Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  codygrad07's Rating My Rating
1
The Lion King 2 - Simba's Pride 1998,  G)
The Lion King 2 - Simba's Pride
Almost better than the first
2
The Best Man 1999,  R)
The Best Man
Taye Diggs and Morris Chestnut.....enough said, lol
3
Black Knight 2001,  PG-13)
Black Knight
Hilarious!!!!
4
The Longest Yard 2005,  PG-13)
The Longest Yard
Great remake, hilarious as well
5
Soul Plane 2004,  R)
Soul Plane
The only movie I know that was Bootlegged before it even came out, lol Kevin Hart is a doll.
6
The Longest Yard 1974,  R)
The Longest Yard
Nice!!!!
7
Stomp the Yard 2007,  PG-13)
Stomp the Yard
Ehhhh it was okay.....it felt like You Got Served but with stepping.
8
Madea's Family Reunion 2006,  PG-13)
Madea's Family Reunion
Tyler Tyler Tyler
9
Madea's Family Reunion 2002,  PG-13)
Madea's Family Reunion
This play was great!!! I saw the live perforance once and was AMAZED.
10
Madea's Class Reunion 2003,  Unrated)
Madea's Class Reunion
Not as funny as the rest of his plays but nonetheless a funny one
11
Meet the Browns 2004,  Unrated)
Meet the Browns
OMG!!!!! Oh so funny!!!!! David Mann is a mess in this play, can't get enough of it.
12
Meet The Fockers 2004,  PG-13)
Meet The Fockers
Ben stiller's facial expressions are onof a kind in this movie.
13
Meet the Parents 2000,  PG-13)
14
Mr. Deeds 2002,  PG-13)
Mr. Deeds
Adam has done it again, a good movie.
15
The Waterboy 1998,  PG-13)
The Waterboy
My favorite Adam Sandler movie of all time!!!!
16
Daddy Day Care 2003,  PG)
Daddy Day Care
Eddie is so funny in this movie!!!! Love it!
17
My Baby's Daddy 2003,  PG-13)
My Baby's Daddy
Anthony and Eddie need to make another movie together.
18
All About the Benjamins 2002,  R)
19
10 Things I Hate About You 1999,  PG-13)
20
Liar Liar 1997,  PG-13)
Liar Liar
Jim Carrey- The greatest comedian in all of mankind!
21
The Mask 1994,  PG-13)
The Mask
I Loved Jim in this Movie....He's top notch!
22
Ace Ventura: Pet Detective 1994,  PG-13)
23
Ace Ventura - When Nature Calls 1995,  PG-13)
Ace Ventura - When Nature Calls
Imma huge animal lover and this sequel had me love em more!!!!
24
The Cable Guy 1996,  PG-13)
The Cable Guy
There's always a scene that everyone loves from this movie.
25
Batman Forever 1995,  PG-13)
26
Me, Myself & Irene 2000,  R)
27
I Can Do Bad All By Myself 2009,  PG-13)
28
Tyler Perry: I Can Do Bad All By Myself 2002,  Unrated)
29
The Prince of Egypt 1998,  PG)
The Prince of Egypt
The songs in this movie are great! Let me be the one to say that Dreamworks should make more biblical movies, lol
30
Robin Hood: Men in Tights 1993,  PG-13)
Robin Hood: Men in Tights
HILARIOUS!!!!! David Chapelle was funny.
31
Forrest Gump 1994,  PG-13)
Forrest Gump
Tom Hanks couldn't have done a better job!
32
Rush Hour 2 2001,  PG-13)
33
Next Friday 2000,  R)
34
Friday After Next 2002,  R)
35
The Mummy 1999,  PG-13)
36
The Scorpion King 2002,  PG-13)
37
Enough 2002,  PG-13)
38
Nothing to Lose 1997,  R)
39
Bruce Almighty 2003,  PG-13)
40
Eddie Murphy Delirious 1983,  Unrated)
Eddie Murphy Delirious
What Can I possibily say???? Genus!
41
Fun With Dick and Jane 2005,  PG-13)
42
Scary Movie 2 2001,  R)
43
Scary Movie 3 2003,  PG-13)
44
Scary Movie 4 2006,  PG-13)
45
You've Got Mail 1998,  PG)
46
What's Love Got To Do With It? 1993,  R)
47
I Got The Hook-Up 1998,  R)
48
How Stella Got Her Groove Back 1998,  R)
49
Gridiron Gang 2006,  PG-13)
50
Blast from the Past 1999,  PG-13)
51
Bicentennial Man 1999,  PG)
Bicentennial Man
Robin Williams is a work of art in this movie
52
The Five Heartbeats 1991,  R)
53
A Goofy Movie 1995,  G)
54
An Extremely Goofy Movie 2000,  G)
55
Shrek 2 2004,  PG)
56
Dumb and Dumber 1997,  PG-13)
Dumb and Dumber
A cracker upper when your down!!!
57
Dr. Dolittle 1998,  PG-13)
58
Dr. Dolittle 2 2001,  PG)
59
What's the Worst That Could Happen? 2001,  PG-13)
60
What's Eating Gilbert Grape 1993,  PG-13)
61
Where the Heart Is 2000,  PG-13)
62
The Italian Job 2003,  PG-13)
63
My Big Fat Greek Wedding 2002,  PG)
64
Big Fat Liar 2002,  PG)
65
13 Going on 30 (Suddenly 30) 2004,  PG-13)
66
Assault on Precinct 13 2005,  R)
67
Life 1999,  R)
68
Jersey Girl 2004,  PG-13)
69
Free Willy 1993,  PG)
70
Free Willy 2: The Adventure Home 1995,  PG)
71
Free Willy 3: The Rescue 1997,  PG)
72
Aladdin 1992,  G)
73
Aladdin and the King of Thieves 1999,  G)
74
Walking Tall 2004,  PG-13)
75
Conspiracy Theory 1997,  R)
76
JFK 1992,  R)
77
Toy Story 1995,  G)
Toy Story
Tom Hanks & Tim Allen....A lethal combination!
78
Toy Story 2 1999,  G)
79
Toy Soldiers 1991,  R)
80
Cinderella 1950,  G)
81
Rodgers & Hammerstein's Cinderella 1997,  G)
82
Double Jeopardy 1999,  R)
83
Double Take 2001,  PG-13)
84
Double Platinum 1999,  PG)
85
John Q 2001,  PG-13)
John Q
I cried......tis all.
86
Roll Bounce 2005,  PG-13)
87
Coming to America 1988,  R)
Coming to America
Another movie a year before my time, but it's so hilarious!!!!
88
Boomerang 1992,  R)
89
Save the Last Dance 2001,  PG-13)
Save the Last Dance
As a dancer myself, I really enjoyed this movie.
90
Save the Last Dance 2 2006,  PG-13)
91
The Nutty Professor 1996,  PG-13)
The Nutty Professor
Eddie Murphy set the bar very high in this movie. Sherman clump is on of my favorite characters.
92
Nutty Professor II - The Klumps 2000,  PG-13)
93
I'm Gonna Git You Sucka! 1988,  R)
I'm Gonna Git You Sucka!
A year before I was born.....but it's still a great movie til this day
94
A Thin Line Between Love and Hate 1996,  R)
A Thin Line Between Love and Hate
One of my top movies, funny funny funny!!!!
95
The Original Kings of Comedy 2000,  R)
The Original Kings of Comedy
I really 'lol'ed during the whole movie. ha
96
George Lopez - Why You Crying? 2005,  R)
97
Monster-in-Law 2005,  PG-13)
98
Antz 1998,  PG)
Antz
MUCH Better than a Bugs life...that's all I can say
99
Selena 1997,  PG)
100
Gigli 2003,  R)
101
Confessions of a Dangerous Mind 2002,  R)
102
She's All That 1999,  PG-13)
She's All That
I loved This movie to death!!!!
103
Man on the Moon 1999,  R)
Man on the Moon
The most serious movie that Jim Carrey ever starred in.
104
Shrek the Third 2007,  PG)
105
Daddy's Little Girls 2007,  PG-13)
Daddy's Little Girls
Loved it cause Idris was cute, lol
106
Vampire in Brooklyn 1995,  R)
107
Harlem Nights 1989,  R)
Harlem Nights
Edie is such a wonder.....oh and rich pryor too, lol
108
Dudley Do-Right 1999,  PG)
109
Norbit 2007,  PG-13)
110
Brother Bear 2003,  G)
Brother Bear
This Movie was very Mystical and had a lot of laughs as well.
111
Deliver Us from Eva 2003,  R)
Deliver Us from Eva
A funny Cast if I may say so myself.
112
Disturbia 2007,  PG-13)
113
Senseless 1998,  R)
114
Spawn 1997,  PG-13)
Spawn
One of my favorite Sci-fi Movies
115
Bean 1997,  PG-13)
Bean
Mr. Bean is a dumb lad......funny, but dumb, lol
116
Freedom Writers 2007,  PG-13)
Freedom Writers
Loved it, loved it LOVED IT!!!!!!!!!!!!!! x100, lol
117
Coach Carter 2005,  PG-13)
118
Good Burger 1997,  PG)
Good Burger
Kel is THE MAN!!!!
119
Don't Be a Menace to South Central While Drinking Your Juice in The Hood 1996,  R)
Don't Be a Menace to South Central While Drinking Your Juice in The Hood
I recommend this movie if you REALLY need to laugh.
120
Man on Fire 2004,  R)
Man on Fire
Denzel was so good in this movie.
121
Training Day 2001,  R)
122
Men in Black 1997,  PG-13)
123
Madea Goes to Jail 2006,  PG-13)
124
Charlie Bartlett 2007,  R)
125
Lean on Me 1989,  PG-13)
126
Sister Act 2: Back in the Habit 1993,  PG)
127
Dreamgirls 2006,  PG-13)
Dreamgirls
Steppin' to the Bad side was my favorite song out this movie. Love it with a passion, lol
128
The Negotiator 1998,  R)
The Negotiator
I saw this movie on TV and I tought it was great! I didn't even want to get outta my seat to use the bathroom....it was that darn good, lol
129
The Temptations 1998,  Unrated)
130
I Spy 2002,  PG-13)
I Spy
Though most people have low ratings for this movie, I like the humor that this movie had
131
Annapolis 2006,  PG-13)
Annapolis
I loved this movie James and Tyrese were great! Their chemistry in the movie just worked.
132
Any Given Sunday 1999,  R)
Any Given Sunday
Too long but great indeed
133
Kingdom Come 2001,  PG)
Kingdom Come
A very hilarious family movie!!!
134
The Brothers 2001,  R)
135
The Wood 1999,  R)
The Wood
Another Taye Diggs kina thing for me, lol
136
Rush Hour 3 2007,  PG-13)
137
Crank 2006,  R)
Crank
The things that Jason does are incredible in this movie
138
Just Friends 2005,  PG-13)
139
The Game Plan 2007,  PG)
140
The Pacifier 2005,  PG)
141
Why Did I Get Married? 2007,  PG-13)
142
Soul Food 1997,  R)
Soul Food
I loved Vivica in this movie!!!!
143
Brown Sugar 2002,  PG-13)
Brown Sugar
The music was great in this movie, and Taye Diggs.....words CANNOT describe him, lol
144
Big Daddy 1999,  PG-13)
Big Daddy
Who would've thought he'd work with children so well?
145
All About You 2003,  PG)
All About You
My favorite of all time!!!!! Terron Brooks is so talented!!!!!!
146
Two Can Play That Game 2001,  R)
Two Can Play That Game
A classic "what to do when your man acts up" movie, lol
147
Happy Feet 2006,  PG)
148
The Little Rascals 1994,  PG)
The Little Rascals
It was OOOOOOOOTAY, lol
149
ATL 2006,  PG-13)
ATL
T.I. was pretty good in this movie
150
Rush Hour 1998,  PG-13)
151
Friday Night Lights 2004,  PG-13)
152
Madea Goes to Jail 2009,  PG-13)
153
Hitch 2005,  PG-13)
154
Why Do Fools Fall In Love 1998,  R)
Why Do Fools Fall In Love
Larez Tate did a wonderful job playing Franky. Two Thumbs up
155
Full Metal Jacket 1987,  R)
Full Metal Jacket
Funny, yet real at the same time.
156
The Lion King 1994,  G)
The Lion King
The best Animated movie ever!!!!! Lovvvvve it!!!!!
157
Akeelah and the Bee 2006,  PG)
158
Flushed Away 2006,  PG)
Flushed Away
I really liked this movie
159
Be Cool 2005,  PG-13)
160
Over the Hedge 2006,  PG)
161
White Chicks 2004,  PG-13)
162
Friday 1995,  R)
Friday
Chris Tucker's Break out film....I couldn't stop laughing.
163
The Mummy Returns 2001,  PG-13)
164
Major Payne 1995,  PG-13)
Major Payne
Damon Wayans is A Genius!!!! A real JROTC film 4 real!
165
Scary Movie 2000,  R)
166
Diary of a Mad Black Woman 2005,  PG-13)
Diary of a Mad Black Woman
I will ALWAYS love this movie. Tyler is a brillant man.
167
Drumline 2002,  PG-13)
168
Antwone Fisher 2002,  PG-13)
169
You Got Served 2004,  PG-13)
170
Evan Almighty 2007,  PG)
171
Take the Lead 2006,  PG-13)
172
Shrek 2001,  PG)
173
21 2008,  PG-13)
174
The Great Debaters 2007,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments