Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  1. colly392
  2. colin

Some of my favorites, if you don't like them then it's obviously because you're weird.

  colly392's Rating My Rating
1
300 2007,  R)
300
Visually awesome movie. I've seen my share of gladiator and sword/shield type movies but none like this. This is the pit-bull of the battlefield clash.
2
Nim's Island 2008,  PG)
Nim's Island
An enjoyable little adventure story. Good storyline and good characters, and ofcourse topnotch actors.
3
The Phantom of the Opera 2005,  PG-13)
The Phantom of the Opera
I quite enjoyed this movie, the songs, action, drama was very good. Butler did a pretty good job as the phantom. Who'd have known that Rossum could sing so well also. In particular I liked the song they were singing when she pulled his mask off as well as the 'wandering child'.
4
Beowulf 2007,  PG-13)
Beowulf
I very much enjoyed this, especially the big fight at the start where the supremely confident Beowulf brings the monstrous giant down...yahoo! I'd have given the movie full points if they had managed to keep the action up as it had started. It feels like they allowed the movie to slip a bit afterward. Maybe they should have not jumped ahead in Beowulf's life so drastically. They should have bridged it with a bit more of his legend building activities or a time spanning narration or something. I enjoy these mythic adventures a lot as you can tell.
5
Forrest Gump 1994,  PG-13)
Forrest Gump
One of the best movies ever! A dimwit who just has a life of extremely rich experiences. It's funny, dramatic, escapist and warmly captivating. A-plus!
6
Catch Me If You Can 2002,  PG-13)
Catch Me If You Can
This is one movie that i enjoyed quite a bit more than i thought I would...and based on a true story at that, this guy has some brass balls!
7
Dragnet 1987,  PG-13)
Dragnet
Very funny and creative. They don't make them like this anymore. A classic.
8
I, Robot 2004,  PG-13)
I, Robot
This one I really enjoyed. I had expected an anticlimax sort of movie with the trailers being the sole highpoints of the flick, and was quite pleasantly surprised. it turned out to be quite an intelligent and even philosophical scifi/action/mystery film. Very good!
9
Men in Black 1997,  PG-13)
Men in Black
Very creative and funny with good action and a good story. Very good chemistry in the cast. I like!
10
Independence Day 1996,  PG-13)
Independence Day
I love this movie regardless of whatever 'weaknesses' the movie pundits like to point out. The movie starts right out of the blocks. Awesome earth-busting mayhem, and then the fight-back. how the heck did the Masai bring down that space-ship though..some badass slingshotting there yo!
11
Men in Black II 2002,  PG-13)
Men in Black II
I love the MIB movies, a heavy hitting combo here with Big Will and Tommy Lee Jones. Funny and action loaded. Great watch and very creative story.
12
The Pursuit of Happyness 2006,  PG-13)
The Pursuit of Happyness
Very heartwarming and inspiring. A great story, and true besides, and excellent acting.
13
Hancock 2008,  PG-13)
Hancock
Interesting take on the super-hero. Funny with good action scenes, and always interesting. Pretty good special effects as well. Very nice!
14
The Legend of Bagger Vance 2000,  PG-13)
The Legend of Bagger Vance
A very nice story. Uplifting and simply enjoyable.
15
Transporter 3 2008,  PG-13)
Transporter 3
action galore
16
Transporter 2 2005,  PG-13)
Transporter 2
Action, action, action. I love the transporter movies. Impossible stunts, and a badass martial artist giving it to the bad guys harder than they can dish it out...nice!
17
The Transporter 2002,  PG-13)
The Transporter
Fresh, straight to the point action. Do not mess up this guy's chi or he'll transport you to a world of pain.
18
Crank 2006,  R)
Crank
Crazy and over the top! Fast-paced with an unexpected ending. Go Chelios!
19
Fright Night 1985,  R)
Fright Night
One of my favorite vampire flicks of all time. One of the early ones that got me hooked. Good humor, damn good story and characters. Classic.
20
Eight Legged Freaks 2002,  PG-13)
Eight Legged Freaks
This one unexpectedly became one of my favorite movies. I enjoy it every time so something here really rings with me. It feels like the scifi flicks of old, like critters and gremlins and such. Very good...for me atleast.
21
Spider-Man 2002,  PG-13)
Spider-Man
Excellent adaptation of one of the most popular comic superheroes of all time. How a guy could have so much power and still be broke I don't know. Anyway, very good story, action and special effects. I feel for the Goblin though, come on...tell me you weren't pleased when he gave those treacherous business colleagues of his their come-uppers. Parker is a bit whimpy but nevertheless long live Spidey!
22
Spider-Man 3 2007,  PG-13)
Spider-Man 3
I enjoy all of the spidey films. This one was once again quite entertaining even though they messed up the venom story...since when was Eddie Brock this little whiney punk? Also spiderman and venom have enough going on between them to fill several movies, they didn't need to share the stage and then kill venom so quickly. The action and special effects were great once again nevertheless.
23
Spider-Man 2 2004,  PG-13)
Spider-Man 2
I have to say that these are right up there as some of the absolute best comic book adaptations ever. Only Batman and the Transformers are on this level right now. As good as Xmen (especially the 3rd one) was Spidey swings higher still. The only thing that gets me is Peter being such a sap and 'loser' at times. The movie is top-notch though.
24
X-Men: The Last Stand 2006,  PG-13)
X-Men: The Last Stand
Very good movie, i am a scifi/comic nut anyways so BIAS! I think I enjoyed the most of the whole trilogy by the way. Poor cyclops though, first Wolverine comes and now this! I love Wolverine though. Top notch.
25
Fantastic Four 2005,  PG-13)
Fantastic Four
A pretty good comic adaptation, and i do love my comics and their adaptations, but it lacks something in the story to give that extra 'zip'. Some kind of real crisis and struggle, and getting the most out of the heroes.
26
Fantastic Four: Rise of the Silver Surfer 2007,  PG)
Fantastic Four: Rise of the Silver Surfer
I love comics and scifi, so I enjoyed this one as well. The '4' flicks just don't rise up to where they should be for me though. All the elements are there for a great movie but something else needs to be injected. Need some nitrous for a turboboost, and wake this giant up. A bit more grit is required here...a bit more whup-ass...a bit more crisis...a little less comedy. Let's see the team members use their powers a bit more to struggle and do some creative stuff. I think te heroes need a better mix of villains to bring out their potential. They are much more versatile in the comics and that's probably the downfall of the movies. Having said that I still found it fairly enjoyable.
27
Batman Begins 2005,  PG-13)
Batman Begins
Very good batman movie here, deserving 'upgrade' of the Michael Keaton/Jack Nicholson classic. Very slick.
28
Transformers 2007,  PG-13)
Transformers
Really good adaptation of one of the toons I grew up on. Turned out to be better than what I expected from a non-animated flick. Phenomenal special effects. Why did Optimus turn out to be Megatron's little b$#tch though? It's good to give the baddie some 'umph' but still that was a bit one-sided particularly considering that Prime used to kick butt in the toon format. Anyway still great.
29
The Thing 1982,  R)
The Thing
A bloody good movie. Horror and thriller. Some 'nice' gruesome stuff in this as well...monster stuff I mean of-course. Very good.
30
An American Werewolf in London 1981,  R)
An American Werewolf in London
Classic werewolf flick, great special effects especially considering how far back this one was made. Excellent story, yahoo!
31
Predator 1987,  R)
Predator
Another of my favorites...plus I love to see Arnold in his element, almost untouchable to mere mortals. Great story and action. Great battle between these two 'predators'!
32
Aliens vs. Predator: Requiem (AVP 2) 2007,  R)
Aliens vs. Predator: Requiem (AVP 2)
I quite enjoyed this one, with the battle spilling over onto us regular earth folks. Chaotic and gruesome scifi mayhem.
33
Alien 1979,  R)
Alien
Great scifi thriller. Very creative story and set. Special effects also very good. You could cut through the suspense and tension with a chainsaw in some of these scenes.
34
Alien3 1992,  R)
Alien3
Another winner in my book. This is more pressure than humans were made to handle. A prison population up against a lion-like alien in this creepy prison well suited to 'alien camouflage', and no weapons on top of all this?! Yikes, I would've hidden in a crack until it was all over!
35
Aliens 1986,  R)
Aliens
My favorite of all the Alien movies without a doubt. Intense struggle for survival against the beasties. The buildup to mayhem is exquisite.
36
Species 1995,  R)
Species
Very enjoyable movie. Don't watch for any philosophical mumbo-jumbo, it's light, it's scifi, and it's a fun and creative ride. The characters are a good mix and well done as well. Some big names in the cast...ofcourse whether big or not I know 'em all...hehe!
37
Jurassic Park 1993,  PG-13)
Jurassic Park
Excellent movie and always enjoyable no matter how many times I see it. Great story, and great special effects. The first and best of the Jurassic movies.
38
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Return of the King
Great set of movies. I really did get into all of these films when they hot the scene. Very creative and engrossing films.
39
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
These movies are the bomb. great story and characters, well acted. Top notch special effects, and that epic feel. What else do you want?
40
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Two Towers
I am a lord of the rings fan. What a way to step up movie making when it seemed that a plateau had been reached. truly epic. A classic.
41
Never Back Down 2008,  PG-13)
Never Back Down
Very good movie. I liked quite a bit.
42
Total Recall 1990,  R)
Total Recall
A classic scifi adventure/action...with Arnie! This is when he was at his peak before he started to decrease his onscreen physical power so mere mortals could pose more of a threat. Anyway very enjoyable. Bad guys get the customary Arnie treatment as well...very nice!
43
The Running Man 1987,  R)
44
Demolition Man 1993,  R)
Demolition Man
very good
45
First Blood (Rambo: First Blood) 1982,  R)
First Blood (Rambo: First Blood)
awesome
46
Jaws 1975,  PG)
Jaws
Awesome fricking movie. really good story and excellent characters. how can you top that captain guy with the drawling accent. First rate all the way!
47
The Ghost and the Darkness 1996,  R)
48
Anacondas - The Hunt for the Blood Orchid 2004,  PG-13)
Anacondas - The Hunt for the Blood Orchid
found this one very enjoyable...these snakes were huge!
49
The Lost Boys 1987,  R)
The Lost Boys
Classic!!!!!
50
The Shawshank Redemption 1994,  R)
The Shawshank Redemption
A very good, touching movie, with excellent narration (as expected) by Morgan freeman...he must be the master of the narration in hollywood now. Anyway, very good characters and a really inspiring (even if painful at times) story.
51
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back
Excellent movie and maybe even my favorite of the bunch. Great story, great characters, great special effects.
52
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi
Ooohwee! One of the grand-daddies of the scifi dandies. I love Star Wars, and as much as I like this one it still wasn't my favorite. Anyway...Jedi powers, light sabres, galactic struggles, weird creatures...nice!
53
Indiana Jones and the Temple of Doom 1984,  PG)
Indiana Jones and the Temple of Doom
Very entertaining,creative and swashbuckling. The classic adventure/action flick against which many others are measured.
54
Blade Runner 1982,  R)
Blade Runner
excellent
55
The Fugitive 1993,  PG-13)
The Fugitive
very good action/thriller
56
Lady in the Water 2006,  PG-13)
Lady in the Water
very enjoyable film..very creative!
57
Die Hard 1988,  R)
Die Hard
Awesome action movie. Great story, great chARACTERS!!
58
Good Will Hunting 1997,  R)
Good Will Hunting
excellent
59
The Bourne Ultimatum 2007,  PG-13)
The Bourne Ultimatum
A very good third installment. Probably the most action-packed one of the bunch...so far. I enjoyed all of the Bourne films. I never got why Bourne never disguises himself though, that surely would have added to the realism of it all. Anyway very good.
60
The Bourne Supremacy 2004,  PG-13)
The Bourne Supremacy
Bourne stepping up the intensity a notch here. A good one.
61
The Bourne Identity 2002,  PG-13)
The Bourne Identity
I am a fan of all the Bourne films. Quite frankly the novels are better, but these do a good job. One beef I have though is the lack of disguising by Bourne...how long can you really survive without it?
62
50 First Dates 2004,  PG-13)
50 First Dates
very good movie. Adam Sandler really knows how to make good films. I enjoy mostl of his films a lot. Funny and heartwarming.
63
The Waterboy 1998,  PG-13)
The Waterboy
Absolutely funny movie and one of my favorites from Sandler or anyone as a matter of fact. Great characters and cast. Foosball! I love this one...Funny!
64
Mr. Deeds 2002,  PG-13)
Mr. Deeds
Very funny again. Some good creative characters, I found this movie tremendously enjoyable. Adam Sandler once again with another winner!
65
I Now Pronounce You Chuck and Larry 2007,  PG-13)
I Now Pronounce You Chuck and Larry
Very enjoyable film. I loved that dancing bum and the canadian wedding guy. Jessica Biel shows off her junk forr the guys too. Sandler the comedy master at it again!
66
Billy Madison 1995,  PG-13)
Billy Madison
Whoohoo, I love a good comedy. Adam Sandler in fine form, but still not his best for me. Funny!
67
Click 2006,  PG-13)
Click
Adam Sandler in fine form again people. He has been on a roll for a while now and doesn't seem to be slowing down. Funny, creative and unexpectedly touching.
68
Judge Dredd 1995,  R)
Judge Dredd
I liked it very much!
69
Cliffhanger 1993,  R)
Cliffhanger
Top class...classic stallone!
70
Double Impact 1991,  R)
71
Cyborg 1989,  R)
72
Hard Target 1993,  R)
73
The Mummy 1999,  PG-13)
The Mummy
A very enjoyable movie. It may be a remake but it was still very well done and quite creative. A very well done 'nerdy' (but gorgeous) librarian, and not humorless macho-dude hero. I like it.
74
The Terminator 1984,  R)
The Terminator
A scifi/action classic. A very creative story...this is like the Matrix of that time I guess. Classic Arnie..."I'll be back". Damn!
75
Terminator 2: Judgment Day 1991,  R)
Terminator 2: Judgment Day
A really good sequel, much better than the 3rd installment. State of the art special effects, it was a groundbreaker at the time when it was newly released. I'll watch this one anytime.
76
True Lies 1994,  R)
True Lies
very entertaining
77
Eraser 1996,  R)
Eraser
action all the way! great fricking guns dudes!!
78
Conan the Barbarian 1982,  R)
Conan the Barbarian
excellent fun
79
Commando 1985,  R)
Commando
Arnie!! Attitude, presence and a lot of prejudice for bad guys.
80
Sin City 2005,  R)
Sin City
Very raw and gritty movie. You can feel the grit just emanating from the screen at times here. The top subplot here was absolutely the Mickey Rourke story..yeah the ugly guy. What a bad-ass! I'd love to have him in my corner I tell you. Don't watch if you're squeamish though, a fair amount of gore in this one..and sometimes it's damn funny!
81
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
Kill Bill: Volume 1
Very good. Creative and unique. Cool characters as well, and loads of action. love it!
82
Pulp Fiction 1994,  R)
Pulp Fiction
Talk about crazy intertwining tales. Awesome. A must see!
83
Kill Bill, Volume 2 2004,  R)
Kill Bill, Volume 2
Awesome creativity in these films as far as I'm concerned. Tarantino is a genius! Love it!
84
Death Proof 2007,  R)
Death Proof
excellent
85
Jackie Brown 1997,  R)
Jackie Brown
Pretty good!!
86
Grindhouse 2007,  R)
87
American Beauty 1999,  R)
American Beauty
A really good movie. Excellent characters, what a shame Lester had to die.
88
The Lion King 1994,  G)
The Lion King
A top notch classic, with everything one could want in a Disney classic. Music and song, great drama, struggle, loe and friendship, tear-jerking moments and uplifting reprieve.
89
Aladdin 1992,  G)
Aladdin
A disney classic, I've seen it too much times! I love and miss these types of films, yeah the sketch n paint! Excellent!!
90
Beauty and the Beast 1991,  G)
Beauty and the Beast
An awesome Disney classic, one of the best ever as far as I'm concerned. Music, songs, fantasy, high drama, what's going to happen next suspense. Excellent!
91
Feast II: Sloppy Seconds 2008,  R)
92
Feast 2006,  R)
93
Doom 2005,  R)
Doom
very enjoyable..I loved it
94
Conan the Destroyer 1984,  PG)
95
Enter the Dragon 1973,  R)
Enter the Dragon
A bruce lee kungfu classic!
96
The Matrix 1999,  R)
The Matrix
Very creative storyline. I love scifi, and I love action. Top notch flick.
97
The Matrix Reloaded 2003,  R)
The Matrix Reloaded
One of the most creative scifi/action series ever, even though the anticipation was not matched by the trilogy towards the very end. Anyways, ground breaking action and special effects matched with an evocative instrumental theme. Great watch.
98
The Animatrix 2003,  Unrated)
The Animatrix
Entertaining.
99
Ghost in the Shell 2 - Innocence 2004,  PG-13)
100
Kôkaku kidôtai: Stand Alone Complex Solid State Society (Ghost in the Shell: Solid State Society) 2007,  Unrated)
101
Ghost in the Shell 1996,  R)
102
Ninja Scroll 1986,  Unrated)
103
Princess Mononoke (Mononoke-hime) 1999,  PG-13)
Princess Mononoke (Mononoke-hime)
very good
104
Blood - The Last Vampire 2001,  Unrated)
105
Naruto the Movie: Ninja Clash in the Land of Snow (Gekijô-ban Naruto: Daikatsugeki!) 2004,  Unrated)
106
Naruto the Movie 3 2006,  Unrated)
107
Naruto Movie 2: Gekijyouban Naruto daigekitotsu! Maboroshi no chiteiiseki dattebayo! 2005,  Unrated)
108
Gekijô ban naruto: Shippûden (Naruto Shippuden: The Movie) 2007,  Unrated)
109
Spirited Away 2001,  PG)
Spirited Away
very good tale, I really enjoyed this one!
110
Peter Benchley's Creature 1998,  Unrated)
111
Blade 1998,  R)
Blade
pretty good action
112
L.A. Confidential 1997,  R)
L.A. Confidential
very good
113
Wild Hogs 2007,  PG-13)
Wild Hogs
very good and enjoyable film
114
Starsky & Hutch 2004,  PG-13)
Starsky & Hutch
quite funny...especially vince vaughn, he is hilarious!
115
Casino Royale 2006,  PG-13)
Casino Royale
Very gritty installment, very fresh with a top-notch Bond. This guy has all the looks, attitude (swagger), charisma and finally the physicality to be a really believable and explosive Bond. Really good film.
116
Quantum of Solace 2008,  PG-13)
Quantum of Solace
This guy has so much attitude and 'umphh' in his disposition. He's stepped Bond up a level as far as I'm concerned. Him and Connery would have made the ultimate Bond double-team. Good action as expected as well. I also like 'M', she's a hard head-mistress.
117
The Incredible Hulk 2008,  PG-13)
The Incredible Hulk
very entertaining
118
Hulk 2003,  PG-13)
Hulk
I do love my comics, love the special effects, the movie does seem to wander at times though.
119
Enchanted 2007,  PG)
120
Clash of the Titans 1981,  PG)
121
Ginger Snaps 2000,  R)
122
Ginger Snaps 2 - Unleashed 2004,  R)
123
The Silence of the Lambs 1991,  R)
The Silence of the Lambs
Excellent suspense/thriller with great characters and story. The freak in his lady-suit is a must-see...what a nut!
124
Inside Man 2006,  R)
Inside Man
excellent
125
Flightplan 2005,  PG-13)
Flightplan
enjoyable
126
The Brave One 2007,  R)
127
Contact 1997,  PG)
Contact
good
128
Taxi Driver 1976,  R)
Taxi Driver
pretty good
129
Braveheart 1995,  R)
130
Signs 2002,  PG-13)
Signs
A pretty good invasion movie here, I like the storyline. They made it so suspenseful without the all-out sci-fi, mind-numbing action (which I do love by the way). I had to keep watching this all the way so I wouldn't miss anything. That's a pretty good story in my book.
131
Lethal Weapon 1987,  R)
Lethal Weapon
classic!!
132
Lethal Weapon 2 1989,  R)
Lethal Weapon 2
Very good again. love this whole series.
133
Lethal Weapon 3 1992,  R)
Lethal Weapon 3
very good
134
Lethal Weapon 4 1998,  R)
135
Mad Max 1979,  R)
Mad Max
very good
136
Payback 1999,  R)
Payback
A good action/thriller.
137
Mad Max 2: The Road Warrior 1981,  R)
138
Mad Max Beyond Thunderdome 1985,  PG-13)
139
Mystery Men 1999,  PG-13)
Mystery Men
funny and entertaining
140
The Simpsons Movie 2007,  PG-13)
The Simpsons Movie
I loved this movie. Very funny! Thank goodness for the idiocy that is Homer Simpson. Just sit back, get the pop-corn and relax baby! I hope there's a sequel!
141
Futurama: The Beast with a Billion Backs 2008,  Unrated)
142
Futurama: Bender's Game 2008,  Unrated)
143
Futurama: Bender's Big Score 2007,  PG)
144
Tripping the Rift 2007,  Unrated)
145
Ace Ventura: Pet Detective 1994,  PG-13)
Ace Ventura: Pet Detective
Very funny, and the sequel was great as well. I love Ace!
146
Dr. Seuss' Horton Hears a Who! 2008,  G)
Dr. Seuss' Horton Hears a Who!
very good
147
The Mask 1994,  PG-13)
The Mask
Very creative and quite funny. Welcome Cameron Diaz as well, who looks so much fresher here than now. I love Ipkiss and his very funny and faithful little pooch.
148
Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events 2004,  PG)
Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events
good
149
Fun With Dick and Jane 2005,  PG-13)
Fun With Dick and Jane
very funny and creative. Ilove Jim carrey. Alec Baldwin has a great natural humour about him. A must see as far as I'm concerned.
150
Liar Liar 1997,  PG-13)
Liar Liar
A very good Carrey film, funny yes but tempered with a very heartwarming, and creative, story. Some pretty good acting from the little kid in the movie I thought. The claw! Very nice.
151
Ace Ventura - When Nature Calls 1995,  PG-13)
Ace Ventura - When Nature Calls
I love Ace Ventura! Very funny!!
152
Man on the Moon 1999,  R)
Man on the Moon
very entertaining.
153
The Truman Show 1998,  PG)
The Truman Show
A surprisingly very moving film by Jim Carrey, master of the 'over-the-top' funny guy characters. Really creative and moving story. Excellent.
154
Gran Torino 2008,  R)
Gran Torino
Excellent movie, very heartwarming and touching. Very good characters, funny at times and intense at times, with quite a surprise ending...I was not expecting that!
155
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.) 1966,  R)
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.)
A western classic!!
156
Unforgiven 1992,  R)
Unforgiven
awesome story...clint is outstanding!
157
Space Cowboys 2000,  PG-13)
158
A Fistful of Dollars (Per un Pugno di Dollari) 1964,  R)
159
Dirty Harry 1971,  R)
160
The Outlaw Josey Wales 1976,  PG)
161
Pale Rider 1985,  R)
162
Escape from Alcatraz 1979,  PG)
163
In the Line of Fire 1993,  R)
164
For a Few Dollars More (Per Qualche Dollaro in Più) 1965,  R)
165
High Plains Drifter 1973,  R)
166
Sudden Impact 1983,  R)
167
Play Misty for Me 1971,  R)
168
Magnum Force 1973,  R)
169
Hang 'em High 1968,  PG-13)
170
The Gauntlet 1977,  R)
171
The Enforcer 1976,  R)
172
The Dead Pool 1988,  R)
173
Miss Congeniality 2000,  PG-13)
Miss Congeniality
I really liked this one and I never get tired of it. Shatner stole the show as far as I'm concerned, such a funny clueless character. Michael caine was also very good as ofcourse bullock and bratt. very enjoyable.
174
Speed 1994,  R)
Speed
A very good action film that really put Keanu and Sandra Bullock in the big time. Very creative as well, but boy did that villain (Hopper) get his come-uppers eh...yeesh!
175
The Net 1995,  PG-13)
The Net
very good
176
30 Days of Night 2007,  R)
30 Days of Night
excellent flick
177
The Faculty 1998,  R)
178
The Scorpion King 2002,  PG-13)
The Scorpion King
enjoyable
179
Walking Tall 2004,  PG-13)
Walking Tall
Quite entertaining film, I thoroughly enjoyed it.
180
Pitch Black 2000,  R)
Pitch Black
really good and creative film.
181
Happy Feet 2006,  PG)
Happy Feet
An excellent film if ever I saw one. These animated features really do deliver!
182
Van Helsing 2004,  PG-13)
Van Helsing
A good action flick. I like hugh jackman ofcourse, he adds quality to whatever character he adopts. Good story, and decent special effects. That hunchback was funny too.
183
Ratatouille 2007,  G)
Ratatouille
A very good animated film. Excellent story, and quite funny, especially the chef (bad guy). See it!
184
Rush Hour 3 2007,  PG-13)
Rush Hour 3
Very funny.
185
Rush Hour 1998,  PG-13)
Rush Hour
Very funny, excellent chemistry between these guys.
186
Rush Hour 2 2001,  PG-13)
Rush Hour 2
Ultra funny trilogy of movies. Really creative. This is one of the best movie pairings ever. Chris Tucker is off the chain!
187
Mr. & Mrs. Smith 2005,  PG-13)
Mr. & Mrs. Smith
I didn't think I would but I really enjoyed this movie people. If you haven't seen it then you should. Creative, funny and just entertaining.
188
Troy 2004,  R)
Troy
Pretty good epic-style action film...but then I am a sucker for these type of films. The hero, the battle, winner takes all, no guns (mano y mano). Brad Pitt fit this part quite well too.
189
Burn After Reading 2008,  R)
190
Seven (Se7en) 1995,  R)
Seven (Se7en)
very good thriller
191
Interview with the Vampire 1994,  R)
Interview with the Vampire
Loved the book and I'm already very partial to vampire films, so good one!
192
Meet Joe Black 1998,  PG-13)
Meet Joe Black
good
193
Legends of the Fall 1994,  R)
Legends of the Fall
very good movie!!
194
Sleepwalkers 1992,  R)
195
Carrie 1976,  R)
196
The Grudge 2004,  PG-13)
The Grudge
very good
197
The Grudge 3 2009,  R)
198
The Grudge 2 2006,  PG-13)
The Grudge 2
good
199
Ju-on: The Grudge 2003,  R)
200
Ju-on: The Grudge 2 (Ju-on 2) 2003,  R)
201
Ju-on: The Curse (Curse Grudge) 2000,  R)
202
Battle Royale 3D 2001,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments