My Favorite Movies
| competitoray's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
The English Patient 1996, R) |
|
| 2 |
John Rabe 2008, Unrated) |
|
| 3 |
The Adventures of Tintin 2011, PG) |
|
| 4 |
La Battaglia di Algeri (The Battle of Algiers) 1966, Unrated) |
|
| 5 |
A Very Long Engagement 2004, R) |
|
| 6 |
Fruits de la passion, Les (Fruits of Passion) 1981, Unrated) |
|
| 7 |
Europa (Zentropa) 1991, R) |
|
| 8 |
Yun shui yao (The Knot) 1999, Unrated) |
|
| 9 |
The One Man Olympics 2008, Unrated) |
|
| 10 |
Kama Sutra: A Tale of Love 1996, R) |
|
| 11 |
Henry & June 1990, NC-17) |
|
| 12 |
Das Boot (The Boat) 1981, R) |
|
| 13 |
Enemy at the Gates 2001, R) |
|
| 14 |
Dark Blue World (Tmavomodrý svet) 2001, R) |
|
| 15 |
Tora! Tora! Tora! 1970, G) |
|
| 16 |
L.A. Confidential 1997, R) |
|
| 17 |
Schindler's List 1993, R) |
|
| 18 |
Les Femmes de l'Ombre (Female Agents) 2008, Unrated) |
|
| 19 |
Lord of War 2005, R) |
|
| 20 |
Swordfish 2001, R) |
|
| 21 |
Days of Glory (Indigenes) 2006, R)
The story is telling the ethnic background. If you are Arab hater, you will not like it. Especially if you are French colonial nationalistic minded. You still can not change the facts, which presented in this film. The Arabs did make their mark in history by helping the French colonial government fought in WWII. And they got the treatments of a "sand nigger" in return. |
|
| 22 |
Chicken Run 2000, G) |
|
| 23 |
Wallace and Gromit in 'A Matter of Loaf and Death' 2008, G) |
|
| 24 |
Mongol 2008, R) |
|
| 25 |
Full Metal Jacket 1987, R) |
|
| 26 |
Black Book (Zwartboek) 2007, R) |
|
| 27 |
Wallace and Gromit in the Wrong Trousers 1993, Unrated) |
|
| 28 |
A Grand Day Out With Wallace and Gromit 1992, Unrated) |
|
| 29 |
Wallace & Gromit: The Curse of the Were-Rabbit 2005, G) |
|
| 30 |
Platoon 1986, R) |





























