My Favorite Movies
Give list a short description
| codyfranklin2's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Lawrence of Arabia 1962, PG) |
|
| 2 |
Seven Samurai (Shichinin no Samurai) 1954, Unrated) |
|
| 3 |
McCabe & Mrs. Miller 1971, R) |
|
| 4 |
The Red Shoes 1948, R) |
|
| 5 |
Raging Bull 1980, R) |
|
| 6 |
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980, PG) |
|
| 7 |
2001: A Space Odyssey 1968, G) |
|
| 8 |
The Hustler 1961, Unrated)
Fast Eddie, let's play some pool. I love this film, it's not only one of Newman's best, but it's defiantly the best thing Gleason has done(except for the Toy,classy). This is also when the Great C. Scott was in his prime. Newman, Gleason, and Scott are so damn great in this film it is a shame that they didn't all their own films with these characters. I would pay good money for a 5 hour prequel film about how Eddie, Fats, and Bert got started in life and all end up together at the end. Greatness! |
|
| 9 |
The Last Temptation of Christ 1988, R) |
|
| 10 |
Seven (Se7en) 1995, R) |
|
| 11 |
Hard Eight (Sydney) 1996, R) |
|
| 12 |
Punch-Drunk Love 2002, R) |
|
| 13 |
Dr. Strangelove Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb 1964, PG) |
|
| 14 |
M*A*S*H (MASH) 1970, PG) |
|
| 15 |
Miller's Crossing 1990, R) |
|
| 16 |
Fargo 1996, R) |
|
| 17 |
Reds 1981, PG) |
|
| 18 |
The Shining 1980, R) |
|
| 19 |
Superman 1978, PG) |
|
| 20 |
There Will Be Blood 2007, R) |
|
| 21 |
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) 1981, PG) |
|
| 22 |
The Thin Red Line 1998, R) |
|
| 23 |
Red River 1948, Unrated) |
|
| 24 |
Black Narcissus 1947, Unrated) |
|
| 25 |
Barton Fink 1991, R) |
|
| 26 |
Gunga Din 1939, Unrated) |
|
| 27 |
Revenge of the Nerds 1984, R) |
|
| 28 |
Sunset Boulevard 1950, Unrated) |
|
| 29 |
Oliver Twist 1948, Unrated) |
|
| 30 |
Zodiac 2007, R) |
|
| 31 |
GoodFellas 1990, R) |
|
| 32 |
Downhill Racer 1969, PG) |
|
| 33 |
Patton 1970, PG) |
|
| 34 |
Dersu Uzala 1975, G) |
|
| 35 |
Days of Heaven 1978, PG) |
|
| 36 |
Strange Brew 1988, R) |
|
| 37 |
Weird Science 1985, PG-13) |
|
| 38 |
Citizen Kane 1941, PG) |
|
| 39 |
North by Northwest 1959, Unrated) |
|
| 40 |
Master and Commander: The Far Side of the World 2003, PG-13) |
|
| 41 |
The Age of Innocence 1993, PG) |
|
| 42 |
Sixteen Candles 1984, PG) |
|
| 43 |
The Magnificent Ambersons 1942, Unrated) |










































