Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  ColinR1987's Rating My Rating
1
Invincible 2006,  PG)
Invincible
Excellent Film.A Must See For Any Eagles Fan
2
Collateral 2004,  R)
Collateral
Best Film Ive Seen In Years.If You Havent Seen It See It Now!
3
Friday Night Lights 2004,  PG-13)
Friday Night Lights
Another Great Film Based On The Novel Of The Same Name By H.G Bissinger.Great Stuff
4
Predator 1987,  R)
Predator
I Love This Film And I Dont Know Why.One Of My All Time Favourites
5
Predator 2 1990,  R)
Predator 2
Decent Folow Up But Not As Good As The First Film.Danny Glover Is Great In This
6
Any Given Sunday 1999,  R)
Any Given Sunday
Possibly TheGreatest Sports Film Ever Made.Al Pacino And Jamie Foxx Are Excellent In This Film Together.Great Oliver Stone Film.Watch Out For A Cameo By Terrell Owens
7
Ace Ventura: Pet Detective 1994,  PG-13)
Ace Ventura: Pet Detective
I Love Stupid Films And This Is One Of Jim Carreys Best
8
Ace Ventura - When Nature Calls 1995,  PG-13)
Ace Ventura - When Nature Calls
I Like This One Better Than The First One.Chikaka!!
9
Dumb and Dumber 1997,  PG-13)
Dumb and Dumber
Possibly The Stupidist [is that even a word] Film Ive Ever Seen.I Love It!!
10
The Simpsons Movie 2007,  PG-13)
The Simpsons Movie
Good Film.A Lot Better Than Some Of The Shit New Episodes On Tv At The Moment
11
Gridiron Gang 2006,  PG-13)
Gridiron Gang
Great Film Based On A True Story.
12
Remember the Titans 2000,  PG)
Remember the Titans
Good Film Based On Racism And Football.Donald Faison Has A Small Role In It
13
Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby 2006,  PG-13)
Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby
One Of My Favourite Will Ferrell Films.I Had To Watch It A Few Times Before It Grew On ME
14
Anchorman - The Legend Of Ron Burgundy 2004,  PG-13)
Anchorman - The Legend Of Ron Burgundy
''Would It Help If I Gave You Some Money From My Wallet''!!!!!
15
Reign Over Me 2007,  R)
Reign Over Me
Very Sad Film.Who Knew Adam Sandler Would Be Good At Drama
16
Happy Gilmore 1996,  PG-13)
Happy Gilmore
''Suck My White Ass Ball''

Fantastic Film!!
17
The Waterboy 1998,  PG-13)
The Waterboy
Not As Good As Happy Gilmore But Another Great One From Adam Sandler.The Big Show And Lawrence Taylor Have Parts In The Film
18
The Pursuit of Happyness 2006,  PG-13)
The Pursuit of Happyness
I Really Love This Film.Its Oscar Worthy.Will Smith Shows He Can Be A Serious Actor.Based On A True Story
19
Heat 1995,  R)
Heat
Great Crime Film.Al Pacino And Robert De Niro Together.Pure Gold
20
Super Troopers 2002,  R)
Super Troopers
''You Mean Shannanigans''

Broken Lizards Best Film
21
Bad Boys II 2003,  R)
22
Bad Boys 1995,  R)
23
Monty Python's Life of Brian 1979,  R)
24
Garden State 2004,  R)
25
Four Brothers 2005,  R)
26
Last Action Hero 1993,  PG-13)
27
The Naked Gun - From the Files of Police Squad! 1988,  PG-13)
28
The Naked Gun 33 1/3: the Final Insult 1994,  PG-13)
29
The Naked Gun 2 1/2: The Smell of Fear 1991,  PG-13)
30
Scary Movie 2000,  R)
31
Scary Movie 4 2006,  PG-13)
32
Scary Movie 2 2001,  R)
33
Scary Movie 3 2003,  PG-13)
34
American Beauty 1999,  R)
35
Jay and Silent Bob Strike Back 2001,  R)
36
Forrest Gump 1994,  PG-13)
37
The Truman Show 1998,  PG)
38
Camp Blood 1999,  Unrated)
Camp Blood
Amusing.You'll Get A Good Laugh Out Of It If Nothing Else.Its Funny Because The Actors In The Film Play Several Characters In The Movie.Money Must Have Been Tight.Its Better Than Skinned Deep,At Least You Can Follow This ''Plot''.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments