My Favorite Movies


  comedykid858's Rating My Rating
1
Reign Over Me 2007,  R)
Reign Over Me
I loved this movie. I have always been a Sandler fan and am now a Cheadle fan. I was very impressed with how believable Sandler was in this character. Don Cheadle was spectacular as well. See this. See it twice, it's at the cheapies.
2
Little Miss Sunshine 2006,  R)
Little Miss Sunshine
In my top two. This was a brilliantly simple movie with a great message. It's hilarious too.
3
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004,  R)
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind
In my top two. MINDBLOWING.
4
The 40 Year Old Virgin 2005,  R)
The 40 Year Old Virgin
Def one of the funniest movies I've ever seen. It's one of my favorites.
5
National Lampoon's Christmas Vacation 1989,  PG-13)
National Lampoon's Christmas Vacation
See this. HILARIOUS.
6
Vegas Vacation 1997,  PG)
Vegas Vacation
I don't even know what to say about this movie. It's just funny and I love it.
7
Forrest Gump 1994,  PG-13)
Forrest Gump
One of my favorite Tom Hanks movies ever!
8
The Pursuit of Happyness 2006,  PG-13)
The Pursuit of Happyness
One of Will Smith's best movies. I was inspired while watching this movie.
9
Dumb and Dumber 1997,  PG-13)
Dumb and Dumber
This was the first movie that I ever owned. Thanks Guck. It's stupid, rediculous, and totally hilarious. It never get's old... EVER!
10
Mrs. Doubtfire 1993,  PG-13)
Mrs. Doubtfire
This movie has about 40% of all the movies quotes I repeat. "I'm melting like a snowcone in Phoenix!"

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments