Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  ColourMiWorld's Rating My Rating
1
Bring It On: All or Nothing 2006,  PG-13)
2
John Tucker Must Die 2006,  PG-13)
3
A Cinderella Story 2004,  PG)
4
The Prince and Me 2 2005,  PG)
5
Ever After: A Cinderella Story 1998,  PG-13)
6
Serenity 2005,  PG-13)
7
Stick It 2006,  PG)
8
Elektra 2005,  PG-13)
9
Daredevil 2003,  PG-13)
10
13 Going on 30 (Suddenly 30) 2004,  PG-13)
11
Catch and Release 2007,  PG-13)
Catch and Release
Anything with Jennifer Garner has to be good.
12
Mona Lisa Smile 2003,  PG-13)
13
The Prince and Me 2004,  PG)
14
The Princess Bride 1987,  PG)
15
Team America - World Police 2004,  R)
16
Coach Carter 2005,  PG-13)
17
She's the Man 2006,  PG-13)
18
Center Stage 2000,  PG-13)
Center Stage
All time fave movie
19
The Princess Diaries 2 - Royal Engagement 2004,  G)
20
Hoodwinked 2006,  PG)
21
D.E.B.S. 2004,  PG-13)
22
Closer 2004,  R)
23
Bend It Like Beckham 2002,  PG-13)
24
Kate & Leopold 2001,  PG-13)
25
Happily N'ever After 2006,  PG)
26
Eragon 2006,  PG)
27
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe 2005,  PG)
28
Cadet Kelly 2002,  Unrated)
Cadet Kelly
Love this movie
29
Earthsea 2004,  Unrated)
30
King Kong 2005,  PG-13)
31
Happy Feet 2006,  PG)
Happy Feet
Loved It. I saw this with mi mates Scary and Reynolds and it was so fun.
32
Practical Magic 1998,  PG-13)
Practical Magic
Love it
33
Drumline 2002,  PG-13)
34
Fat Albert 2004,  PG)
Fat Albert
Hey Hey Hey who doesn't love Fat Albert
35
Gremlins 1984,  PG)
Gremlins
Gizmo is sooo cute!
36
Pixel Perfect 2004,  Unrated)
37
Ella Enchanted 2004,  PG)
Ella Enchanted
I loved it. It give the message that whats inside of you can over come anything including Magic!
38
The Kingdom 2007,  R)
39
Peter Pan 2003,  PG)
40
Meet the Robinsons 2007,  G)
Meet the Robinsons
This is just an overall great movie which has very positive meaning to most parts of the story. One of the quotes that I loved was 'Kepp Moving Forward' it is just so positive and gives young children and teens understanding that if u don't do something right the first time you just learn by your mistakes.
41
The Golden Compass 2007,  PG-13)
The Golden Compass
I luv the book so I can't wait for the movie to come out!!!!

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments