My Favorite Movies


  conbon27's Rating My Rating
1
The Godfather, Part II 1974,  R)
The Godfather, Part II
Must see.Fantastic.
2
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
Star Wars: Episode IV - A New Hope
Must see.
3
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back
Must see
4
The Godfather 1972,  R)
The Godfather
Must see
5
Grosse Pointe Blank 1997,  R)
Grosse Pointe Blank
Must see.Killed the president of Paraguay ith a fork.
6
The Royal Tenenbaums 2002,  R)
The Royal Tenenbaums
Must see
7
L.A. Confidential 1997,  R)
L.A. Confidential
Must see
8
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Two Towers
Must see
9
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) 1981,  PG)
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark)
Must see
10
The Shawshank Redemption 1994,  R)
The Shawshank Redemption
Must see
11
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
12
Pulp Fiction 1994,  R)
Pulp Fiction
Must see.Royal with cheese.
13
Ferris Bueller's Day Off 1986,  PG)
Ferris Bueller's Day Off
Must see.Oh yeah.
14
Annie Hall 1977,  PG)
Annie Hall
Must see
15
Singin' in the Rain 1952,  G)
Singin' in the Rain
Do da do do do da do da da daa
16
Gladiator 2000,  R)
Gladiator
Should see, I think it wrks, better than Blade Runner.
17
Forrest Gump 1994,  PG-13)
Forrest Gump
Should see because life is like a box of chocolates.
18
The Departed 2006,  R)
The Departed
Must see. Scorsese's best since Goodfellas. Deserved everything it got.
19
Indiana Jones and the Last Crusade 1989,  PG-13)
Indiana Jones and the Last Crusade
JUNIOR!
20
Toy Story 1995,  G)
Toy Story
This is'nt flying, it's falling - with style.
21
Fargo 1996,  R)
Fargo
yeah
22
Citizen Kane 1941,  PG)
Citizen Kane
Should see, where it all crawled out from under.
23
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi
Despite the best efforts, still magnificent.
24
Airplane! 1980,  PG)
Airplane!
Should see and don't call me Surely.
25
Indiana Jones and the Temple of Doom 1984,  PG)
Indiana Jones and the Temple of Doom
Grows on you, plus anything goes in this classic romp.
26
South Park: Bigger, Longer and Uncut 1999,  R)
South Park: Bigger, Longer and Uncut
Don't blame me, blame Canada, classic and the best musical of modern times.
27
Groundhog Day 1993,  PG)
Groundhog Day
He never said thank you.
28
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
The beginning, inferior to its sequels.
29
Office Space 1999,  R)
Office Space
damn, it feels good to be a gangster.
30
The Matrix 1999,  R)
The Matrix
follow the white rabbit and you'll find how deep the rabbit hole goes.
31
GoodFellas 1990,  R)
GoodFellas
Excellent biopic of an ordinary extraordinary life.
32
Fight Club 1999,  R)
Fight Club
You know the first rule, so that's all you're getting
33
Toy Story 2 1999,  G)
Toy Story 2
We thought they couldn't do it, but we should've known to never doubt PIxar
34
Who Framed Roger Rabbit 1988,  PG)
Who Framed Roger Rabbit
The film isn't good, it's just drawn that way.
35
Shrek 2001,  PG)
Shrek
Fairytales on their head
36
Back to the Future 1985,  PG)
Back to the Future
Nostalgia at its very best.
37
Once Upon a Time in America 1984,  R)
Once Upon a Time in America
james woods just shines and the film is beautiful in very ugly ways.
38
JFK 1992,  R)
JFK
Should see, completely incorrect but damn compelling, fantastic ensemble cast too.
39
Schindler's List 1993,  R)
Schindler's List
Liam Niesen was robbed of an oscar, well done Steven.
40
Bowling for Columbine 2002,  R)
Bowling for Columbine
Should see, his best documentary and hilariously depressing.
41
The Fifth Element 1997,  PG-13)
The Fifth Element
brilliant, has survived well.
42
Finding Nemo 2003,  G)
Finding Nemo
They did it again and will do it again, and again, and again.
43
Saving Private Ryan 1998,  R)
Saving Private Ryan
Everything works in this film, Spielberg proving himself as the best of his generation, again.
44
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004,  R)
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind
Did you ever want to forget?
A great study and fun visual watch.
45
Miller's Crossing 1990,  R)
Miller's Crossing
Absolutely stunning in its cinematography, the Coen's construct a simple, yet inthralling story, backed up by performances to match any other.
46
Donnie Darko 2001,  R)
Donnie Darko
Surprisingly good.
47
10 Things I Hate About You 1999,  PG-13)
10 Things I Hate About You
Shakespeare re-imagined and at top form, shame about Ledger.
48
Wayne's World 2 1993,  PG-13)
Wayne's World 2
Party time, excellent
49
Cidade de Deus (City of God) 2002,  R)
Cidade de Deus (City of God)
Brazil: if you don't know about it, watch this.
50
Field of Dreams 1989,  PG)
Field of Dreams
If you build it, he will come.

American cinema at its finest, the performances, the settings, the directing and most importantly, the storytelling.
51
Meet the Parents 2000,  PG-13)
Meet the Parents
Very funny, De Niro proves that he can do comedy just as well as anything else, brilliantly.
52
Shaun of the Dead 2004,  R)
Shaun of the Dead
The way comedy is going, it's not a bad road either, funny and watchable
53
Master and Commander: The Far Side of the World 2003,  PG-13)
Master and Commander: The Far Side of the World
Peter Weir needs to work more, Crowe shines as those Bethany, didn't think that it could be done, but it is.
54
Die Hard 2 (Die Hard 2: Die Harder) 1990,  R)
Die Hard 2 (Die Hard 2: Die Harder)
Modern action starts here.
55
O Brother, Where Art Thou? 2000,  PG-13)
O Brother, Where Art Thou?
Coens doing what they do best, everything.
56
Back to the Future Part II 1989,  PG)
Back to the Future Part II
Back to the future, but back to the past too, confused?
Doesn't matter, enjoyable film
57
Napoleon Dynamite 2004,  PG)
Napoleon Dynamite
vote for pedro
58
Chaplin 1992,  PG-13)
Chaplin
Al Pacino, after being robed on many occasions himself, decides to repay the favour by robing Downey Jr. in his best performance, nothing much else wrong in this either.
59
Airplane 2 - The Sequel 1982,  PG)
Airplane 2 - The Sequel
Hey it was coming.
60
Witness 1985,  R)
Witness
Peter Weir doesn't know much about History, but dammit, he knows how to make a subtle master class in film making.
61
The Muppet Christmas Carol 1992,  G)
The Muppet Christmas Carol
Best adaptation outside of the den
62
Ray 2004,  PG-13)
Ray
good performance, well worked and the soundtrack is steaming
63
Monsters, Inc. 2001,  G)
Monsters, Inc.
Pixar, need I say more?
64
Catch Me If You Can 2002,  PG-13)
Catch Me If You Can
Spielberg, Hanks and Di Caprico, what more do you want?
65
Goldfinger 1964,  PG)
Goldfinger
Bond, James Bond
66
Minority Report 2002,  PG-13)
Minority Report
interesting and Spielberg, it works.
67
Remember the Titans 2000,  PG)
Remember the Titans
Do you? If you don't, you will.
68
Platoon 1986,  R)
Platoon
A soldier's tale and Sheen's first and finest performance.
69
Casablanca 1942,  PG)
Casablanca
The start of a beautiful friendship.
70
Raging Bull 1980,  R)
Raging Bull
De Niro laid bare, at his brutal best.
71
Die Hard 3: With a Vengeance 1995,  R)
Die Hard 3: With a Vengeance
Funny and exciting, turn Die Hard into a buddy movie, if only Sam Jackson could be in every film.
72
Beavis and Butt-Head Do America 1996,  PG-13)
Beavis and Butt-Head Do America
huh heh heh heh
73
Die Hard 1988,  R)
74
Kelly's Heroes 1970,  PG)
Kelly's Heroes
Why don't you knock it off with them negative waves?
75
Speed 1994,  R)
Speed
The bus that couldn't slow down about covers it.
76
Under Siege 2: Dark Territory 1995,  R)
Under Siege 2: Dark Territory
die hard on a train
77
Under Siege 1992,  R)
Under Siege
die hard on a boat
78
Back to the Future Part III 1990,  PG)
Back to the Future Part III
Wild west sci-fi, what's not to like?
79
Austin Powers: International Man of Mystery 1997,  PG-13)
80
Apocalypse Now 1979,  R)
Apocalypse Now
mammoth, astonishing, epic, everything a film should be and more, just talk to Lance.
81
R2-D2: Beneath the Dome 2001,  Unrated)
82
Close Encounters of the Third Kind 1977,  PG)
Close Encounters of the Third Kind
Theme tune deserves the watch alone.
83
Hook 1991,  PG)
Hook
It's Spielberg, Williams and Hoffman, got milk?
84
The Terminal 2004,  PG-13)
The Terminal
You can watch anything with Tom Hanks, made even better by Spielberg and Tucci.
85
Romeo + Juliet 1996,  PG-13)
Romeo + Juliet
Good soundtrack.
86
Clerks 1994,  R)
Clerks
what about the innocent sub-contractors?
87
Lost In Translation 2003,  R)
88
Ghostbusters 1984,  PG)
Ghostbusters
Who you going to call?
89
Terminator 2: Judgment Day 1991,  R)
Terminator 2: Judgment Day
Better film than original.
90
Gangs of New York 2002,  R)
Gangs of New York
I liked it
91
Strictly Ballroom 1992,  PG)
Strictly Ballroom
Australian cinema had its humid best.
92
My Left Foot 1989,  R)
My Left Foot
"let Christy take it"
93
Hot Fuzz 2006,  R)
Hot Fuzz
Roger, brilliant, comedy of the future has arrived.
94
The Third Man 1949,  Unrated)
The Third Man
Orsan Wells, one of the best and this noir is too.
95
Cop Land 1997,  R)
Cop Land
Stallone CAN act, and very well.
96
Unforgiven 1992,  R)
Unforgiven
Contemplating brilliance, Eastwood is one of the finest ever, without ever seeming to be, quite an accomplishment.
97
The Outlaw Josey Wales 1976,  PG)
The Outlaw Josey Wales
Eastwood makes his bones.
98
Raising Arizona 1987,  PG-13)
Raising Arizona
Coens + comedy = funny
99
The Untouchables 1987,  R)
The Untouchables
Okay
100
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.) 1966,  R)
101
M*A*S*H (MASH) 1970,  PG)
M*A*S*H (MASH)
He's enlisted.
102
Hot Shots! Part Deux 1993,  PG-13)
Hot Shots! Part Deux
I loved you in Wall Street
103
A River Runs Through It 1992,  PG)
A River Runs Through It
Fantastic, Redford's best and most beautiful, truly startling.
104
Thumbsucker 2005,  R)
Thumbsucker
It works, fine little indie
105
Tadpole 2002,  PG-13)
Tadpole
Another fine little indie, the acting is exceptional and David Bowie is used to great effect.
106
Fahrenheit 9/11 2004,  R)
Fahrenheit 9/11
Very watchable.
107
Riding Giants 2004,  PG-13)
Riding Giants
Makes you care about surfing, no mean feat.
108
He Got Game 1998,  R)
He Got Game
Spike lee employs classical music, a decent cast and a good premise to paint a good joint.
109
Dogtown and Z-Boys 2001,  PG-13)
Dogtown and Z-Boys
Skating?
They did it.
110
Hot Shots! 1991,  PG-13)
Hot Shots!
Dead meat
111
Mars Attacks! 1996,  PG-13)
Mars Attacks!
Tim Burton has fun, and assembles a cast to rival JFK, Jack has fun too.
112
GoldenEye 1995,  PG-13)
GoldenEye
Bond is back and less stirred than ever
113
Dr. No 1962,  PG)
Dr. No
Where it started and it works, if Hitchcock did it it would have been a masterpiece.
114
Die Another Day 2002,  PG-13)
Die Another Day
Formula done well
115
You Only Live Twice 1967,  PG)
116
The Man Who Would Be King 1975,  PG)
117
The Fugitive 1993,  PG-13)
118
American History X 1998,  R)
American History X
Excellent appearances inside a troubling story.
119
The Right Stuff 1983,  PG)
The Right Stuff
Do you have it?
Probably not.
But they do.
120
Mary Poppins 1964,  G)
Mary Poppins
A spoon full of sugar is not needed in this classic.
121
Muppet Treasure Island 1996,  G)
Muppet Treasure Island
penguins!
122
Aqua Teen Hunger Force Colon Movie Film for Theatres 2007,  R)
Aqua Teen Hunger Force Colon Movie Film for Theatres
Yeah, lobby.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments