My Favorite Movies
| colhiet's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Blazing Saddles 1974, R) |
|
| 2 |
Rear Window 1954, PG) |
|
| 3 |
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) 1981, PG) |
|
| 4 |
Addams Family Values 1993, PG-13) |
|
| 5 |
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001, PG-13) |
|
| 6 |
Shaun of the Dead 2004, R) |
|
| 7 |
Annie Hall 1977, PG) |
|
| 8 |
Hannah and Her Sisters 1986, PG-13) |
|
| 9 |
The Incredibles 2004, PG) |
|
| 10 |
Aliens 1986, R) |
|
| 11 |
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980, PG) |
|
| 12 |
Something's Gotta Give 2003, PG-13) |
|
| 13 |
Dumbo 1941, G) |
|
| 14 |
Star Trek II - The Wrath of Khan 1982, PG) |
|
| 15 |
Being John Malkovich 1999, R) |
|
| 16 |
A Fish Called Wanda 1988, R) |
|
| 17 |
Superman 1978, PG) |
|
| 18 |
Singin' in the Rain 1952, G) |
|
| 19 |
On the Town 1949, Unrated) |
|
| 20 |
There Will Be Blood 2007, R) |
|
| 21 |
Spirited Away 2001, PG) |





















