My Favorite Movies


  1. cocon
  2. Ilaria

Give list a short description

  cocon's Rating My Rating
1
The Hours 2002,  PG-13)
2
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004,  R)
3
Atonement 2007,  R)
4
His Secret Life (Le Fate ignoranti) 2001,  R)
5
Lost In Translation 2003,  R)
6
Play It Again, Sam 1972,  PG)
7
The Bridges of Madison County 1995,  PG-13)
8
La Stanza del Figlio (The Son's Room) 2001,  R)
9
Dear Diary 1994,  Unrated)
10
Match Point 2005,  R)
11
Annie Hall 1977,  PG)
12
Erin Brockovich 2000,  R)
13
Il Caimano 2006,  PG)
14
Doctor Zhivago 1965,  PG-13)
15
Manhattan 1979,  R)
16
Lucky Number Slevin 2006,  R)
17
Hanging Up 2000,  PG-13)
18
Notting Hill 1999,  PG-13)
19
Pretty Woman 1990,  R)
20
Dancer in the Dark 2000,  R)
21
Crash 2005,  R)
22
Stand by Me 1986,  R)
23
Autumn in New York 2000,  PG-13)
24
Love Actually 2003,  R)
25
Domino 2005,  R)
26
The Day After Tomorrow 2004,  PG-13)
27
Forrest Gump 1994,  PG-13)
28
You've Got Mail 1998,  PG)
29
The Green Mile 1999,  R)
30
Apollo 13 1995,  PG)
31
The Last Samurai 2003,  R)
32
Bread and Tulips 2000,  PG-13)
33
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) 2001,  R)
34
When Harry Met Sally 1989,  R)
35
Wasabi 2001,  R)
36
Finding Forrester 2000,  PG-13)
37
Billy Elliot 2001,  R)
38
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
39
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
40
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
41
Gattaca 1997,  PG-13)
42
The Notebook 2004,  PG-13)
43
Japanese Story 2003,  R)
44
Love and Death 1975,  PG)
45
Scoop 2006,  PG-13)
46
In the Land of Women 2006,  PG-13)
47
Something's Gotta Give 2003,  PG-13)
48
Aprile 1998,  Unrated)
49
Bianca 1983,  Unrated)
50
Ecce Bombo 1978,  Unrated)
51
Anything Else 2003,  R)
52
The Curse of the Jade Scorpion 2001,  PG-13)
53
The Purple Rose of Cairo 1985,  PG)
54
Take the Money and Run 1969,  PG)
55
Prime 2005,  PG-13)
56
The Devil Wears Prada 2006,  PG-13)
57
Julia 1977,  PG)
58
Shakespeare in Love 1998,  R)
59
About a Boy 2002,  PG-13)
60
Man of the Year 2006,  PG)
61
Calendar Girls 2003,  PG-13)
62
The Queen 2006,  PG-13)
63
The Interpreter 2005,  PG-13)
64
The Prestige 2006,  PG-13)
65
Divine Secrets of the Ya-Ya Sisterhood 2002,  PG-13)
66
Harry Potter and the Chamber of Secrets 2002,  PG)
67
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004,  PG)
68
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
69
Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2001,  PG)
70
Armageddon 1998,  PG-13)
71
Anna and the King 1999,  PG-13)
72
The Lake House 2006,  PG)
73
The Holiday 2006,  PG-13)
74
Meet Joe Black 1998,  PG-13)
75
Agata and the Storm (Agata e la tempesta) 2004,  Unrated)
76
Dangerous Liaisons 1988,  R)
77
City of Angels 1998,  PG-13)
78
Sliding Doors 1998,  PG-13)
79
84 Charing Cross Road 1987,  PG)
80
Bridget Jones - The Edge of Reason 2004,  R)
81
Bridget Jones's Diary 2001,  R)
82
Runaway Jury 2003,  PG-13)
83
Lolita 1962,  Unrated)
84
The Consequences of Love (Le Conseguenze dell'amore) 2004,  Unrated)
85
Father of the Bride 1991,  PG)
86
Father of the Bride Part II 1995,  PG)
87
The Truth About Charlie 2002,  PG-13)
88
The Upside of Anger 2001,  R)
89
Message in a Bottle 1999,  PG-13)
90
The Last Kiss 2006,  R)
91
Little Miss Sunshine 2006,  R)
92
Music and Lyrics 2007,  PG-13)
93
Donnie Darko 2001,  R)
94
50 First Dates 2004,  PG-13)
95
The Horse Whisperer 1998,  PG-13)
96
The Days of Abandonment (I Giorni Dell'abbandono) 2005,  Unrated)
97
A Beautiful Mind 2001,  PG-13)
98
Bend It Like Beckham 2002,  PG-13)
99
Harry Potter and the Order of the Phoenix 2007,  PG-13)
100
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
101
Manuale d'Amore 2005,  Unrated)
102
M*A*S*H (MASH) 1970,  PG)
103
Good Morning, Vietnam 1987,  R)
104
Silk 2007,  R)
105
Manhattan Murder Mystery 1993,  PG)
106
Because I Said So 2007,  PG-13)
107
An Unfinished Life 2005,  PG-13)
108
The Way We Were 1973,  PG)
109
Sophie's Choice 1982,  R)
110
My Best Friend (Mon meilleur ami) 2006,  PG-13)
111
Dialogue avec mon jardinier (Conversations with My Gardener) 2007,  Unrated)
112
Melinda and Melinda ,  PG-13)
113
Volver 2006,  R)
114
Lions for Lambs 2007,  R)
115
Marie Antoinette 2006,  PG-13)
116
Mona Lisa Smile 2003,  PG-13)
117
Evening 2007,  R)
118
Hotel Rwanda 2004,  PG-13)
119
Breakfast at Tiffany's 1961,  PG)
120
Undertaking Betty (Plots with a View) 2002,  R)
121
American Beauty 1999,  R)
122
Elizabeth: The Golden Age 2007,  PG-13)
123
Pride and Prejudice 2005,  PG)
124
Gosford Park 2001,  R)
125
A Room With A View 1986,  PG)
126
Sister Act 1992,  PG)
127
The Family Stone 2005,  PG-13)
128
Seven Years in Tibet 1997,  PG-13)
129
Kate & Leopold 2001,  PG-13)
130
The Englishman Who Went up a Hill But Came Down A Mountain 1995,  PG)
131
Baby Boom 1987,  PG)
132
Last Orders 2001,  R)
133
Out of Africa 1985,  PG)
134
Mighty Aphrodite 1995,  R)
135
Husbands and Wives 1992,  R)
136
Not of This World (Fuori dal mondo) 1999,  Unrated)
137
Barry Lyndon 1975,  PG)
138
Cinderella Man 2005,  PG-13)
139
Chocolat 2000,  PG-13)
140
The Kite Runner 2007,  PG-13)
141
Black Book (Zwartboek) 2007,  R)
142
The Namesake 2006,  PG-13)
143
The First Wives Club 1996,  PG)
144
Sleeper 1973,  PG)
145
Music of the Heart 1999,  PG)
146
Schindler's List 1993,  R)
147
Persepolis 2007,  PG-13)
148
The Bucket List 2007,  PG-13)
149
Wicker Park 2004,  PG-13)
150
The Pursuit of Happyness 2006,  PG-13)
151
27 Dresses 2008,  PG-13)
152
Stay 2005,  R)
153
Trust the Man 2006,  R)
154
Spy Game 2001,  R)
155
Wit 2001,  PG-13)
156
Across the Universe 2007,  PG-13)
157
Broken Flowers 2005,  R)
158
Everyone Says I Love You 1996,  R)
159
The Secret Life of Words 2005,  Unrated)
160
Babettes Gæstebud (Babette's Feast) 1987,  G)
161
Irina Palm 2007,  R)
162
Flightplan 2005,  PG-13)
163
The Clearing 2004,  R)
164
Falling in Love 1984,  PG-13)
165
Saturno contro 2007,  Unrated)
166
Two Weeks Notice 2002,  PG-13)
167
Miss Congeniality 2000,  PG-13)
168
While You Were Sleeping 1995,  PG)
169
The Dark Knight 2008,  PG-13)
170
Interiors 1978,  PG)
171
The Jane Austen Book Club 2007,  PG-13)
172
Last Life in the Universe 2003,  R)
173
Garden State 2004,  R)
174
The Core 2003,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments