Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  colossusx87's Rating My Rating
1
Garden State 2004,  R)
Garden State
My all time favorite movie.
2
Closer 2004,  R)
Closer
Jude Law, Clive Owen, Natalie Portman, and Julia Roberts. What more to say?
3
Chasing Amy 1997,  R)
Chasing Amy
Truly Smith's BEST film, and an incredible Love story. And plus, he has an amazing cast with amazing stories. Perfect.
4
Elizabethtown 2005,  PG-13)
Elizabethtown
An incredible story about figuring out just who you are, and who you need to be. I loved it.
5
In the Land of Women 2006,  PG-13)
In the Land of Women
This was incredible. Best film of the year so far, and I cannot wait to see it again. Really amazing, you have to see this film!
6
The Princess Bride 1987,  PG)
The Princess Bride
Fighting, fencing, revenge, swordplay, true love,... perfection.
7
The Phantom of the Opera 2005,  PG-13)
The Phantom of the Opera
Greatest musical ever, after the Buffy one.
8
Superman II 1981,  PG)
Superman II
My all time FAVORITE Superman movie. EVER.
9
Back to the Future Part II 1989,  PG)
Back to the Future Part II
Sequels are always better, and this one does not disappoint. Of course, if you don't pay attention, your head will probably pound in confusion
10
Wimbledon 2004,  PG-13)
Wimbledon
Amazing Love story.
11
Darkness Falls 2003,  PG-13)
Darkness Falls
One of the only good horror movies out there, as far as I'm concerned.
12
Jaws 1975,  PG)
Jaws
The first movie that I remember watching almost every year. And it still makes me not want to hang my feet off the edge.
13
Serenity 2005,  PG-13)
Serenity
Joss Whedon, a god among men.
14
The Last Kiss 2006,  R)
The Last Kiss
Wow... this was so realistic. It seemed like they didn't hold anything back, and went straight from real life. Great film.
15
Thank You For Smoking 2005,  R)
Thank You For Smoking
Hillarious! Especially his son! Go and rent this movie today!!
16
Finding Forrester 2000,  PG-13)
Finding Forrester
Incredible story. One of the best teacher/student films ever made.
17
Crash 2005,  R)
Crash
Incredible writing, and incredible cast.
18
Hotel Rwanda 2004,  PG-13)
Hotel Rwanda
Truly a film that shows a story of courage and survival. I just wish I could be more like Paul Rusesabagina. Truly an eye opener to world events.
19
Ghostbusters 1984,  PG)
Ghostbusters
C'mon, who you gonna call?
20
I Heart Huckabees 2004,  R)
I Heart Huckabees
Great humor, and an even better cast to add to it.
21
Donnie Darko 2001,  R)
Donnie Darko
This proves why Jake Gyllenhaal is a true actor.
22
Back to the Future 1985,  PG)
Back to the Future
"Roads? Where we're going, we Don't need roads." Groundbreaking film
23
Brokeback Mountain 2005,  R)
Brokeback Mountain
Incredible story with incredible acting. This film is amazing
24
10 Things I Hate About You 1999,  PG-13)
10 Things I Hate About You
I don't like Shakespear, but I do like this take.
25
Bobby 2006,  R)
Bobby
Incredible film that I hope everyone gets a chance to see. Emilo Estevez has done an amazing thing with his work.
26
Little Miss Sunshine 2006,  R)
Little Miss Sunshine
This was so funny, but in a dark, saddistic way. Steve Carell was hillarious, and Greg Kinnear was just a dick. But still a great film
27
Eurotrip 2004,  R)
Eurotrip
This movie is hillarious!! I mean, who DOESN'T know the words to 'Scotty' Doesn't Know' by now?? WATCH THIS!!
28
Forrest Gump 1994,  PG-13)
Forrest Gump
Quite possibly my favorite Hanks film. I can watch this day in and day out.
29
Mean Girls 2004,  PG-13)
Mean Girls
Soo funny. McAdams and Lohan are a great duo.
30
Alfie 2004,  R)
Alfie
Jude Law at his greatest. A player.
31
Cruel Intentions 1999,  R)
Cruel Intentions
Fucking vicious. Amazing.
32
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004,  R)
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind
So.. amazing... and so confusing. But it's great.
33
About a Boy 2002,  PG-13)
About a Boy
Very funny. Verry British. Two things I love.
34
The Breakfast Club 1985,  R)
The Breakfast Club
Do I really have to explain? It's the Breakfast Club. Plain and simple.
35
Equilibrium 2002,  R)
Equilibrium
In my mind, this pretty much puts the Matrix to shame by mixing EVERY futuristic Sci-Fi novel
36
13 Going on 30 (Suddenly 30) 2004,  PG-13)
13 Going on 30 (Suddenly 30)
Jeniffer Garner is hillarious as a 13 year old!!! This movie is why I love her as an actress
37
100 Girls 2000,  R)
100 Girls
Hillarious! I want this on DVD

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments