) |
|
| 166 |
Sleepy Hollow 1999, R) |
|
| 167 |
Gremlins 1984, PG) |
|
| 168 |
Gremlins 2: The New Batch 1990, PG-13) |
|
| 169 |
Starship Troopers 1997, R) |
|
| 170 |
Casper 1995, PG) |
|
| 171 |
Die Hard 1988, R) |
|
| 172 |
Live Free or Die Hard 2007, PG-13) |
|
| 173 |
Memento 2000, R) |
|
| 174 |
Dead Man's Shoes 2004, Unrated) |
|
| 175 |
Sleuth 2007, R) |
|
| 176 |
The Shining 1980, R) |
|
| 177 |
Identity 2003, R) |
|
| 178 |
Vacancy 2007, R) |
|
| 179 |
The Strangers 2008, R) |
|
| 180 |
Taxi Driver 1976, R) |
|
| 181 |
Killjoy 2000, R) |
|
| 182 |
Dead Silence 2006, R) |
|
| 183 |
Death Sentence 2007, R) |
|
| 184 |
Grace 2009, R) |
|
| 185 |
Infestation 2008, R) |
|
| 186 |
Pandorum 2009, R) |
|
| 187 |
Creepozoids 1987, R) |
|
| 188 |
Creep 2004, R) |
|
| 189 |
Carriers 2009, PG-13) |
|
| 190 |
Star Trek 2009, PG-13) |
|
| 191 |
In Bruges 2008, R) |
|
| 192 |
Taken 2008, PG-13) |
|
| 193 |
Notes on a Scandal 2006, R) |
|
| 194 |
WALL-E 2008, G) |
|
| 195 |
Ratatouille 2007, G) |
|
| 196 |
The Blair Witch Project 1999, R) |
|
| 197 |
Paranormal Activity 2007, R) |
|
| 198 |
The House of the Devil 2009, R) |
|
| 199 |
Bakjwi (Thirst) 2009, R) |
|
| 200 |
Dragonball Evolution 2009, PG) |





































































































































































































