Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  coltrane67's Rating My Rating
1
Queen of the Damned 2002,  R)
Queen of the Damned
I love this movie! I would defiently recommend this to vampire lovers.
2
X-Men 2000,  PG-13)
3
Robin Hood: Men in Tights 1993,  PG-13)
4
X-Men: The Last Stand 2006,  PG-13)
5
Men in Black II 2002,  PG-13)
6
Men in Black 1997,  PG-13)
7
History of the World -- Part I 1981,  R)
History of the World -- Part I
This movie is so frickin funny!
8
Blazing Saddles 1974,  R)
9
Young Frankenstein 1974,  PG)
Young Frankenstein
I loved the fact that this movie was in black and white, like this was a really old movie.
10
From Hell 2001,  R)
From Hell
I loved how they portrayed Jack the Ripper in this movie.
11
Ghost Ship 2002,  R)
Ghost Ship
Great action and love the blood and gore!
12
The Mummy 1999,  PG-13)
The Mummy
Love mummies and magic!
13
The Mummy Returns 2001,  PG-13)
The Mummy Returns
This movie was more action packed and very funny!
14
Hercules and Xena - The Animated Movie: The Battle for Mount Olympus 1997,  PG)
Hercules and Xena - The Animated Movie: The Battle for Mount Olympus
I loved when Xena and Herc came together to defeat the titans.
15
Xena: Warrior Princess - A Friend in Need (The Director's Cut) ,  Unrated)
Xena: Warrior Princess - A Friend in Need (The Director's Cut)
I loved this final episode of Xena but it made me cry.
16
Sleepy Hollow 1999,  R)
Sleepy Hollow
I loved the old legend of Sleepy Hollow and how Johnny played Ikabod Crane.
17
Tarzan 1999,  G)
Tarzan
Loved this cartoon version. It was so romantic and sad at the same time.
18
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
19
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest
I loved the action and the twist at the end.
20
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl
Loved the skeletons and the graphics.
21
Blade 1998,  R)
22
Blade Runner 1982,  R)
23
Blade: Trinity 2004,  R)
Blade: Trinity
Loved the final move with all of the action.
24
Blade II 2002,  R)
Blade II
Very awesome!
25
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
Harry Potter and the Goblet of Fire
This movie was a great addition to the Harry Potter movies. The books and the movies make a great combination.
26
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004,  PG)
27
Harry Potter and the Chamber of Secrets 2002,  PG)
28
Harry Potter and the Order of the Phoenix 2007,  PG-13)
29
Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2001,  PG)
Harry Potter and the Sorcerer's Stone
Loved the beginning of the series
30
Swordfish 2001,  R)
31
Dune 1984,  PG-13)
32
Steel Magnolias 1989,  PG)
Steel Magnolias
Love these sassy southern women
33
Lost in Space 1998,  PG-13)
34
The Lost Boys 1987,  R)
The Lost Boys
Love vampires.
35
Space Cowboys 2000,  PG-13)
36
Hercules and the Amazon Women 1994,  Unrated)
Hercules and the Amazon Women
Love Lucy in this episode and Herc was awesome.
37
The Green Mile 1999,  R)
The Green Mile
this movie was so awesome. the big gun with his mouse was a gentle giant with a kind heart.
38
Family Guy Presents Stewie Griffin: The Untold Story 2005,  Unrated)
39
Fried Green Tomatoes 1991,  PG-13)
40
Highlander 1986,  R)
41
Highlander II: The Quickening (Highlander 2) 1991,  R)
42
Ellen DeGeneres: The Beginning 2000,  R)
43
Ellen DeGeneres: Here and Now 2003,  PG)
44
Finding Nemo 2003,  G)
Finding Nemo
The beginning was so sad, but as the movie went on, it made u forget the sadness, and embrace the happiness and the funniest moments.
45
If These Walls Could Talk 2 2000,  R)
46
If These Walls Could Talk 1996,  R)
47
Loving Annabelle 2006,  Unrated)
48
Dracula - Dead and Loving It 1995,  PG-13)
49
Trick 1999,  R)
50
Saved! 2003,  PG-13)
51
High Art 1998,  R)
52
Harry Potter and the Deathly Hallows - Part 1 2010,  PG-13)
53
Harry Potter and the Half-Blood Prince 2009,  PG-13)
54
About a Boy 2002,  PG-13)
55
D.E.B.S. 2004,  PG-13)
56
Tristan & Isolde 2005,  PG-13)
Tristan & Isolde
this love story totally inspired me, it made me realize that other people can find love in different parts of the world.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments